Sanokaas merikarjut,että kumpi kone on parempi 2052 beikkuun?Onko kulutus ero suuri?kumpi kestävämpi ja luotettavampi?huoltokustannukset?kaikista tiedoista olisin kiitollinen.
merc v6 4.3l vai omc2.3l?
Nimetön
4896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että ainakin siinä mielessä Mercruiser on parempi. Mutta molemmat on tietenkin vanhoja ja suorajäähdytyksellä varustettuja?
2052 beikkuun ei missään nimessä kannata laittaa 2.3L omsikkaa vaikka kone sinällään ihan hyvä onkin.
Voima loppuu auttamattomasti kesken ja vene ei kärsi yhtään kuormaa. Mulla oli 1952:ssa aikoinaan 2.3L kone.
4.3:n merkkari on hyvä ja taloudellinen valinta. Yhtä hyviä ovat myös V-P ja OMC 4.3. V-P:tä ja MC:tä saa uutena kaupan hyllyltä makeavesijäähdytyksellä jos tarvetta. Sinällään kaikkien kolmen valmistajan koneet identtisiä ja osat keskenään vaihtokelpoisia poislukien pakosarjat.
Unohda heti se Omc, jos et halua ylimääräisiä murheita. 4,3 V6 on hyvä valinta, käytetyn olet ilmeisesti asentamassa? Ilmeisesti otat pois 3,0 Mc:n pois, koska niillä ne on uutena pääasiassa myyty, isommat on harvinaisempia. Voit vaikka laittaa sen V6:n alkuperäiseen Alphaan. Ainoastaan välitykset tarvii vaihtaa.
Laita samantien 5,0 Mc, ei se kulutus näin pienessä veneessä niin paljoa nouse kun malttaa ajella rauhallisesti. Olis vaan voimaa reservissä, jos välillä haluaa...
Jos kuitenkin haluat pitäytyä 4-syl. koneessaa, ehdottomasti 3,0Mc on oikea (ainoa) vaihtoehto. Ja vm-90:n uudempi malli, vaihtuu kärjellisestä sytytyksestä kärjettömään. Itsellä kärjetön ja kaverilla kärjellinen, sama vene/kone mut ainoa ero koneessa.
3,0 130hv kulkee 36 solmua (gps:llä mitattu) joten 4,3 pitäis ottaa 40 solmua ehkä päällekin. 3,0:n kulutus on niin pieni etten edes oo viitsiny mitata, kaveri on sanonu et 15L/tunnissa matkanopeudella. Kai se sit niin on.
2200km olen ajanu kahdessa kesässä, ihan tyytyväinen 3,0 koneeseen ja syykin tuli äsken.
Itsekin olen suunnitellu koneen vaihtoa ja se on sitte 5,0 tai ehkä 5,7. Saas ny nähdä...
Mulla oli 1952 vaihdoin 2,3 tilalle 4,3 205hv meni suoraan samaan pesään vaihdoin myös vetarin ja potkurina 14 1/4 x 21 kulki 49 kn kokeilin 2,3 vetarilla ja kulku sama mutta täytyi olla 24" nousulla potkuri ja kaikki pelsi kuin rolex että se siitä mutta eihän omc voi toimia kun se on paska