Paras biisi?

niin...

Mikä on cmx:n paras biisi? Entä paras levy? Kertokaahan se.

25

8355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuoden

      vaikein rasti. Jatkoajale menee.

      • niin...

        Kun ei suunnistukses oo jatkista vaan jalikses ja fudikses.

        Timangirumpu on muuten huonoin kappale ja huonoin levy on Disco.


      • Ellu]

        Biisit:
        Minun sydämeni on särkynyt, melankolia, palvelemaan konetta

        Levyistä en osaa sanoo mikä olis paras..


    • ake

      On sellasta paskaa että vaan homot kuuntelevat sitä jos hekään.

      • ...

        Oliko perustelujakin?

        Ja onko homoissa mielestäsi jotain pahaa?


    • tietysti

      kolmikärki ja biisi nahkaparturi.

      • ja yksi biisi??

        Pinnalliseksi jää yhden biisin etsiminen ja muiden yli nostaminen. Yksi parhaista puolista CMX:n musiikissa lienee, että ainankin omalla kohdallani musiikki on kantanut läpi elämänvaiheiden, olisi naurettavaa nimetä vain "yksi hyvä tai lempibiisi"...
        Monta on hyvää ja toisinaan vanhatkin biisit avautuvat jälkeenpäin uudella tavalla..mukavaa huomata musiikin koskettavan eri tavalla kuin lähes parikymmentävuotta sitten..ihmisen paras ikä on kuitenkin se jota kulloinkin elää:)


      • RubyW

        Nahkaparturi on hyvä biisi, mutta paras on Nimetön ja paras levy on Isohaara, vaikkei Nimetön siltä olekaan


    • henri

      cmx.n paras biisi on "olet tässä" ja paras levy on pedot

    • ---

      Niitä on niin paljon.

    • biisi...

      ...on siivekäs

      • minäkin tykkään

        siittä ihan erityisesti. Voiii kumpa mun rakas ajattelisi musta sillai... huokaus... :)


      • viisu
        minäkin tykkään kirjoitti:

        siittä ihan erityisesti. Voiii kumpa mun rakas ajattelisi musta sillai... huokaus... :)

        ..on minne paha haudattiin,kertsi varsinki mahtava.
        Kirosäkeet on kans hyvä.


      • Teppo

        Todellakin Siivekäs. Iski tajuntaan ilmestyessään ja aiheuttaa tipan linssiin vieläkin. Upea kappale.

        Paras levy on vaikeampi rasti.. (heh heh) Isohaara, Aura, Dinosaurus Stereophonicus, joku noista.


    • monni

      on vallat ja väet

      • ........................

        minussa hengittää ja tahtoo vapauteen... varokaa vaan! :)


    • Discoinferno

      Mut sanotaan nyt vaikka, et paras biisi on joko Minne paha haudattiin tai Yöllisiä...äh, en tiiä! :) Mut paras albumi on joko Aion tai Rautakantele...:)

      • Unna

        Muutama loistava kipale:

        - Helvetin hyvä paimen
        - Talvipäivänseisaus
        - Fysiikka ei kestä
        - Seittemän jeesusta
        - Ei yksikään
        - Päänsärkijä
        - Surunmurhaaja
        - Pohjoista leveyttä

        Kai tätä listaa voisi jatkaa loputtomiin.
        Levyistä aion on hyvä kokonaisuus


    • VIEMÄRI PUTKI

      raivo ep on paras levy, sit kolmikärki ja veljeskunta! paras biisi on matti, tai butterfly... on niitä kyllä mahtavia biisejä paljon, tällä bändillä!

    • Peltipää

      Parhaat biisit ovat varmaankin Turkoosi, Tähteinvälinen ja Talvipäivänseisaus. Saatana on myös aika vahvoilla. Paras levy on aikamoisen ehdottomasti Aura.

    • Tipi

      Parasta biisiä tai levyä on tosi vaikea sanoa.. huippuralleja on nii paljon, ja jokaisessa levyssä on paljon eri puolia et joissakin mielentilassa kuuntelee mielummin toista, ja sit jonku ajan päästä joku toinen onki parempi(tai jotain sinnepäin).. mut pyörivät sähkökoneet toimii aina!

    • Anonyymi

      Kaikki CMX:n levyt Raivo ep:stä Rautakanteleeseen on täyttä timankia. Myöhemmistä, Pedot, Iäti ja Seitsentahokas on kovia. Ykkösbiisejä on vaikea valita. Anathema, Pimeä Maa, Tanssin Jumala, Pornogeneraattori, Hiljaisuuden Pelko, (koko Kolmikärki miinus Johdatus salatieteisiin, Kolmas Johannes ja Liekkisusi &Sulkakäärme. Ääni ja Vimma, Helvetin hyvä paimen, Neljäs Valtakunta, Metallipurkaus, Kuu, Rytmitehdas, Musiikin Ystävälliset Kasvot, Pyhiinvaeltaja, Härjät, Aivosähköä, Tähteinvälinen, Talvipäivänseisaus, Rautakantele, Yöllisiä, Kirosäkeet, Linnunhammas, Hiljaisuuteen, Vallan Haamut, Auringon Kultainen Kaupunki.

    • Anonyymi

      Niin joo ja Raivo -biisi tietysti vielä.

    • Anonyymi

      Auralta vielä Sametinpehmeä, Nainen Tanssii Tangoa, Turkoosi ja nimibiisi.

    • Anonyymi

      1.Katariinanpyörä 2.Yö ei ole pimeä päivä 3.Turkoosi 4.Tähteinvälinen 5.Aivosähköä 6.Neljäs valtakunta 7.Pilvien kuningas 8.Ruoste 9.Työt ja päivät 10.Marian ilmestys

      Kaikkein paras on siis katariinanpyörä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      157
      3473
    2. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      47
      2433
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      30
      2327
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2319
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      87
      2293
    6. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      11
      2274
    7. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2123
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1952
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1813
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1768
    Aihe