Mazda 626

Mazdassa menee ja jää kaasarissa ilmaläppä kiinni jos painaa ennen tartaamista kaasupoljinta ja auto ei lähde käyntiin, saa liikaa pensaa. On otettava ilmanputsari auki ja käännettävä ilmaläppä auki enenkuin lähtee, missä on vika?
7961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

auto? -88..-92?

Äänestä
  • Malli 90 ja tavallinen moottori ei ruisku 12 valve 1.8

    Äänestä

Itsellä oli juuri sama ongelma autossa, fiksasin tuon ongelman tänään.

Eli, siellä on ryyppyläpän päässä rajoitinruuvi. Ruuvi oli omassani niin kierretty että se salli ryyppyläpän kokonaan sulkeutumisen. Seurauksena se että auto lähti kylmänä käyntiin vain kaasu täysin pohjassa ja piiiiitkän starttauksen jälkeen. Jos lähti...

Ruuvista kääntämällä siirsin rajoitusta niin että läppä on vähintään noin 5 mm auki, ja.... tuntuu toimivan !!

Kertokaa toki jos tein homman väärin.

Äänestä

  • uusi mastisti kirjoitti:

    HEI!

    Minun mazdani starttaa kylmästä kivasti, mutta lämpimänä ei käynnisty. Tarkkailin samaa kaasarin ilmaläppää, ja minusta se tuntui jotenkin tiukalta, auttaisikohan sen löysääminen? Mietin jo, sitoisiko sen siihen asentoon, jossa se on koneen lämmettyä...kannattaako?

    ongelmani ---->
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=572&posting=22000000012917349

    uusi mastisti

    Kun tuon omani korjasin, ruiskutin ihan ensimmäiseksi ruostenirrotinta läpän akselin molempiin päihin. Nihkeästi se liikkui aluksi tuossakin. Tuntui liikkuvan huomattavasti kevyemmin tuon jälkeen. Kyseessä siis voiteleva, eli rasvainen ruosteenirrotin.

    Äänestä

  • Missä kohti säätöruuvi sijaitsee

    Äänestä

  • Uuno kirjoitti:

    Missä kohti säätöruuvi sijaitsee

    Pitää purkaa ensin se ilmanputsarihässäkkä pois siitä kaasarin päältä. Sitten näkyykin jo ryyppyläppä joka on siis siinä taemman kurkun päällä. Sen läpän akselin kuljettajan puoleisessa päässä on 8mm avainvälillä olevalla mutterilla lukittu ruuvi. Tai siis se ei ole ihan siinä akselin päässä vaan akselin päässä olevan levyn päässä oleva toppariruuvi.

    Huomaat kyllä kun kääntelet sitä akselia että mihin sen pitäisi pysähtyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uuno kirjoitti:

Mazdassa menee ja jää kaasarissa ilmaläppä kiinni jos painaa ennen tartaamista kaasupoljinta ja auto ei lähde käyntiin, saa liikaa pensaa. On otettava ilmanputsari auki ja käännettävä ilmaläppä auki enenkuin lähtee, missä on vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu