1. Onko vikavirtasuojakytkimellä varustettu sukon piirros merkki erillainen kuin, "tavallinen" merkki ?
2. Myös kiinnostaisi erillaiset sähkökuvat, sekä keskuskuvat. Olisiko jollakin sivuilla sähkökuvia?
(Gooogle ei ainakaan tuota kunnon tuloksia)
Myös esim. cad-kuvat kiinnostavat, niitä voisin ottaa vastaan vaikka sähköpostiin.[[email protected]]
Myös sivut piirrosmerkeistä kiinnostavat.
Ystävällisen terveisin: Pate
2. Myös kiinnostaisi erillaiset sähkökuvat, sekä keskuskuvat. Olisiko jollakin sivuilla sähkökuvia?
(Gooogle ei ainakaan tuota kunnon tuloksia)
Myös esim. cad-kuvat kiinnostavat, niitä voisin ottaa vastaan vaikka sähköpostiin.[[email protected]]
Myös sivut piirrosmerkeistä kiinnostavat.
Ystävällisen terveisin: Pate
Vastaukset 11
Vanhimmat
on sukorasia, oli sen syötössä vikavirtasuoja tai ei.
Tuskinpa sähkösuunnittelijat kuviansa verkossa levittelevät. Kirjastosta löytyy sähköalan oppikirjoja, tosin aika iäkkäitä, joissa on esitelty piirrostekniikkaa.
Sähköalan piirrosmerkkistandardeja myy esim. SFS, eikä silläkään taida olla suurta mielenkiintoa ilmaisjakeluun. SFS-standardeihin voi tutustua heidän toimistossaan, tai sitten hyvinvarustetussa kirjastossa.
Jos viitsimme lukea viestin huolellisesti, puhuttiin VVS:llä VARUSTETUSTA sukopistorasiasta. Eli ns. Vikavirtasuojapistorasiasta (tuskin virallinen nimi), jossa siis on itsessään VVS. Sitä, onko tälle omaa piirrosmerkiiä, en tiedä, mutta ei ole ainakaan vielä tullut vastaan.
tasapuolisesti
laittaisin normin sukopistorasian piirrosmerkin ja viereen tekstin "rsd"
enston sivuilta, vaatii tosin vähän vaivaa etsiä ne sieltä.
Olemattomien merkkien kannalta on niin, että niitä joutuu kokoamaan tunnetuista symboleista. Usein on järkevää tehdä tekstillä selitys kojeen viereen. Tai kirjaintunnus kojeen viereen, jonka selittää jossain muualla samassa dokumentissa.
Mutta millainen piirromerkki mahtaisi tulla uudelle 3-paikkaiselle pistorasialle, johon sopivat vain litteät tulpat? Tarvitsisin aivan oikeasti tuon merkin suunnitelmiini. Tekisin perinteisen 2 1-osaisen pistorasiayhdistelmän tilalle 2 3 tai 2 6. Eli tuplaschuco ja noita lituskoille tarkoitettuja.
Normaali pistorasia merkki ja siihen kirjaintunnus josta kirjallinen selvitys piirustuksen sivuun.
yst. pn
Ajattelin ottaa käyttöön vanhan maadoittamattoman pistorasian symbolin, mutta jokin pieni lisuke siihen pitäisi lisätä.
pelkkä suorakaide, missä selittävä kirjain vieressä. Kohtaan piirrosmerkkien selitykset sitten selitys.
Mikä laite on "tuplaschuco". Voi teitä reppanoita.
Siis jos tarkoitat suko, joka on lyhenne sanasta suojakosketin.
Ennen sentäs osattiin edes termit oikein, vaikka asentajia oltiin.
Vielä "vanhempi suunnittelija" ha haaaaaaaaaaa.
suorakaidetta käytetä symboloimaan telejärjestelmän rasiaa, vai muistankos aivan väärin..