Eli mitä maksaa kun eläinlääkäri tutkii koiran virtsanäytteen? Voiko näytteen "kerätä" itse ja pitääkö astian olla steriili?
Koiran virtsanäyte
6
3887
Vastaukset
- RekkautumatonPoliceGirl82
Näytteen voi (ja usein pitääkin) kerätä itse. Kannattaa etukäteen kysyä, lähteekö lääkäri sitä tutkimaan jos ei ole tehty mitään muita tutkimuksia (toisinsanoen miksi näyte pitäisi ottaa).
Tutkimuksen hinta riippuu nimenomaan siitä, mitä asioita halutaan selvittää. Näyte otetaan yleensä tavalliseen pieneen muovipurkkiin, esimerkiksi ihmisten uloste/virtsanäytteelle tarkoittettuun sellaiseen. Myös laakeampi astia käy, kunhan se on riittävän puhdas. tavallinen ihmisille tarkoitettu pissi purkki.
Näytteen saat itse koiraltasi helpommin sellaiseen pahviseen ,mitä saa myös terveyskeskuksesta pahoinvointi astian. Se on helpompi vaivihkaa ulkona lykätä koiran alle kuin kapeampi purkki.- mimmi-57
ei tarvitse olla steriili(?) ,riittää kun on pesty, koiraltahan et muutenkaan PLV-tä saa otettua.siitä en tiedä suostuuko eläinlääkäri-asema ottamaan vastaan, ilman lähetettä.
- Hirveähinta
Pelkkä näytteen tutkiminen maksaa ainakin Herttonimen Eläinlääkäriasemalla stixillä 65,80 ja viljely 34,20 eli sata euroa. Koira ei tuolla satasella käy asemalla, eikä lääkäri aseman politiikan mukaan itse soita tuloksia, vaan virkailija ilmoittaa.
Melko hintavaa touhua. - Nalle14
Puhdas ja uusi purkki, niitä saa ilmaiseksi mukaan eläinasemilta (ehkä huomioitu jo laskutuksessa, on niin halpa). Itse kun jouduin ottamaan nartulta niin mietin mites sen saisi ilman että kädet kastuu touhussa. Sitten muistin hankkimani Casperdog-jätöspussin aukipitäjän, jolla onnistuu tuo virtsapurkinpitäminenkin mainiosti. Varsi on sopivan pitkä ja varret joustaa sopivaan purkin puristusotteeseen. Monikäyttöinenhän se on ja sain suuren helpotuksen kun homma onnistui. Muistakaa silti siirtää purkki varovasti maahan, kansi päälle ja muovipussiin kuljetusta varten, on hygienisempää, sillä ainahan purkkiin hieman roiskuu sivuillekin.
- 2+1
Itse olen keittänyt astian, jonka olen pistänyt nartun alle kun se on pissinyt. Siitä sitten puhtaaseen, myös keitettyyn (piltti)purkkiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047