Eli mitä maksaa kun eläinlääkäri tutkii koiran virtsanäytteen? Voiko näytteen "kerätä" itse ja pitääkö astian olla steriili?
Koiran virtsanäyte
6
3912
Vastaukset
- RekkautumatonPoliceGirl82
Näytteen voi (ja usein pitääkin) kerätä itse. Kannattaa etukäteen kysyä, lähteekö lääkäri sitä tutkimaan jos ei ole tehty mitään muita tutkimuksia (toisinsanoen miksi näyte pitäisi ottaa).
Tutkimuksen hinta riippuu nimenomaan siitä, mitä asioita halutaan selvittää. Näyte otetaan yleensä tavalliseen pieneen muovipurkkiin, esimerkiksi ihmisten uloste/virtsanäytteelle tarkoittettuun sellaiseen. Myös laakeampi astia käy, kunhan se on riittävän puhdas. tavallinen ihmisille tarkoitettu pissi purkki.
Näytteen saat itse koiraltasi helpommin sellaiseen pahviseen ,mitä saa myös terveyskeskuksesta pahoinvointi astian. Se on helpompi vaivihkaa ulkona lykätä koiran alle kuin kapeampi purkki.- mimmi-57
ei tarvitse olla steriili(?) ,riittää kun on pesty, koiraltahan et muutenkaan PLV-tä saa otettua.siitä en tiedä suostuuko eläinlääkäri-asema ottamaan vastaan, ilman lähetettä.
- Hirveähinta
Pelkkä näytteen tutkiminen maksaa ainakin Herttonimen Eläinlääkäriasemalla stixillä 65,80 ja viljely 34,20 eli sata euroa. Koira ei tuolla satasella käy asemalla, eikä lääkäri aseman politiikan mukaan itse soita tuloksia, vaan virkailija ilmoittaa.
Melko hintavaa touhua. - Nalle14
Puhdas ja uusi purkki, niitä saa ilmaiseksi mukaan eläinasemilta (ehkä huomioitu jo laskutuksessa, on niin halpa). Itse kun jouduin ottamaan nartulta niin mietin mites sen saisi ilman että kädet kastuu touhussa. Sitten muistin hankkimani Casperdog-jätöspussin aukipitäjän, jolla onnistuu tuo virtsapurkinpitäminenkin mainiosti. Varsi on sopivan pitkä ja varret joustaa sopivaan purkin puristusotteeseen. Monikäyttöinenhän se on ja sain suuren helpotuksen kun homma onnistui. Muistakaa silti siirtää purkki varovasti maahan, kansi päälle ja muovipussiin kuljetusta varten, on hygienisempää, sillä ainahan purkkiin hieman roiskuu sivuillekin.
- 2+1
Itse olen keittänyt astian, jonka olen pistänyt nartun alle kun se on pissinyt. Siitä sitten puhtaaseen, myös keitettyyn (piltti)purkkiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917284- 353851
- 453450
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402582- 2132496
- 412392
- 1302303
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292199Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna191913Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241898