Arkkitehdin keskituntilaskutushinta vuodelle 2006 80 €/h indeksikorotus.
(TEK:n keskimääräinen kuukausipalkkalainen ansaitsee 4200 €/kk)
(TEK:n keskimääräinen kuukausipalkkalainen ansaitsee 4200 €/kk)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tuollaisia toimiston keskihintoja ei esimerkiksi asuntosuunnittelussa edes kuvitella.
SKOL:n julkaisemasta ohjeellisesta taulukosta sellaiseen illusioon voisi kyllä päästä.
Perusarkkitehti ei juurikaan 4200:n palkoille yllä.
Jossain tosiaan siis mättää, kun asiantuntijatehtävästä ei saa asianmukaista korvausta.
Muuten, et taida olla ihan viisas, kun vertaat työntekijän palkkaa
ja toimiston kaikki kulut sisältävää veloitusta toisiinsa.
Itse teen 10 e tunti.
Jos yrität esittää, että suunnittelua, niin pähkinöillä palkataan apinoita.
Laajassa arkkitehtituttavapiirissä kukaan ei pysty laskuttamaan arkkitehtityöstä 80 e tunti. Muutamat isot konsulttitoimistot varmaan voivat, ja silloinkin ne usein myyvät jotain muuta tuotetta kuin "perinteistä" arkkitehtisuunnittelua, tai ainakin ovat keksineet sille toisen nimen (projektien ohjaus, toimintojen analysointi, work place management, tuotemallinnus…).
Jos joku saa palkkaa 10 e/h, se tarkoittaa, että toimiston laskutus olisi 30 e/h… varmasti sitäkin tällä alalla näkee. Etenkin toimistot, joiden toimitilat ovat halvat, tietokoneohjelmat ovat piraatteja / ikivanhoja ja/tai pomot eivät maksa itselleen kuin minimieläkkeen voivat "pärjätä vähemmällä". Eihän se tervettä alan kannalta ole, ja varmaan kostautuu tulevaisuudessa.
Viime vuonna Arkkitehtitoimistojen liitto arvioi laskutuksen normaaliksi keskituntihinnaksi muka 54 e / h eli tuntipalkkana 18-21 e / h, siis kattaa koko toimistohenkilökunnan. Käytännössä kattaa korkeintaan ylimmän palkkaluokan, ja tavallisissa, pienemmissä toimistoissa projektin vetäjätkään eivät noille palkkioille yllä.
...ja haaveeksi jää.
Mutta onneksi työtuntien määrällä voi korvata menetetyn ansion.
Siinä sitä yöllä kolmen aikaan voidellaan päivän voileipä mestariteoksesta saadulla mielihyvällä, kun muiden alojen palkkatasot on painunut menojaan ja inflaatio nakertanut sen vähänkin voin purkin pohjalta ;)
Mutta mitäänhän ei ole tehtävissä, eihän.
"Mutta mitäänhän ei ole tehtävissä, eihän."
– Hyviä ideoita otetaan vastaan ;-) Tosin niitä on etsitty jo lamasta lähtien, eikä mitään ole tapahtunut.
Yksittäisen tekijän on vaikea yksin nostaa hintatasoa, kyllä siinä nälkä alkaa pistää hintaruotuun, kun on esim. menettänyt monta tarjouskilpailua peräkkäin… *Kaikki* toimistot ovat tehneet alihintaisia tarjouksia, eturiviä myöten. Halvalla voi saada erittäin hyvää laatua, hyvät toimistot eivät kehtaa tehdä sutta, ja tekevät enemmän tunteja kuin mistä maksetaan. Mutta tulevaisuudessa tilanne voi olla toinen: nuoremmilla toimistoilla ei välttämättä ole samaa perusvarallisuutta toimia tuolla periaatteella, toiminnan laadun kehittämisestä puhumattakaan. SAFA:n nykyinen pj. ei näe nykyisessä tilanteessa mitään ongelmaa. Että selllainen tulevaisuus.
(Joo, tästä aiheesta voisi kirjoittaa koko loppupäivän… mutta kai pitäisi alkaa tämän vuoden työrupeama!)
Aina puhutaan, että kaverit tekee alihinnalla.
Jos tarvii töitä, eikä muu auta?????
Huvittavinta(?) on valitus, että "tein alihintaisen tarjouksen, mutta joku törkimys teki vielä alemman! se mokoma hintojen polkija!"
Kuten jo aiemmin tuli sanottua, jokainen toimisto, niin hyvä kuin huonokin, on tehnyt alihintaisia tarjouksia ja syitä riittää joka lähtöön… liian vähän töitä / "referenssien tarve" / toive jatkotyöstä / kilpailijat kannattaa nitistää… Yksittäinen toimisto tai toimija ei tässä tilanteessa voi paljoa tehdä. Sama kuin jokainen yksittäinen työssäkävijä joutuisi neuvottelemaan palkkansa työnantajan kanssa yksin ilman tupoja ja ammattiliiittoja. (Mikä tietty on yleensä totta arkkitehtitoimistojen työntekijöiden keskuudessa…)
Minä otan vain hyväpalkkaisia siitä päältä. Hyvin on toiminut. Huonommat hommat ovat muut tehneet.
Ja huvittavaa on, että ammatin julkisuuskuva yhä edelleenkin on pitkälti sama kuin kymmeniä vuosia sitten. Eli: Arkkitehdit ovat elitististä, rikasta porukkaa, eikä heitä tavallinen ihminen uskalla palkata, jos haluavat kivan, asuttavan näköisen talon....
Eipä tässä purjevenettäkään näy takapihalla, ei.
Minulla on se periaate ettei tarvitse omistaa purjevenettä jos omistaa moottoriveneen. Sellaisen talon päädyn täyttävän. Toisessa päädyssä on asuntoauto.
Tuo elitistinen kuva on aivan oikea edelleen oikeilla Safa-arkkitehdeilla. Tavalliset safa-arkkitehdit asuvat nukkumalähiöissä ja ajavat savuttavalla Toyotalla.