Vieroitusoireista

Onko tietoa kuinka kauan paniikkihäiriö lääkityksen lopettamisen jälkeen vieroitusoireet voi kestää, ja millaisia ne ovat.
Kertokaa omista kokemuksistanne!!
Itsellä lopetuksesta on aikaa kuukausi ja edelleen päivittäin huimaa ja on ihan outo olo. Välillä tulee kamala väsymys kohtaus ja tuntuu ettei tolpillaan pysy. (yleensä samoihin aikoihin iltapäivällä).
Psyykkisesti olo on ihan hyvä, mitä nyt pelottaa ja ihmetyttää tämä fyysinen olo.
Terveyskeskus lääkäri kohauttelee olkapäitään eikä osaa sanoa muuta kuin että "katsellaan".
3637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse lopetin aikoinaan Rivatrilin käytön. Tosi hitaassa tahdissa mutta kun olin loppusuoralla, fyysiset oireet olivat aivan kamalat. Kesti noin 2kk ennenkuin rupesi helpottamaan. Sanoinkin, että kyllä nyt ymmärrän huumeista vieroittautujia. Itse tärisin , pää tuntui surisevan ja olo oli muutenkin sanoinkuvaamattoman karmea. Silloin päätin etten koskaan ota noita lääkkeitä takaisin. Vaan kuinka ollakaan; 2 vuotta lopetuksen jälkeen popsin taas niitä samoja. Tsemppiä sulle, kyllä se helpottaa. Ainiin, mistä lääkkeestä sulla on kyse?

Äänestä
  • Jos on kolmiolääkkeitä käyttäny pitkään, niin vierotuksen pitäis olla tooosi hidasta. Ei mitään kolmessa viikossa täyseroon, puhumattakaan lopetuksesta kertaheitolla; se voi olla suorastaan hengenvaarallista.

    Itselläni kesti Diapamin lopetus kolme vuotta!

    Mitä kauemmin on käyttäny, sen hitaammin tulee lopettaa. Minkä takia on niin kiire lopettaa kun niitä lääkkeitä kuitenki saa ostaa apteekista, ei ne mihinkään lopu. Lopetus pitää suunnitella huolella asiaan perehtyneen esim. päihdelääkärin kanssa esim A-klinikalla, jos nyt lääkkeeseen ei enää kerta kaikkiaan ole tarvetta, muutenhan se on vähän...että mitäs sitte ku on lopettanu? Ja se samanen lääke ois kuitenki ollu hyvä? Jaa-a.

    Joka tapauksessa, huolellinen suunnittelu on kaiken a ja o. Niin vältytään tollasilta turhilta surinoilta ja sähköiskuilta ja epilepsiakohtauksen uhkalta. Mitä ihmeen sankarilopettajia suomalaisten pitäis olla? Käsittämätöntä.
    "Mä lopetin kertaheitosta!" Joo, hieno juttu, niille joille sellanen on onnistunu. Itse tiedän muutamia sydänkohtaustapauksia, niille ei käyny hyvin - ne kuoli.

    Äänestä

  • Samalla olen käytänyt temestaa ja sitä en ole vielä lopettanut enkä vähentänyt.
    Nää fyysiset oireet on vaan ihan kamalia. Muutakaan syytä niille en keksi kuin lääkkeen lopetus.
    Koko ajan vähän kuin heittää ja ihme väsymys kohtauksia päivittäin. Silmät toljottaa päässä kun tuntuu ettei jaksa edes istua. Ei kuitenkaan varsinaisesti nukuta.
    Ihme vaan ettei lääkärit osaa sanoa MITÄÄN millaisia oireita voi olla ja kuinka kauan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neuvoja kaipaan... kirjoitti:

Onko tietoa kuinka kauan paniikkihäiriö lääkityksen lopettamisen jälkeen vieroitusoireet voi kestää, ja millaisia ne ovat.
Kertokaa omista kokemuksistanne!!
Itsellä lopetuksesta on aikaa kuukausi ja edelleen päivittäin huimaa ja on ihan outo olo. Välillä tulee kamala väsymys kohtaus ja tuntuu ettei tolpillaan pysy. (yleensä samoihin aikoihin iltapäivällä).
Psyykkisesti olo on ihan hyvä, mitä nyt pelottaa ja ihmetyttää tämä fyysinen olo.
Terveyskeskus lääkäri kohauttelee olkapäitään eikä osaa sanoa muuta kuin että "katsellaan".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu