radiotekniikkaa

Vanhassa Panasonic 4-aaltoalueen vastaanottimen takana on kytkin (kaksivalintainen) osc 1 ja osc 2. Mitäs se tarkoittaa? Ei tunnu vaikuttavan vastaanottoon oli kumpi tahansa valittuna. Tarkoittaako se oskillaattoria? Joissakin radioissa on häiriönpoistokytkin MW-alueelle, olisiko sama juttu. Radiossa on mikrofoniliitäntäkin:
3437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuolla kytkimellä valitaan nauhurin esimagnetointioskillaattorille vaihtoehtoinen taajuus jos sen kerrannainen häiritsee keski- tai pitkiltä aalloilta nauhoitettaessa. Melko tarpeeton nippeli nykyään.

Äänestä

Jos siinä on mukana nauhuri niin silloin kytkin lienee biasoskillaattorin taajuuden valinta. Vaihtoehtoisesti biasjännitteen valinta riippuen nauhatyypistä mutta silloin käytetään yleensä muuta nimitystä.

Jos siinä ei ole nauhuria niin sitten se voi olla beatoskillaattorivalinta mutta tuskinpa koska silloin yleensä on useita lyhytaaltoalueita mukana ja beatille oma säätö.

Äänestä
  • Nauhuri on laitteessa....eikä tuossa ole kuin yksi lyhytaaltoalue (joka tosin on erittäin selektiivinen ja herkkä, pärjää aivan mainiosti Yaesu FRG-7 liikennevastaanottimelleni suurimpia yleisradioasemia kuunnellessa...)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


osc 1, 2 kirjoitti:

Vanhassa Panasonic 4-aaltoalueen vastaanottimen takana on kytkin (kaksivalintainen) osc 1 ja osc 2. Mitäs se tarkoittaa? Ei tunnu vaikuttavan vastaanottoon oli kumpi tahansa valittuna. Tarkoittaako se oskillaattoria? Joissakin radioissa on häiriönpoistokytkin MW-alueelle, olisiko sama juttu. Radiossa on mikrofoniliitäntäkin:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu