Sielun veljet ja siskot ! Mikä on viisas arvauksenne tai todellinen kokemuksenne siitä, että kannattaako tosi mielessä messuilla hieroa venekauppoja vai hoitaa asia muulloin. Näkökulmana siis kaupan edullisuus.
Ostaisinko veneen messuilta
venekuume
51415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Messu"tarjoukset" ovat aina hyviä. Uskoisin kumminkin että olisit saanut veneen halvemmalla syksyllä, kun markkinat ovat hiljaisimmillaan...
koeaja ensin, tarjokset ovat kauppamiesten kikkoja
En ostaisi enkä myöskään ostanut itse venettäni koepurjehtimatta sitä ensin - kyllä se pitää tietää miten asiat toimii vesillä jos haluaa itseään miellyttävän purjeveneen.
Asumistilat voi todeta messuillakin - toimivuutta merellä ja tuntumaa ei.
Jotkut myyjät ovat nihkeitä järjestelemään mutta kaikki järjestyy jos niin halutaan.
Aika outoa että ostetaan "miljoonapursia" oikeastaan tietämättä mitä ostetaan.
On selvää että suurimpia ei välttämättä suomessa edes ole mutta nämä yleisimmät kyllä löytyy normaali kokoluokassa.
Eikä ole harvinaista että käydään esim. purjehduslomalla sellaisella vuokraveneellä jota ollaan itselle kaavailtu.. joillakin myyjillä on tällaiseenkin omat järjestelynsä jolloin vuokra hyvitetään ostohinnassa.
Mitä kalliimmiksi menevät purret sen tavallisempaa on tämä em. menettely.
Asiansa osaava myyjä järjestää kyllä koepurjehduksen.
Ensi kesäksi jos haluaa vielä veneen - todennäköisesti pitää ottaa se jonka kesäksi vielä saa - ja tehdä kaupat "sokkona" ...pelkäänpä että olet pahasti myöhässä.
Uiva elokuussa tai turun syysnäyttely ovat ne messut josta ostettiin purjeveneet tulevalle kaudelle.
Kiitos asiakommenteista. Olin samaa mieltä jo laatiessani viestin eli veneen pitää olla jo "testattu" ja sopivuus tiedossa ennnen käupantekoa. Ajatelin lähinnä hintaneuvottelutilannetta, jos jollakulla on siitä kokemusta.
noin 2 viikkoa messujen jälkeen. Myyjällä tuntui olevan kiire päästä siitä eroon. Omasta mielestäni sain hyvän hinnan. Voisin uskoa kuitenkin, että tämä ei aina välttämättä toimi.
Vene merkki ja malli oli toki valittu jo pitkälti ennen messuja ja samaan olisin päätynyt joka tapauksessa.