Hei, miksiköhän meillä loppuu kuuma vesi jo viiden minuutin suihkussa lotraamisen jälkeen? Kattila on vuosi sitten uusittu Arimax 17 ja polttimena on Oilon Junior. Termostaatti on n. 90 asteessa, mutta lyhyenkin suihkun jälkeen kattilan lämpötila on pudonnut 60 asteeseen ja poltin tietysti huutaa minkä jaksaa - mutta eihän tuosta enää oikein kuumaa vettä lähde.
Ongelma tuntuu pahentuvan koko ajan. Pahin se on yläkerran suihkussa, jonne putkea tulee kymmenisen metriä. Muuten lämmitys toimii kaikin puolin ongelmitta.
Onko tällainen normaalia? Missä vika voisi olla? Voiko kattilassa olla esim. ilmaa jotenkin tms.?
Miksei kuuma vesi riitä?
27
15363
Vastaukset
- kattila?
Jos kattilavesi laskee 90 -> 60 asteeseen suihkun aikana niin mitään ei ole tehtävissä. Kattilasta loppuu energia.
Tietääkseni vain ricalla on suoran käyttöveden lämmityksellä varustettu kattila jossa poltin lämmittää suoraan suihkuvettä.- lauri47
0.5 suuttimella ei saada kuin 20 kW teho ja se ei riitä jatkuvaan suihkuun, vesitilan suuruus ratkaisee lämpimän veden saantiajan. Pakkasilla lisäksi talo kuluttaa osan polttimen tehosta. Lämminvesikierukan vaihtaminen suurempaan auttaa, jos kattilassa on laipallinen kierukka eikä ns. köyhää mallia(kierukka asennettu ennen pytyn hitsaamista).
- Sami2
lauri47 kirjoitti:
0.5 suuttimella ei saada kuin 20 kW teho ja se ei riitä jatkuvaan suihkuun, vesitilan suuruus ratkaisee lämpimän veden saantiajan. Pakkasilla lisäksi talo kuluttaa osan polttimen tehosta. Lämminvesikierukan vaihtaminen suurempaan auttaa, jos kattilassa on laipallinen kierukka eikä ns. köyhää mallia(kierukka asennettu ennen pytyn hitsaamista).
Kattilan teknologia ratkaisee. Katso http://www.rica.fi/index.php?article_id=396
Lämminvesikierukan vaihto ei auta. Mistä isompi kierukka saa energiaa jos kattilavesi on kylmänä? Polttimen tehojen nosto auttaa mutta palaako 25 kW 17 kW kattilassa...
- koska
oikena pituinen suihkussa oloaika on vain 4 min, loput on liikaan.
Muuten tuon poltimon tehon saa suuremmaksi suutinta vaihtamalla. Vaatii myös muut säädöt eli ammattimies asialle. Eli 0.50 suutin suuremmaksi.- Öljynpolttaja
0,6 gallonan suutin palopäähän kiinni ja ilmansyötön säätö lisääntynyttä polttoaineen syöttöä vastaavaksi. Voihan tietysti kikkailla nostamalla öljypumpun painettakin(10 - 14bar), mutta edelleen tarvitaan savukaasu- ynnä lämpötilamittauksia.
Ja yleisesti: turhaa käyttövedenluttausta kannattaa välttää, vaikka olisi "ilmaiset" polttopuut - pitäähän nekin pilkkoa, laittaa tulille ja kattila nuohota viikottain. Maalämmön ongelmat voivat olla samankaltaisia äkillisestä kulutushuipusta johtuvia jäähtymisiä. No 360 litran varaaja varmaan riittää jo siihen poreammeeseen omakotitalon tapauksessa. Muuten maalämpökone tekee suorasta sähköstä lisälämpöä ja on halpaa, lähes ilmaista :-D
- maapiiri
Minulle on iformoitu ettei öljylämmityskattiloista saa alle 60 aseista vettä bakteerivaaran takia.
