Kysyin urheilukaupasta miten saan suksiin hyvän luiston ja pidon ja myyjä rupesi esittelemään: "pistä tätä alle, tätä välikerrokseen ja viimeistele tällä". Jokainen pötkylä makso jotain 30- 70 euroa (!) kipale ja eri keleille olisi tarvinnut omat voiteensa. Laskin, että luisto- ja pitovoiteisiin olisi mennyt kevyesti jotain 300-400 euroa, siis kilpasuksien hinta. Onko tässä enää mitään järkeä? Mikä voiteissa voi niin paljon maksaa?
Ei mitään järkeä!
Voiteiden hinnoissa
112109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
hinnoissa, mielellään minäkin ostasin halvemmalla. Semmonen homma vaan että ne voiteet kestää aika pitkään, ei tosiaankaan tarvi noita voiteita käyttää kuin kilpailuissa. Tavalliset voiteet riittää ihan hyvin. Jos osallistut kilpailuihin tai laturetkille hae sen kelin voiteet kun odotettavissa oleva keli on, niin pikkuhiljaa kertyy niitä kalliita voiteita.
... kun tyytyy vähempään. Tavallinen kuntohiihtäjä ei saa mitään lisäarvoa korkea-/polymeerifluoripitoisista voiteista. Tavallinen fluoriton voide riittää hyvin. Purkit 5-10 € kappale.
Laita pohjavoide, eli imeytä silloin tällöin. Laita kelivoidetta vain välissä. Saa näihin kulumaan vaikka kuinka paljon jos haluaa.
voide ei sinänsä maksa paljoa siellä alkupäässä,
"alkuaine" fluori on alunperin lähtöisin eräästä suuresta "itämaasta"jossa sitä (käytetään tai käytettiin)sukellusveneiden ulkopinnoitteena jossa tarvittiin liukas vettä ym.likaa hylkivä kalvo.
joskus 1990 luvun vaihteessa muistan kun "pojat" kantoivat kilokaupalla fluorijauhetta tästä kyseisestä maasta.silloin se ei ainakaan maksanut oikeastaan mitään meidän mittapuun mukaan.itse asun täällä kaakkoissuomessa rajan läheisyydessä.rajan takaa saa heidän omaa hitec 100%fluoripinnoitetta joka on aivan yhtä hyvää kuin suomessa saatavat voiteet.mutta ainoa ero on hinnassa 1 pakkaus maksaa n5e
suomessa vastaava n.30-50e.luulen että kaikilla voidevalmistajilla on sama raaka-aine???kate on varmasti aika huima.
mutta nykymaailmassa rahat pois periaate on valloillaan liikeelämässä.ja toisekseen tavallinen kuntohiihtäjä ei TARVITSE tälläisiä kalliita voiteita.tavallisilla luistovoiteillakin olen päässyt yhtähyviin tuloksiin,jollei jopa parempiin!!!!
itselläni on 25 vuoden kokemus suksien huollosta,että kyllä sitä jotain on jäänyt tuonne pääkoppaan...kyllä suksi luistaa hyvin jos se on PROFIILILTAAN käyttäjälleen OIKEA!!!.)voitelulla vain viimeistellään suksen ominaisuudet...
riittää vaikka pitoteippi. Eri asia on jos hiihtelee 20 kilsaa päivässä
onko tuo sitten paljon? Meinaakko että silloin tarvii jotain ihme voiteita?
kyllä olisit varmaan pyörtynyt järkytyksestä jos olisit nähnyt miten paljon suksi voideltiin lapinlahdella viikonloppuna ja miten paljon niihin voiteisiin on mennyt rahaa.
suksia vähintään (oletetaan että kaikki hiihtivät): lauantaina: 295paria sunnuntaina 532paria eli yhteensä vähintään 827paria, tosin kaikki eivät hiihtäneet, mutta osalle oli voideltu jopa 10sukset sunnuntaille eli sanotaan noin 900paria. eikä yhden parin voitelusta selviä 5€ summalla.
joten hullujen touhuahan tämä on.
Oikeassa olet, se 70 euron purkki maksaa valmistajalle pari euroa. Itelläni on myös hf -voiteita. Ostin pari vuotta sitten keväällä jämät pois 70 prossan alennuksella. Olen kerran käyttänyt Pirkan hiihdossa. Valitettavasti viime vuonna oli sen verran pakkasta ettei kelialue oikein sattunut. Luisto oli ihan yhtä hyvä kuin tavallisillakin voiteilla. Pohjassa kyllä voide pysyi loppuun asti. Totesin myös, että kaupungin sporttikaupasta ei kannata ostaa. Häijäässä poikkean, jos satun ohi menemään. Hiihtolenkeillä riittää tavalliset voiteet eikä ihan joka kerta edes tarvitse voidella.
Kalliita voiteita tarvitsee kuntoilija vain nollan molemminpuolin olevilla keleillä.Ainakin minulla kulkee suksi ihan kohtuullisesti pakkas lumella, ihan perusvoiteilla.Pitää vain siklata ja ennenkaikkea harjata ja taas harjata tosi huolella.
luin tuolta aiemmin jonkun pogostan jutun ja ostin nauhaa ja pulveria. Kesti 10 min kun voiteet ja pulverit oli pohjassa. En seurannut Optiwaxin kotisivun voiteluohjetta, vaan levitin pulverin harjaamttoman nauhan päälle ja pyyhkäisin raudalla nopeasti yli. Jäähdytys ja harjaus. Myyjä vakuutti, ettei tarvitse tänä talvena uusia. Kilsoja on nyt takana 160 eikä merkkiäkään kulumisesta!! Hinta kyllä tuli; nauha maksoi 20 ja pulveri 80 mutta pulverist näyttää riittävän yli kymmen kertaa. Parasta on se, että toimii kelillä kun kelillä. Jos pogosta näke tämän, niin kiitos! Vanhat vahajämät poltettiin ulkotulena.
Optiwaxin pelkällä nauhalla saa jo erittäin hyvän luiston. Pulverilla se paranee vaan. Milloinkahan vastaava tulee pitovoiteisiin? Nykyisistä pitoteipeistä ei siihen ainakaan ole. Lisäksi pitoteippien yhteydessä olisi myytävä puukko, niin, saakohan sitä muuten pois pohjasta tai puserosta tai hiihtohanskoista?