Alipaine korvassa

Miten saa pois ?

Poden välikorvantulehdusta ja nyt on myös tärykalvo hieman kääntynyt sisäänpäin eli on jonkinasteista alipainetta korvassa. Nestettä oli myös välikorvassa. Käskettiin puhaltamaan nenästä kiinni pitäen. Tätä olenkin tehnyt, mutta eipä ole korva vaan auennut. Lukossa on ja painetta on. Onkohan vaivaan jotain muuta konstia kuin tuo puhallus ? Toinen antibioottikuuri on menossa ja Duactia syön myös. Niistämisen jälkeen paine tuntuu kasvavan korvassa.

3

9574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikka

      Onko myös räkäinen olo? Limakalvot turvonneet?

      Todennäköisesti korvatorvesi on tukossa ja näinollen paineentasaus ei onnistu. Tärkeää olisi saada korvatorvi nopeasti auki.

      Osta apteekista nenäsumutetta joka on tarkoitettu tukkoisen nenän avaamiseen. Mene sängylle istumaan. Tunge sumuttimen kärki niin ylös (lähelle silmiä) nenässä kuin mahdollista. Sumuta reilusti ja laskeudu nopeasti selinmakuulle. Anna lääkkeen valua hitaasti alspäin. Jos hyvin käy, menee ainetta korvatorveen ja se aukenee. Mikäli ei ensimmäisellä kerralla auta, niistä välillä ja tee sama uudelleen.

      Jos tuntuu ettei tämä auta, on vielä yksi keino. Ota pieneen ruiskupulloon tai muoviseen injektioruiskuun kädenlämpöistä suolavettä. Tee kuten edellä on kuvattu, laita vettä nenään ja laskeudu nopeasti selinmakuulle. Tämän liskäksi, juuri kun olet laskeutunut ja vesi alkaa valua nenässä alaspäin ota nenästä kiinni ja puhalla voimakkaasti. Vesi tunkeutuu korvatorveen ja liuottaa siellä olevaa räkää yms. Niistä ja toista temppu riittävän monta kertaa.

      Suolaveden on oltava puhdasta infektioiden välttämiseksi. Samoin käytettävät välineet on syytä desinfioida ennen käyttöä.

      • Kokeillut

        Kiitoksia kikoista. Olen kokeillut, mutta vielä vaan on lukossa. Täytynee jatkaa siis vielä...


    • Meikäläinen

      Tota paineentasauspuhallusta ei terveetkään kaikki osaa tehdä, joten harjoittelemalla voit päästä tulokseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe