Sain iBookin joululahjaksi. Koska Mac-maailma on täysin vieras ja olen hankkimassa Wlania kotio, kysyisin reitittimistä. Applen omat Airport reitittimet ovat hintavia mutta miten halvemmat reitittimet käyvät Apleen? Eli tukeeko iBook esim.
http://www.dlink.fi/?go=jN7uAYLx/oIJaWVUDLYZU93ygJVYKOhST9vhLPG3yV3oVI58gqltbNlwaaRp7j0tFj2onGQTo48EB9fnzKfgLkYSuOjfb4E=
reititintä?
http://www.dlink.fi/?go=jN7uAYLx/oIJaWVUDLYZU93ygJVYKOhST9vhLPG3yV3oVI58gqltbNlwaaRp7j0tFj2onGQTo48EB9fnzKfgLkYSuOjfb4E=
reititintä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä iBookin tai minkä tahansa uuden Macin pitäisi toimia tuon kanssa ihan normaalisti, mutta itselläni on sen verran kehnoja kokemuksia D-Linkistä että valitsisin jonkin muun merkin.
Onnittelut hyvästä lahjasta!
Todennäköisesti tuo D-Link toimii paremmin kuin Windowsin kanssa, mutta jos vaan jostain löydät jonkun muun, osta se, jopa Telewell.
Suosittelen kyllä Airport Expressiä, siihen olen ollut tyytyväinen ja tuttavapiirissäni on niitä kohta kymmenkunta.
Mutta wlan-tukiasemat ovat vakiotavaraa, ei niissä ole mitään käyttöjärjestelmävaatimuksia. Useimpia konfiguroidaan selaimella, mutta Applen tukiasemia sillä Lisäohjelmat-kansiossa olevalla Airport Hallintatyökalulla.
AirPort Expressin konfigurointi niin, että verkko on turvallinen on helppoa. Muiden purkkien kanssa on ollut välillä kovin vaikeaa (edes saada asetussivua auki).
Oletusasetuksilla AirPort on avoin kaikille naapureilla, ja hopeaomena ketjujen mukaan ei kovin moni osaa edes vaihtaa ne oletusasetukset turvallisimmiksi.
Mutta esim. Linksys tukiasemassa verkon salaus onnistuu yhden napin painalluksella. Ja Linksys maksaa puolet vähemmän kuin AirPort Express.
Lisäarvoa tosiaan saat jos hankit Airport Expressin ,langaton tulostus ja musiikin toisto
mulla on vuoden ollut ja olen tyytyväinen
129 € maksoi silloin ,asennus oli helppo ja muutenkin vaivaton toiminnaltaan
itse ostin alennusmyynnistä siemensin langattoman reitittimen, tavallisen modeemin kun olin jo aikaisemmin hommannut. hintaa oli 50e ja on toiminut vallan mainiosti. reitittimeen sai helposti konfiguroitua suojausasetukset ja salasanat.