Joo näin pääs käymään että 2001 kilahti ja nähtävästi ei kannata korjata. Onko muita vaihtoehtoja kun kallis volvo 2010 tilalle. Yanmarin 1GM on vähän halvempi, mutta merivesijäähdytteinen. Onko vielä muita mitä kannattaa harkita. Mitenkäs Viron puolelta,
ostin aikoinaan ison sieltä se tuli sitä kautta halvemmaksi. Luen mieluusti kokemuksistanne.
ostin aikoinaan ison sieltä se tuli sitä kautta halvemmaksi. Luen mieluusti kokemuksistanne.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Uudet Volvon koneet ja varaosat saa Klaipedasta n.40% halvemmalla. Työ 75% halvemoi kuin Lauttasaaressa.
Työ on halvempaa, kone verottomana maksaa saman kuin Suomessa. Kannattanee muistaa tullaus, ettei ole käsissä laittomasti maahantuotua konetta.
Kuka huomaa, ei tosin kannata elvistellä, jos käry käy, se on kateellinen naapuri.
Onko koneessa vetolaite vai akseliveto?
Volvon petiin ja vetolaitteeseen saattaa mahtua muutkin koneet, esim. SOLE.
Vaihdelaatikon kanssa on ihan sama juttu, kyllä muutikin mahtuvat kuin vaan VOLVO VOLVON tilalle. Kannattaa pyytää tarjous monesta paikasta.
Tärkeää on pyytää tarjous asennettuna sinun veneeseen. Moottoripukin ja kiinnitysten mahdollinen tekeminen/sovittaminen voivat olla kalliita asioita erikseen tilattuna.
Siinä on s-vetolaite (s-120). Näistä muista merkeistä kukahan tuo/myy. Esim se sole???
Miten homma toimii, ootko ite hommannu sieltä. Mikä firma???
Koneen salakuljettaminen maahan varmaankin onnistuu, mutta jos on joskus myymässä venettä voi olla hankalaa, jos uudenkarheassa koneessa ei ole paperit kunnossa. Tulli kai on joitain prosentteja hinnasta.
Kaveri joutui vaihtamaan kiireessä kesällä koneen samasta syystä kuin sinä. Hänen valintansa osui SOLE:en jota myy TEKNOMARINE Espoossa.
Työ on siistiä ja hinta asiallinen.
Kyllä Teknomarinessa tehdään myös sutta ja sekundaa kalliilla hinnalla. Kokemusta on lähipiirissä.
se aina valitettavasti rassaa hermoja ja lompakkoa kun noin käy.
Aikanani selvittelin koneenvaihtoa. Perkinssiltä löytyy pikkudieseli (löytyi teollisuusmoottoreista), johon saa marinointiosat mukaan ja sovituspalat S-120 vetolaitteeseen. Otin jopa esitteet mukaan, mutta nehän on jo roskissa. Kone ei tietysti ole Perkinssin valmistama, jos joku sitä pelkää. Kyselin Elektrodieseliltä tätä hommaa ja hinta olisi ollut aika mukava. Nanni-dieseliinkiin (Kubota) saa sovitteet ostettua. En ole varma, mutta firma saattoi olla Tapimer. Laita netti pyörimään ja katsele paketteja myös muista euroopan maista.
Kubota Nanni (Tapimer, Kerava) ja Kubota Beta (Veneakselisto, Sipoo) tarjoavat vaihtoehdon, jonka saa pultattua suoraan S-vetolaitteeseen. Kumpikin on Kubota teollisuusmoottorin marinoitu versio.
Kiitos purjehtijat monesta hyödyllisestä vinkistä.
On ilahduttavaa huomata että ei kysyvä (meri-)tieltä eksy. Nyt vaan tarkistelen kaikki vinkit. Toivon mukavia tuulia viikonlopuksi,
itse suuntaan Vergiin, ilman konetta...
Jälleenmyyntiarvo voi kärsiä enemmän kuin Volvon ja Kubotan hintaero.
Eihän mersuunkaan panna Ladan moottoria, jos kilahtaa.
Bilipali kundit on sitten ihan hiljaa, ok.
Älä hyvä veli ota moottoreita niin vakavasti. Venttiilikoppaan kirjoitetulla nimellä ja valmistajalla ei ole välttämättä yhtymäkohtia kuin markkinoinnissa. Mersu myy metsäkoneisiin dieseleitä, jotka ovat ostettu Italiasta valmiina pakettina, ei Mersun tekemänä. Tänä päivänä moottorin alkuperäisestä valmistajasta ei voi olla varma muuten kuin itse tekemällä sen. Monta pataa löytyy eri tuotenimillä, tutki vaikka japanilaisia pieniä teollisuusdieseleitä ja esim. Volvoa, Perkinssiä,jne
Toisin sanoen esim. lohko on monella samaa kamaa!
ja siten ainoan eron tekevät muut tarvikkeet..
esim. laturit,lämmönvaihtimet yms.
joo olet varmaan oikeassa sen arvon suhteen, katellaan nyt muutkin vihtoehdot.
Otan moottorit vakavasti niin maalla kuin merellä.
