Mikä voisi olla pielessä, kun ns. energiansäästölamppu (merkki elexi, E14 kannalla) "vilkahtelee" sammuttamisen jälkeen epämääräisen ajan (olisikohan noin 5-10 sek välein)?
Ko valaisimessa on kolme lampunpaikkaa, joissa oli kahdessa energiansäästölamppu ja yhdessä tavallinen kynttilälamppu. Muutama päivä sitten jokin poksahti ko. valaisimessa, luulin sen olleen se kynttilälamppu joka osoittautui palaneeksi, mutta asia jäi kaihertamaan... Ajatuksia moisesta..? Onko vika lampuissa, kytkennöissä..vai missä?
Ko valaisimessa on kolme lampunpaikkaa, joissa oli kahdessa energiansäästölamppu ja yhdessä tavallinen kynttilälamppu. Muutama päivä sitten jokin poksahti ko. valaisimessa, luulin sen olleen se kynttilälamppu joka osoittautui palaneeksi, mutta asia jäi kaihertamaan... Ajatuksia moisesta..? Onko vika lampuissa, kytkennöissä..vai missä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
sähköä....
lampulta lampulle
putkittanut sähköjohdot väärin
ja kiitokset asiallisista vastauksista.
Itsellä vaan alkoi epäilyttämään että mikiä helvetti niitä oikein vilkuttaa, kun katkaisijasta kääntää sähöt pois. Pitänee laittaa valot päälle ja ruuvata hetkenkuluttua nuo irti ja jos välkkyvät vielä irtonaisinakin niin
a. kerrankin tämä jätkä saa jotain syttymään
b. jossain on vika (saattaa olla myös kohdan a. kanssa valittavissa) ja laitan ko laitteet menemään takaisin valmistajalle / haen patenttia ikiliikkujalle.
Kiitokset asiantuntevista vastauksista ja hyvää loppuvuotta.
Häiriönpoisto kytkentäö johdin Kevi on kytketty väärin päin sähkötaulun ep kiskoon joka aiheuttaa vikaa. Suosittelen että mittautat kaikki liitännät ja palaat sitten tänne kyselemään lisää jotta voimme antaa tarkan arvauksen asisata.
Vai mitä mieltä raati on ?
Mitä pitäisi pyytää mittamaan?
Tuossa Enston sähkötaulussa ei kaikki muuukaan ole toiminut ihan ongelmitta (yö/päiväsähkön ohjaukset oli hukassa/väärin kytketty, kontaktorien kärjet hajosi kahdenviikon käytön jälkeen..)
Kyllä on taas vitsipalstalla hauskaa...
"häiriönpoistojohdin on kytketty ep-kiskoon väärinpäin" jne...
Lähdetään nyt kuitenkin tästä liikkeelle:
Onkos sen energiansäästölampun kytkimessä merkkivaloa?
Eli ei ole mitään valoa kytkimessä.
Taidan tehdä tällaisen yksinkertaisen hinkaussähköinsinöörille soveltuvan testin: laitan nuo vilkkuvat valot takaisin ja kun alkavat vilkkua nappasen lampusta töpselin irti: jos vilkkuu edelleen kyseessä ufo lamput, jos ei vilku niin jotain ihmeellistä kiinteissä kytkennöissä..?
Tuota samaa välähtelyasiaa on käsitelty palstalla ennenkin. Käytä hakua.
Ja vaihdan normilampun energiansäästön tilalle. Harmi sinänsä, kyseessä lähes jatkuvasti palava eteisen lamppu joten olisi ollut ainoa paikka koko talossa jossa energiansäästövalolle olisi ollut käyttöä :)
vilkutellut jo pari vuotta, ei se minua haittaa, vieraat sitä vähän ihmettelee.