Kustannusarviota kaivataan, edes karkeaa

suvi-maria

Haaveissa on puutalo, jossa neliöitä noin 100-110 mahd. ylakertavaraus noin 40 neliötä.
Emme kaipaa hienouksia, vaan esim. lattiamateriaaliksi riittää aluksi muovi. Eikä mitään erkkereitä eikä suuren suuria terasseja/parvekkeita, vaan ihan perus suorakaiteen mallinen talo.
Tontti tasamaata, metsikköä, tarvii ehkä paalutuksen.

Ostaisimme avaimet käteen -talon, mutta silleen "raakaversiona", että lattian ja seinien pinnat, takan, ikkunalaudat, terassit ym. ylimääräisen sälän rakentaisimme myöhemmin itse.

Kuinka paljon projektiin uppoaisi ilman tontin hintaa rahaa noin suunnilleen?
Alvsbyyltä tuntuu saavan jopa sadalla tonnilla avaimet käteen -ratkaisun. Kuinkahan paljon siihen saa varata vielä ylimääräistä? Lähinnä perustusta ajatellen, kun tuohon sataan tonniin sisältyy vain joku perus-perustus. Mitähän silläkin tarkoitetaan edes?

K-raudassa talomyyjä äkkiseltään sanoi, että heidän avainkotipaketin lisäksi rakennuttajan pitää hankkia työnsuunnittelija jne. Eli mikä tää suunnittelija on? Ja hinta-arvio avainkodista pyöri k-raudassa lähempänä 200 tonnia, mutta siihen sisältyikin jo täysin perustukset ym.

Millä rahalla te muut ootte talojanne rakentaneet? Ja kuinka paljon menee rahaa kaikkiin viranomaisjuttuihin? Entä viemäröintiin, sähkölinjoihin, vesiputkiin, vai lasketaanko ne yleensä mukaan jo perustuksian hintaan?

6

4495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulle

      340 saattaa riittää.

      • edelliseen

        tosta saattaa 200 jäädä yli.


    • pakettina

      noin 40000 - 50000 euroa esim kastellilta ja loppuviritysosiin menee 100 000 euroa.

      K-raudan talo tulee maksamaan 200 000 euroa, koska rakentaja-alennusten takia tavarat ostettava kalliista k-raudasta. Paalutus ei ehkä mahdu tuohon hintaan. Eikä k-rauta muutenkaan takaa tai lupaa että se talo tuohon hintaan valmistuu.

      Pääsuuunittelijan tarvitset aina samoin muun henkilökunnan rakennuksen suunnitteluun ja valvontaan.

      Älväriin tulee vakioperustukset eli jos pitää paaluttaa, joudut maksamaan lisää.

    • Moi

      Lattia ja pintamateriaaleilla ei ole suurta merkitystä talon loppuhinnassa, vaikka tuntuu kummalliselta.

      suosittelen välttämään älvaria, jos pystyy. Tarkempaa keskustelua löytyy sfnet.keskustelu.rakentaminen (esim google ryhmät).

      perustukset tulee maksamaan tuollaiset 25 tonnia, siitä voi sitten esim älvarin tapauksessa ottaa kympin veks.

      Vesi ja sähköliittymät abt 15 tonnia.

      Työnjohtajat suunnittelijat ja kaikki byrokratianussinta vähintään kymppi.

      no jos otat neljän kympin talopaketin, kerro hinta kolmella - neljällä, sulla on valmis talo.

      Palkkaa pari hyvää tuntimiestä hommiin ja hyvä vastaava mestari valvomaan.

      Hoidatte itse siivouksen ja materiaalien hankinnan, niin saatte halvimmalla.

      Perustalon voisi saada tuollaisella 120-150 ke:lla. Siis ihan perustalon.

    • Pihlajatar

      Meillä tulossa Älvsbyn Pihlajatar, perusperustuksella, ei erkkereitä tms. ja yläkerta varauksella. Ite laitetaan laminaatit ja tapetit seiniin sekä kesällä tehään terassi. Talotehtaalle tulee maksua 107 000,- muut salaojitukset, sähkö-/vesiliittymismaksut ym. 25 000. eli sellaset reilut 130 000,- meidän talon hinta, ilman tonttia.

      Niin meidän talossa valittuna paremmat keittiökalusteet yms pieniä lisäyksiä. Perushintahan älvsbytalolle riippuu paikkakunnastakin, etelässä kalliimpaa kuin pohjosessa.

    • Pihlajatar

      Niin ja niistä perustuksista, hintaan kuuluu rossiperustus, eli jos teillä pitää paaluttaa tai tehdä muita erikoisratkasuja hintaa tulee tietenkin lisää. Mut kannattaa soitella älvsbytalo edustajalle, ne osaa kertoa melko tarkan hinnan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      218
      5227
    2. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      5030
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      206
      2797
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      135
      2368
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      65
      2002
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      67
      1804
    7. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      208
      1694
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      184
      1333
    9. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1136
    10. Talokauppoja

      Mikä tuo huutokaupassa Ahventiellä olevan talon historia on kun ei näytä tarjouksia tulevan ? Jo toisen kerran tarjollaj
      Suomussalmi
      8
      936
    Aihe