kun lukee noita 20-30 lasta/perhe ja äitienkärsimistä ja kuolemista miesten jatkuvan kimpussaolon seuauksena suosittelen vain 2 lasta.
Kaksi lasta
+työ naiselle parasta
161500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lapset ovat jumalan lahja ja niitä ei kaikille anneta.Ajatelkaa jos kaikilla VL olisi vaikka kaksi lasta kuinka vähäinen olisi suomenkansa...
Taivaan Isä on luvannut pitää huolen ja varmasti on tarkoittanut että vl annetaan lapsi jotka pitävät niistä huolen..Suurin osa vl-perheistä lapsia rakstetaan ja pidetään huolta, mutta vanhemmat varmasti myös väsyy ja silloin pitäisi osata hakea apua.
Olemme halunneet paljon lapsia,mutta jostain syystä niitä meille ei ole annettu. Olisimme halunneet ainaskin 10lasta.
Uskon että meidän elämämme tarkoitus on tukea ja antaa aikaa juuri niille äideille ja perheille joilla on paljon lapsia.
Olemme niillä varmasit aina tervetulleita vieraita.
Voimia teille suurperheet ajatelkaa kuinka suuren lahjan olettte saaneet sitä ette vain varmasti osaa nähdä niin suurena asiana kun minä jolla ei ole lapsia.
tuolla lapsikonekeskustelussa joku mainitsi, että yksi äiti oli joutunut piirille liian suuren taakan vuoksi? te vain sanotta ettwei Jumala anna liian suurta taakkaa ja pitää huolen omistaan. EI se oo näin, liika voi olla liikaa.
Kyllä piirille on mennyt paljon enemmän kuin yksi. Parasta aikaa tiedän piirinhoidossa olevan kolme keski-iän ylittänyttä naista. Kaikilla sama kaava. Kotona koko iän ajan ja yli 10 lasta. Isäntä juossut bisneksien perässä koko ikänsä. Valitettavasti tätä emme saa lukea päivämiehestä koska sellaistahan ei oikeasti uskovaisille tapahdu.
taitaa piirillä olla paljon enemmän sellaisia, joilla on vaikkapa yksi tai ei yhtään lasta...
luepas lapsikonekeskustelusta miksi se vl-äiti joutui piirille, juuri niiden suurten lapslukumäärien vuoksi, kun oli väsynyt.ei vl:kään kaikkea kestä, vaikka sitkas onkin.
...kommenttiasi, niin suosittelen, ettet hanki lapsia ollenkaan... Arvelisin, että keskimäärin lapsia on ehkä 6-11, eikä äitejä kuole synnytykseen sen enempää kuin Suomessa keskimäärin. Kannattaa vähän järkeä käyttää tänne kirjoitettavien tekstien arvioinnissa.
Onko mielestänne Jumalan tahto ja lahja kuolla synnytyksessä, on teillä kumma jumala joka tahtoo palveliansa kuolemaa?
Ette varmaan usko itsekkään noihin selityksiinne, lestadiolais miehet on tappanut ihmisiä suomessa eniten uskonsa varjolla.
Nyt olisi jo aika saada fakta tietoja montako äitiä on kuollut viimeisten esim. 30- vguoden aikana lukuisten synnytysten vuoksi. Täällä näyttää siltä, että monellakin on ''"varmaa" tietoa synnytyksissä kuolleista. Kertokaa faktat. Missä ja milloin. Monesko synnytys oli, johon kuoli jne. Huhuja on maailma täynnä.
Jos olette aivan tosissanne huolissaan äideistä ja lapsista, ruvetkaa tekemään liikennevalistustyötä. Liikenteessä kuolee vuosittain pienten lasten äitejä huomattavasti useammin kuin synnytyksissä. Aivan varmasti monet liikenneonnetomuudet johtuvat sekä omista- että toisten välinpitämättömyyksistä (turvavyön käyttö, huonot renkaat, teknisesti huonokuntoinen auto, rattijuoppous ym. ym. On pelkkää pahansuopaisuutta olla muka "huolissaan" synnytyksissä kuolevista äideistä, "tapauksista,"joita kukaan ei kykene
yksilöimään, on vain kuullut varmoja huhuja.
Kuule potaskaa jauhat täysillä. En tiedä yhtään synnytykseen kuollutta.
Ehkäpä vl-naisten oon parempi kuolla synnytyksissä, kuin kärsiä ainaisesta paksuna olemisesta ja synnyttämisestä. Kuolevatpahan sitten marttyyreinä, uskonsa tähden. Jos miehet synnyttäisivät, vl:t hyväksyisivät muuten ehkäisyn :)
yhdelläkään suomalaisella perheellä ei ole 20 lasta.
Toivottavasti moppi poistaa aloitusviestisi.
Ottiko tosiaan noin koville? :D. No, ei siinä, olisi itselläkin ottanut jos joutuisi automaattisesti synnytyskoneen rooliin eikä muita vaihtoehtoja yksinkertaisesti olisi. Olen mieluummin ihminen kuin kone.
...mutta saimme vain vajaa parikymmentä.
Mitä aloitusviestin kirjoittaja sanoisi siihen, jos sinutkin olisi ehkäisty. Olisko ollut mukavaa sullakaan?
Täyttä soopaa juttus!!
Se mikä sulle on parasta ei ole automaattisesti muille parasta. Minusta tuntuu, että sulta puuttuu jotain tärkeää elämästäsi.
Kyllä muuten voi puuttua niiltä 15 lapsen äideiltäkin jotakin hyvin oleellista elämästään, eivät vaan rassutak saa myöntää sitä kun pelkäävät että lahko käy kimppuun kuin susilauma. Itsemääräämisoikeus ruumiiseen on siirretty vl-lahkon miehille.