Suksien alennusmyynnit?

Torben

Koska (laskettelu)sukset menevät alennusmyyntiin? Joutuuko odottamaan hiihtolomiin asti?

3

2335

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha malli

      Tuskin tällä kaudella alennuksia tulee, jos kelit ovat talviset. Kysy kauppiaaltasi viime vuoden malleja tai erikoiseriä, joita valmistajat putsaavat varastostaan. Niissä on oikea hinta/laatusuhde, vaikka väri on viimevuotinen. Isot prosenttialennukset ovat kaupallisia, ei todellisia. Mene kauppiaan tykö, johon voit luottaa. Kerro paikkakuntasi niin yritän auttaa.

      • Torben

        Paikkakunta on Tampere. Perinteisen suksia on ympäri kauden aika hyvillä hinnoilla saatavana, mutta vinkit luistelusuksien ostopaikoista otetaan kiitollisina vastaan.


      • ratkaisee
        Torben kirjoitti:

        Paikkakunta on Tampere. Perinteisen suksia on ympäri kauden aika hyvillä hinnoilla saatavana, mutta vinkit luistelusuksien ostopaikoista otetaan kiitollisina vastaan.

        eli paljonko olet valmis panostamaan?
        Älä tuijota alennuksia, osta kunnon suksi.

        Nuo ylivuotiset "kisasukset" ovat yleensä liian löysiä, jos nyt olet normaalipainoinen suhtessa pituuteesi. Tosi hoikat löytää usein noista vanhoista kisasuksista hyviä, muut eivät.
        Miksiköhän ovat vielä hyllyssä ...?

        Valitse huippumallista yksi, korkeintaan kaksi mallia alaspäin. Pyydä myyjää valitsemaan pikku pakkaselle, kovahkolle alustalla suksi, joka sietää myös hiukan kosteutta. Vaikka hiukan rento keulasta, menee sitten pehmeämmälläkin nousuihin. Kuitenkin riittävän jäykkä ollakseen suuntavakaa-älä osta liian löysää luistelusuksea! Tuolla yleissuksella pärjäilet täällä Kaupissa, Suolijärvellä, Julkujärvellä jne. Varsinkin tuo Kauppi-Niihaman seutu on aina kovaksi kaluttu .

        Hyviä ostopaikkoja on kokemukseni mukaan ainakin Intersport Turtola, Lielahti vastaava (Rossignolia siellä suosittelee vanha kisahiihtäjä) ja Häijään Urheilutarvike. Noista olen löytänyt hyviä parejä vuosien varrella. Toki varmaan muualtakin, noista vain on onnistanut meikää.

        Lue vielä Juoksija-lehden toiseksi viimeinen numero (taisi olla 9/2005 ja joku välineopas tms.), siellä on hyvää juttua suksen valinnasta.

        Onnea etsintään, joskus käy hyvä tsäkä ja löytää toimivan yleissuksen kerrasta.

        Merkki on se, mistä löydät hyvän parin. Itselläni Rossari kovalle, Fischer pehmeälle pakkaskelille ja vesikelille löysin muun merkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1538
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      22
      1050
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      87
      955
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      896
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      835
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      769
    Aihe