ajovalopesurin "kansi"

Oli lentänyt Citikan C5 ajovalopesurin kansi mäkeen ilmeisesti jäätymisen ja käytön vuoksi. Tietääkö joku mitä mahtaa maksaa?

Onko sikakallis, niin kuin kaikki merkkiliikkeen varaosat. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
111364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

hintaa en muista, mutta kysyin kerran veholla käydessäni. Oli ihan sikakallis osan kokoon ja simppeliyteen verrattuna. Hintaa tulee kuulemma siitä, että kaikki maalataan erikseen korin värisiksi.

Siis oiskohan ollut jotain 40 euroa pari...?

Äänestä
  • valopesimen kannet myydään aina pareittain hinta ei ole kovinkaan korke mutta!!! maalaaminen on todella kallista .tietysti jos on taitoa itsellä maalata niin miksi ei.

    Äänestä

  • turo kirjoitti:

    valopesimen kannet myydään aina pareittain hinta ei ole kovinkaan korke mutta!!! maalaaminen on todella kallista .tietysti jos on taitoa itsellä maalata niin miksi ei.

    minunkin autosta, töineen maalauksineen jotain 150 euron paikkeella muistaakseni...

    Äänestä

mulla C5 -02 mutta pelkät kannet on muttei pesuria ollenkaan.Missä mallissa on pesurit.

Äänestä
  • on sulla pesurit jos on ne kannet..
    pitäisi olla kaikissa suomen malleissa

    Äänestä

  • timbe kirjoitti:

    on sulla pesurit jos on ne kannet..
    pitäisi olla kaikissa suomen malleissa

    Pesuri toimii, kun vääntää valoviiksestä asennon "pitkien käyttöasentoon".
    Sama idea on myös ceenelkussa.

    Toi pesurinläpän irtoaminen on yksi C5:n perusominaisuuksia, oli omassa autossa viimeinen C5:n aiheuttama "yllätys". En edes korjauttanut vikaa, kun olin jo laittanut kiireenvilkaan C4:n mopokoneella tilaukseen (kun ei ollut 2,0i VTR kupeeta Suomen malliohjelmassa) ja nimmarit alle.

    Äänestä

  • timbe kirjoitti:

    on sulla pesurit jos on ne kannet..
    pitäisi olla kaikissa suomen malleissa

    kokeilin kyllä kaikki asennot,mutta ei vaan ole.Sitten katoin puskurin sisään ei ollut edes letkutusta sinne .Joo ja kuulemma säännöstö on muuttunut enää ne ei ole pakolliset.Ihme homma kun luulin todellakin että ne pesurit olisi olemassa.

    Äänestä

Taannoin oli tuossa Hesarin lauantainumerossa autosivulla kolumnistille käynyt samanlainen juttu Mondeon kanssa. Hinta korinväriin maalatulle lätyskälle nousi muistaakseni yli 300 euron. Kun kyseessä oli kullan värinen auto, niin kolumnisti oli sitten kysynyt Tillanderilta samankokoisen kullatun hopealevyn hintaa - senkin olisi saanut halvemmalla.

Että on ne pikkuosat tosi arvokkaita.

Äänestä

Minkä ikäinen auto sulla on? Mulle kävi niin, että sain kannen takuuseen. Se on tai ainakin oli
ensimmäisten C5:ten tyyppivika.

Äänestä
  • sen voi kiinnittää pienellä nippusiteellä kiinni pesurin runkoon ei lähde irti omia aikojaan .maksaa 30€kpl musta 10€väri

    Äänestä

Itselläni C2 VTS ja siitä otettiin ajovalonpesurit ja takalasinpyyhin pois käytöstä jo uutena, kun ne on mielestäni ihan turhat. Ei mene rikki, kun ei ole käytössäkään ja sama homma on tehty myös muissa autoissani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cit5 kirjoitti:

Oli lentänyt Citikan C5 ajovalopesurin kansi mäkeen ilmeisesti jäätymisen ja käytön vuoksi. Tietääkö joku mitä mahtaa maksaa?

Onko sikakallis, niin kuin kaikki merkkiliikkeen varaosat. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu