On yllättävän suuri parhaillaan. Meidän seudulla lunta on ehkä 25-30 sm, mutta
sen vesiarvo on yllättävän korkea = painavaa massaansa nähden.
Pian kannattaa keventää loivaprofiilisilta katoilta lumenpainoa vahinkojen välttämiseksi.
Lumen paino NYT
15
1526
Vastaukset
Kattolumet ovat olleet huolenani koko joulun ajan. On satanut lunta, vettä, räntää. Pakastanut, sulanut. Seurauksena jääpuikkoja, jäätä, raskasta lunta. Uuden vuoden yönä putosi osa verannan katon rännistä ja kattolistasta alas. Ränni oli aivan täynnä jäätä. Nyt tutkailen huolestuneena verannan ikkunoita. Lumimassat laskeutuvat pelottavasti jääpuikkoineen ikkunoita kohti. Yritin antaa ansiapua harjan varrella, mutta sain lumesta tuta. Parantelen nyt oikeaa kättäni, johon sain mojovan iskun katon lumimassasta jäineen kaikkineen.
Tämmöistä talvea en muista. Pakko pyytää "talonmiespalvelua" apuun. Omat konstit eivät enää riitä. Eikä Skypekään toimi... mrrrrrrrr!Pitää olla kattojen lumikuormien keventämisessä.
Oli kai 1947 seutuvilla kun lumituhot metsissä olivathyvin suuret.
Satoi kai alijäähtynyttä vettä - sen jälkeen nuoskalunta, paljon.
- takametsä
Talvi vasta alussa ja metsien tykkylumesta aiheutuneet vahingot jo miljoonia.
- soilike
kaikki kaunis ei ole hyvää
Minulle tulee mieleen, tsunamista pelastuneen naisen sanat: "En uskonut että vesi voisi olla niin kovaa"
Kuka uskoisi, että tuo kaunis lumen kerääntyminen puun oksiin , voi katkaista tuhansilta talouksilta sähkön ja aiheuttaa vahinkoa kaikkiallaKuullaan lisää pian. Hallien ja muiden isoalaisten rakennusten katot
pian rasittuvat äärimmilleen. On luvassa uusia sateita.
Puiden pelastaminen olisi nyt rahanarvoista työtä, mutta turhauttavaa.
Sen näkee näistä sähkölinjojen raivauksista. Uusia puita kaatuu pois raivattujen tilalle.Emmeköhän maksa lumivaurioita myös sähkön hinnassa? Sähköyhtiöille lumivauriot ovat aiheuttaneet jo nyt huikeita tappioita. Sähkölaskussa näkyvät kohta tämänkin talven lumet, menneitten lisäksi.
Frederiikka kirjoitti:
Emmeköhän maksa lumivaurioita myös sähkön hinnassa? Sähköyhtiöille lumivauriot ovat aiheuttaneet jo nyt huikeita tappioita. Sähkölaskussa näkyvät kohta tämänkin talven lumet, menneitten lisäksi.
Suomi on maksanut Norjasta ostamastaan sähköstä satojen miljoonien ylihinnat;
Kas kun nuo Kioton riippakivi...mitkä ne on maksut meillä liepeissä.
Norja taas hyödyntää halpaa, saastevapaata vesivoimaansa. Ostamme anekaupan tyyliin - sähvöä!
Kuudes ydinvoimala meille kohta aluilleen!
- tukkusutija
loivemmat katot puhtaiksi. jyrkemmät on itsehoidossa toistaiseksi.
Eli lämpöä karkaa vähänlännistä eristeistä johtuen.Tukosat jääpuikot roikkuut.
Immeisillä rosentit vielä huonommat; jos yli puolet lämpöenergiasta kaalinkuvun/ mäkeen.Kutsuin "talonmiespalvelun" apuun. Tunnin teki toitä talkkari hiki päässä ( 25 €/h ). Siinä ajassa tuli ensiapu pää- sekä ulkorakennuksen lumille. Itse kolasin tuloksen - huh! Uskomaton määrä tykkyä ja jäätä. Painosta en tiedä, mutta mutu-tuntumalla sitä oli satoja kiloja. Kiitos, keskustelun "Aloittaja-Kapteenille"! Heräsin ajoissa toimintaan kattolumieni kanssa tämän keskusteluketjun ansiosta. Nyt voin nukkua yöni rauhassa...:)))
Frederiikka kirjoitti:
Kutsuin "talonmiespalvelun" apuun. Tunnin teki toitä talkkari hiki päässä ( 25 €/h ). Siinä ajassa tuli ensiapu pää- sekä ulkorakennuksen lumille. Itse kolasin tuloksen - huh! Uskomaton määrä tykkyä ja jäätä. Painosta en tiedä, mutta mutu-tuntumalla sitä oli satoja kiloja. Kiitos, keskustelun "Aloittaja-Kapteenille"! Heräsin ajoissa toimintaan kattolumieni kanssa tämän keskusteluketjun ansiosta. Nyt voin nukkua yöni rauhassa...:)))
Kun selkäni vaivasi ja en voinut katolle kiivetä lumia pudottamaan, soitin palokuntaan ja sieltä, heidän vapaa-ajan kerhostansa kaksi rivakkaa poikaa pudotti lumet hetkessä, vain vapaaehtoista, kerhon kassaan menevää korvausta vastaan.
Lykkäsin poikien käteen korkkaamattoman konjakkipullona ja lupasivat tulla toistekin.
Pitäisköhän taas soittaa, vaikka yhtään jääpuikkoa ei kattoni räystäissä roiku, lunta kyllä on toistenkin tarpeeseen.
Kaikilla paikkakunnilla ei tuo talkkaritoiminta pelaa ja kaikista vävyistäkään ei ole katolle.
Tulee aina tällaisina aikoina mieleen, olispa mies ettei aina tarvis ihan kaikke itse... ja nyt kun oma selkä on taas kipeä.
Kuitenkin, hain jo eilen tikkaat tuohon valmiiksi ja muovilapion, joten päälimmäiset alas.- Tyynentyttö
Ukko pudotteli mökillä lumet jo alemmilta katoilta ja poika käydessään pahimmat paikat.Metsässä hiihtäessäni ovat käyneet sääliksi nuoret koivut.Niin ovat nöyrästi kumartuneet maahan asti.
Tyynentyttö kirjoitti:
Ukko pudotteli mökillä lumet jo alemmilta katoilta ja poika käydessään pahimmat paikat.Metsässä hiihtäessäni ovat käyneet sääliksi nuoret koivut.Niin ovat nöyrästi kumartuneet maahan asti.
Katsella. Nämä maahan asti kaartuneet eivät enää nouse. Joka vuosi näitä saa
kaataa talouspuuksi tai humukseksi maatumaan.
Jos se jäisi edes tähän. Lumen paino pirstoo ja katkoo puita mm. Päijät-Hämeen suunnalla.
Lehtipuut etenkin nyt talvenarmoilla.- soilike
capt.cöpenick kirjoitti:
Katsella. Nämä maahan asti kaartuneet eivät enää nouse. Joka vuosi näitä saa
kaataa talouspuuksi tai humukseksi maatumaan.
Jos se jäisi edes tähän. Lumen paino pirstoo ja katkoo puita mm. Päijät-Hämeen suunnalla.
Lehtipuut etenkin nyt talvenarmoilla.Joka aamu se on vielä siellä . tuo kaunis näkymä, joka on myös niin tuhoisa
- itkuiitanen
meillä sitä on ainakin 30-40 senttiä. ja 26 astetta pakkasta. Lumet roikkuu puoli metriä katon rajan yli.
Täs muutakin asiaa, eli:
Siis onpas tällä palstalla pikkumaista väkeä (tai seriffi), kun kaikki aloitukseni ja viestini poistetaan, jotka kirjoitan ajoSmies-x'änä, en siis ajo miehenä.
Kenellä täällä kuuskymppisissä viiraa? (anteeksi kysymykseni muoto)
Aloitukseni oli ihan tavallinen vitsi-aloitus.
En ole siis ajomies. Enkä lähelläkään 73v. vaikka siinä profiilissani niin lukeekin.
Täällä ei näytä kellään olevan huumorintajua ollenkas. Onko se seriffi oikeesti niin pikkumainen? -vai vihataanko ajomiestä täällä niinpaljon? Minulla on hauska profiili Ajosmies-x 'sänä. ;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä294301S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi154212Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2493878Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt431811Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771694Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11508Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu61425- 1051417
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111331