Herää ajatus

olen aikeissa hankkia Bella 700 tai 7001. myynnissä näytää olevan vai 90 tai 91 vuosimalleja yamar dieselkoneella, herää ajatus että tämä on näille veneille se hetki, kun näistä on päästävä eroon ennen kuin on myöhäistä, vai olenko aivan väärässä?
41447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joskin pitää muistaa että veneen kunto riippuu ennen kaikkea hoidosta ja huollosta.

Itse voisin kuvitella että merkittävä osa myydään pois suuremman veneen tieltä. ja osa myydään varustamon hallituksen puheenjohtajan vaatimuksesta.

Äänestä

Veneiden diesel-nmoottorin kesto ei välttämättä riipu vuosimallista. Tärkein asia taitaa olla, että konetta on 'hoidettu kunnolla'; öljyt ja suodattimet vaihdettu säännöllisesti, jäähdytys pelaa yms. Belloissa käytetty Yanmarin 34 hv kone on raakavesijäähdytteinen, joten merivedessä olleet koneet ovat alttiimpia syöpymiselle kuin järvivedessä olleet.

Minulla on myös Bella 700 vm-87 myynnissä purjeveneeseen vaihdon takia, ei koneen takia. Mulla koneeseen tehtiin kannen oikaisu ja jäähdytyskanavien putsaus viime vuonna ja samalla diesel -korjaamo kävi läpi kaikki liikkuvat osat mitä Yanmar sisältää. Mitään muuta ei tarvinnut tehdä ja kone toimii kuin enkeli. Jos haluat kuulla lisää siitä mihin ainakin kannattaisi kiinnittää huomiota tai olet kiinnostunut minun Bellastani, niin laita sähköpostia´tai soita 050-3501788
t.Jukka

Äänestä

Bella 7000 tehtiin vuosina 89-92 ja tämän jälkeen muutaman vuoden 7002 mallia. Nykyisin tehdään vain 702 mallia. Tonniset eroavat satasista varusteiden ja pidemmän kajuutan eli lyhyemmän avotilan osalta. 7000 malleissa on 45 hv Volvon TD. 89 vuoden malleissa oli 34 hv Yan. joka oli alitehoinen, sillä tonniset ovat pari sataa kiloa painavampia. Täten tehokkaamman koneen hyöty hukkuu käytännössä veneen painoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bellako kirjoitti:

olen aikeissa hankkia Bella 700 tai 7001. myynnissä näytää olevan vai 90 tai 91 vuosimalleja yamar dieselkoneella, herää ajatus että tämä on näille veneille se hetki, kun näistä on päästävä eroon ennen kuin on myöhäistä, vai olenko aivan väärässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu