Alipaine korvassa

Miten saa pois ?

Poden välikorvantulehdusta ja nyt on myös tärykalvo hieman kääntynyt sisäänpäin eli on jonkinasteista alipainetta korvassa. Nestettä oli myös välikorvassa. Käskettiin puhaltamaan nenästä kiinni pitäen. Tätä olenkin tehnyt, mutta eipä ole korva vaan auennut. Lukossa on ja painetta on. Onkohan vaivaan jotain muuta konstia kuin tuo puhallus ? Toinen antibioottikuuri on menossa ja Duactia syön myös. Niistämisen jälkeen paine tuntuu kasvavan korvassa.

3

9449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikka

      Onko myös räkäinen olo? Limakalvot turvonneet?

      Todennäköisesti korvatorvesi on tukossa ja näinollen paineentasaus ei onnistu. Tärkeää olisi saada korvatorvi nopeasti auki.

      Osta apteekista nenäsumutetta joka on tarkoitettu tukkoisen nenän avaamiseen. Mene sängylle istumaan. Tunge sumuttimen kärki niin ylös (lähelle silmiä) nenässä kuin mahdollista. Sumuta reilusti ja laskeudu nopeasti selinmakuulle. Anna lääkkeen valua hitaasti alspäin. Jos hyvin käy, menee ainetta korvatorveen ja se aukenee. Mikäli ei ensimmäisellä kerralla auta, niistä välillä ja tee sama uudelleen.

      Jos tuntuu ettei tämä auta, on vielä yksi keino. Ota pieneen ruiskupulloon tai muoviseen injektioruiskuun kädenlämpöistä suolavettä. Tee kuten edellä on kuvattu, laita vettä nenään ja laskeudu nopeasti selinmakuulle. Tämän liskäksi, juuri kun olet laskeutunut ja vesi alkaa valua nenässä alaspäin ota nenästä kiinni ja puhalla voimakkaasti. Vesi tunkeutuu korvatorveen ja liuottaa siellä olevaa räkää yms. Niistä ja toista temppu riittävän monta kertaa.

      Suolaveden on oltava puhdasta infektioiden välttämiseksi. Samoin käytettävät välineet on syytä desinfioida ennen käyttöä.

      • Kokeillut

        Kiitoksia kikoista. Olen kokeillut, mutta vielä vaan on lukossa. Täytynee jatkaa siis vielä...


    • Meikäläinen

      Tota paineentasauspuhallusta ei terveetkään kaikki osaa tehdä, joten harjoittelemalla voit päästä tulokseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe