Thielemannin tipat

Kun olin lapsi ja minulla oli maha kipeä niin äiti antoi minulle Thielemannin tippoja. Ne auttoivat aina. Tietääkö joku mitä näissä tipoissa oli ? Ei kai niitä nykyään enää myydäkään.
25315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Thielemannin-tippoja ei enää myydä. Sääli, oli hyvä lääke.

Äänestä

Vatsan toimintaa rauhoittavana komponenttina Thielemannin tipoissa toimi pääasiassa oopiumitinktuura. Valeriaanaa taisi olla myös. Varsin samankaltaisia olivat Inosemzeffin tipat, nissäkin pääasiallisena vaikuttavana aineena tuo oopiumi. Liian vanha hyvä ja halpa aine johon kellään ei enää ole patenttia, eli ei tuo rahaa roppakaupalla kenenkään kirstuun. Ja olisiko tuolla nyt joku karmea väärinkäyttöpotentiaali?? Opiaateista riippuvaiset narkomaanit kyllä ennen muinoin saivat näillä pahimmat vieroitusoireensa hätätilanteessa kuriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tapu kirjoitti:

Kun olin lapsi ja minulla oli maha kipeä niin äiti antoi minulle Thielemannin tippoja. Ne auttoivat aina. Tietääkö joku mitä näissä tipoissa oli ? Ei kai niitä nykyään enää myydäkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu