Kuinka moni
1) vl-nainen
2) vl-mies
kannattaa sitä, että Raamatun vastainen "Ehkäisy on syntiä" -oppi säilytetään edelleenkin vl-herätysliikkeen virallisena oppina?
1) vl-nainen
2) vl-mies
kannattaa sitä, että Raamatun vastainen "Ehkäisy on syntiä" -oppi säilytetään edelleenkin vl-herätysliikkeen virallisena oppina?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Minä, minä, minä, minä, minä, minä, minä, minä, minä...jne. ja uskoisin, että varmaan muutkin mun kaa....
olen juuri eri mieltä juuri sinun kanssasi
en kannata
päätetty, siellä saanut kannatusta. minä en kannattaisi, miehet sen kai ovat keksineet, ja minä olen sentään Nainen.
on 21 lasta
mitämitä mitä
mitämitämitä pitisanoa
ravaaja oli nimmari ekaan, ei ravaaja.
Minä en sano puolesta, enkä vastaan. Totean vaan, että se on aviopuolisoiden ikioma asia, johon ulkopuolisten ei pidä puuttua, eikä käydä neuvomaan tai ohjailemaan.
Jokainen pitää suunsa tiukasti supussa, eikä lausu asiasta ääneen mitään.
Pitäköön jokainen oman seksielämänsä vain omana tietonaan ja perhesuunnittelunsa.
Jokainen tehköön niin monta lasta kuin haluaa ja joka ei jaksa tai halua tehdä, älköön sitten tehkö.
On typerää, kun ne, jotka ei jaksaisi isoa perhettä, valittavat siitä. Elämä on meidän omissa käsissämme. Me olemme kylväjiä ja Jumala antaa kasvun. Mitä enemmän kylvämme, sitä enemmän kasvua ja mitä vähemmän kylvämme, sitä vähemmän satoa.
Tuliko nyt selvästi sanotuksi?
Opillista kysymystä tästä ei pidä tehdä.
vl = vanhoillislestadiolainen
eikö tuo ole turhan puoleueelline kys noin kallupix.
Ei ole.
juupas sano juutas
Kuinka moni on sitä mieltä, että Jumala on kumonnut tahtonsa: "lisääntykää ja täyttäkää maata"?
että missä kohin se Jumala sano että se pitää yhden tai kahden yrittää tehdä?Tarkoitti, että tehkää lapsia, mutta ei tarkoittanut ettei saa ehkäisyä käyttää.
Puhuinko ehkäisystä mitään???
sehän oli VASTAgalluppi, mitä siitä nyt muuten voi ymmärtää?
Pikkupojat ei saa olla monta tuntia tietsikalla vaikka onkin joululoma.
Täällä on ensinnäkin sitä parempaa sukupuolta edustava ja aivan aikuinen ihminen.
Aloittaja on poloinen! Kellon ajat paljastaa sinun vastailleen itsellesi. Huhuu, onko sulla siellä päässä mitään muuta kuin sumua? Miten jaksat yötä päivää roikkua tällä palstalla sulla täytyy olla todellakin puurot ja vellit ja kus.t päässä sekaisin!
valitettavasti väärässä.
Kerro silti mielipiteesi avauksen kysymykseen.
voit jonkun kellonajan perusteella kuvitella, että joku vastaa ITSELLEEN? oot kyllä melko reppana papana, leeperi.
Toivon, että mainitsette vastauksessanne, oletteko vl-nainen vai vl-mies?
huonoa asiakapalvelua. Vl-polo yms. asiakkaan nimittelyä.
millaisen aiheettoman syytöksen mainittu henkilö kohdisti minuun? Tyyppi pyrkii ilmeisesti häiriköimään tätä kyselyä.
"miten suhtaudutte jos..."on tällä samalla palstalla ja käsittelee hiukan asiaa. Siinä ehkäisy tuntuu olevan sallittua tietyissä tilanteissa...
t.vl-mies, jolla tarpeeksi lapsia
Se, mitä aviopuolisot keskenään sopivat ei kuulu kenellekään muulle, eikä tässä tapauksessa sillä ole mitään tekemistä uskomassa olemisen kanssa, niin kuin varmaan moni ymmärtääkin. Maailma on täynnä kauheita syntejä, myös vanhoillislestadiolaisten tekeminä, joten on turha puhua oikeutuksesta ehkäisyyn. Suurempi synti se tupakointi on, koska siinä jatkuvasti tahallaan saastutetaan itseä ja muita.
vl-herätysliike kuitenkin opeta, että ehkäisy on syntiä? Eikö myös tarkkailla, että jokaiseen vl-perheeseen syntyy uusi lapsi tietyin väliajoin ja jos väliaika on liian pitkä, niin silloin pariskunta joutuu puhutteluun.
Olenko väärässä?
keskustelussa "Miten suhtaudutte jos.."on alempana.ehkäisy pääosin kiellettyä. Puhutteluun ei todellakaan oteta, ainakaan en ole koskaan kuullut, kaikille ei millään voi tulla 1v välein lapsia.