Onko joku tietoinen Porin lähettyvillä olevasta Mersupajasta, joka ruuvvaa kaasareita tai mitä lienee siten että autoon tulee lisää potkua. Kuulin nimittäin juuri, että 200D:stä (W124) voi saada 250 veroisen siten että moottori ei hajoa.
enemmän tehoa
diiddelin kannattaja
5462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
soitto mynä dieseliin auttaa.oma 200d ainakin piristyi tuntuvasti ja kulutus laski n. 0.5l / 100km.savu arvotkin tipahtivat.
Toinen paikka, jossa homma onnistuu taidolla on Salossa, olikohan se Jussin Diesel. Samanlaisilla värkeillä säätö kuulemani mukaan joka tapauksessa tapahtuu.
Itse säädätin omaa 3-litraista nokivasaraa (-88)siellä ja täytyy sanoa, että ero vanhaan oli selvästi havaittavissa. Kulutuskaan ei ole noussut, melkein päin vastoin (joulukuussa Lappiin täydellä lastilla boksin kanssa 6,7l/100km).
Ottavat pumpun irti, penkkiin kiinni ja säätävät syöttökäyrää. Kysyinpä sitten säädön jälkeen, että miten olisit säätänyt, jos kulutusta olisi haluttu minimoida. Vastaus oli, että ihan samalla tavalla.
Kulutuksen tippuminen perustuu ilmeisesti ainakin osittain siihen, että vaihdekepin vatkaamistarve vähenee...
Tietääkö kukaan Lahden lähettyviltä vastaavanlaista pajaa?
Aika velhoja on tuolla pajalla, jos meinaan noita
diisselin kaasareita ruuvailee... hehee ;)
hah haa