Muuten en ajaisi Mersulla ja apukoneena ei olisi Volvo. Olet oikeassa kun toteat mailmanmerkkien käyttävän enenemissä määrin alihankintaa, mutta ennen kuin pääset alihankkijaksi, joudut todistamaan laatuluokituksesi, laadunvarmistuksen toimivuuden ja katkeamattoman raaka-aineketjun aina teräksen sulatosta koneistamon lopputarkastukseen. Tämän lisäksi em tehtaat tarkastavat ja antavat omat takuunsa tuotteeseen.
Jos nyt satut vielä purjehtimaan muuallakin kuin omalla sisäjärvellä, tulet huomaamaan ja arvostamaan kattavaa jälleenmyyjä ja huoltoverkostoa, joka toimii ympäri mailman.
Kato, jotkut asiat kannattaa funtsia ja ottaa vakavasti, ettei joudu pulaan.
Tai sanotaan nyt niin, että fiksut tekevät niin.
Tätä tekstiä taasen ei pidä kenenkään ottaa vakavasti, kunhan omiani jutustelen.
Ja jokainen tekee omat johtopäätökset, minkä myllyn valitsee, ei sitten tarvitse syyttää kuin itseään.
Mylly kuin mylly kestää 15 vuotta, kunhan on makeavesijäähdytteinen. Jos on ostamassa vanhaa venettä, jossa on tuon ikäinen tai uudempikin kone, ei koneen merkillä ole enää (jos alunperinkään) mitään merkitystä. Samahan pätee autoihinkin mersu mukaanlukien.
ajatellakkin jos Ladalla suhaa, ja paatissa kupsuttaa joku Kubota tai vastaava.
Makeavesijäähdytteinen Volvo ja Yamarin kestää vähintään 25v oikein huollettuna.
Ja kunnon veneeseen vaihdetaan moottori 3 kertaa, ennen kuin finaalissa.
Vielä kun BB tai kuukaan muukaan osais kertoa, mikä tekee Volvosta paremman kuin joku toinen. Uusien Volvojen kyljestä löytyy kyllä teksti "Perkins", niinkuin jo edelläkin on todettu. Ja tuolla suuremmassa maailmassa Volvo myös kirosanana tunnetaan, varsinkin niiden keskuudessa, jotka odottelevat volvohintaisia varaosia tulevaksi valmistajalta kuukauden tai pari. Eivätkä nämä huomiot tästä lähivesiltäkään nosta Volvoa mitenkään päin muita ylemmäksi. Aika tunnettu tuntuu olevan huollon suositus hankkia uusi moottori pienemmänkin vian esiintyessä, kun "ei noista vanhoista koskaan tiedä".
Rellulla, kun on pakko ajatella hinta/laatusuhdetta. Jos olisi rahaa niin, ettei tarvitsisi hintalappuja tuijotella, ostaisin minäkin Mersun. Jo olisi venemoottorin hankinta edessä niin ostaisin juuri Kubotan tai Solen, vaikka olisi Mersu alla.
siinä sitten etsimään vaikkapa Kubotan varaosia keskellä kesälomia. Volvoon sentään saa merkkihuollon ja yleisimmät kuluvat osat lähes joka paikkakunnalta. Se on kyllä totta, että harvemmin vaihtoa tarvitsevien osien toimittaminen Volvollakin kestää, ei toki kuukausia vaan joitain päiviä.
Volvossa parasta on laaja huolto- ja jälleenmyyntiverkosto. Markkinajohtaja kun on.
on volvokauppiailta onnistunut hyvin.
Viime venemessuilla kysyin volvon standillä, miksi ostaisin volvon enkä ....a. Minulle vastattiin 1. syynä että Volvolla on hyvä huoltoverkosto ja varaosat tulee nopeasti !!!
En varmasti valitse moottoria siksi, että myyjä saa myydä tehokkaasti varaosia minulle senjälkeen.
Olisin ollut paljon tyytyväisempi vastaukseen: "meillä ei ole varaosia myyty oikeastaa viimeiseen 10 vuoteen ollenkaan, niin hyviä nämä koneet ovat..."
kyllä varaosia saa ostettua muihinkin kuin volvoon!
...ostaisin vaikkapa jossain traktorissa käytettävän moottorin. Eli tietysti yleisimmän teollisuusdieselin. Ja koittakaapa muuten saada niitä Volvohintaisia alkuperäisvaraosia sieltä merkkihuollosta Pohjoismaiden ulkopuolella, siinä on moni ikävästi yllättynyt kuukauden tai parin verran. Niitä traktoreita tai muita vastaavia vempaimia löytyy kehitysmaita myöten.
on kokemusta, heitä nyt huvin vuoksi yksi edes esimerkki
vinkeistä huolimatta valitsin Yanmarin. Eli uusi vetolaite ja uusi kone. Pyöreinluvuin n. 10000mk halvempi kuin volvo ja puolet lisää tehoa...
Onnittelut valinnasta, hyvin on pelannut (-86 1GM9 merivesijäähdytteinen), n.s. "laakin peli" kevään ensimmäisestä käynnistyksestä lähtien. Tarvittuja varaosia (toistaiseksi vain vesipumpun siipipyörä (kestää neljä vuotta, vaihto kestää 10 min), sinkki ja suodattimia) aina löytynyt hyllystä, myös hessumobiilista. Tuntuu merivesijäähdytteinenkin kestävän kunhan huolehtii syshuolloista ajoissa ja kunnolla.