Vältä yli minuutin suihkuja ettet hengitä bakteerihöyryjä. - pöyhkeä
Olet varmaankin jo asian tarkistanutkin ennen kuin tänne kirjoitit mutta:
Termostaatti on säädetty 90 asteeseen ,mutta tarkasta onko öljypolttimen sammuessa kattilan lämpötila todellakin tuo säädetty 90 astetta vai onko termostaatin asteikko vinksallaan siten että poltin katkaiseekin lämmityksen jo esim. 65 asteessa. - Hanna Karttunen ins.
Yksi ongelama voisi olla , kun meilläkin vanhassa talossa lisättiin öljyn esilämmitys vasatus siis toimii sähköllä. Kun termarin pitäisi kytkeä öljypoltin päälle , kytkee se ensin öljyn esilämmityksen ja vasta noin 2 min viiveenjälkeen poltin käynnistyy. Tämä aiheuttaa sen verran viivettä että käyttövesi kerkiää jäähtyä voimakkaassa suihkuttelussa. Tarksita tämä asia. Voit myös säätää suikuasi vähän pienemmälle jollin lämmin rittää pidemmäksi aikaa. Yksi keino on pitää pieni tauko siinä parin min kuluttua ja vaikka pestä tukka jolloin poltin kerkiää lämmetä ja saa tehoreserviä. Ainakin nämä keinot auttoivat meillä.
- ...
5 minuuttia suihkussa tuntuu aika pitkältä ajalta, taatusti puoletkin ajasta riittää ainakin oman kokemukseni perusteella. Jos ajatellaan, että otetaan 10 litraa 40 asteista(oletus, että vesijohtovesi on 15 asteista) vettä minuutissa eli 50 litraa 5 minuutissa, tarvitaan siihen 2 kWh:n energiamäärä. Tuo merkitsee, että jatkuvasti suihkun auki ollessa se ottaa noin 25 kW:n tehoa. Eli kun vesitilan varaus on hyväsikäytetty ja poltin syttyy, niin se ei millään pysty tuottamaan rarvittavaa tehoa, jos vielä samalla lämmittää taloa 5-10 kW:n teholla. Eli asiallisempa suihkun käyttöä, öljy ei enää ole ilmaista.
- rjj
Toki tuolla lotrailulla on osansa, mutta jos menet suihkuun pestäksesi itsesi lisäksi samalla kaksi muksua, niin kyllä siinä hetki menee. Tai toinen tilanne on sitten se, että saunassa pitäisi laskea kahteen vannaan lotrausvedet muksuille. Tämän jälkeen saa suihkuvettä odotella taas tovin.
Laskeskelin pienenä päässälaskuna, että jos 200 l kattilan lämpötila putoaa 90 asteesta 60 asteeseen, niin energiaa häipyy sieltä n. 7 kWh. Jos lämmitys veisi 12 kW, niin se ottaisi 10 minuutissa 2 kWh. Tällöin suihku veisi nuo loput 5 kWh, mikä kai sitten teoriassa lienee mahdollista. - .......
rjj kirjoitti:
Toki tuolla lotrailulla on osansa, mutta jos menet suihkuun pestäksesi itsesi lisäksi samalla kaksi muksua, niin kyllä siinä hetki menee. Tai toinen tilanne on sitten se, että saunassa pitäisi laskea kahteen vannaan lotrausvedet muksuille. Tämän jälkeen saa suihkuvettä odotella taas tovin.
Laskeskelin pienenä päässälaskuna, että jos 200 l kattilan lämpötila putoaa 90 asteesta 60 asteeseen, niin energiaa häipyy sieltä n. 7 kWh. Jos lämmitys veisi 12 kW, niin se ottaisi 10 minuutissa 2 kWh. Tällöin suihku veisi nuo loput 5 kWh, mikä kai sitten teoriassa lienee mahdollista.Tuolta taulukoista laskeskelin,,että 50 litraa 40 asteista vettä vaatii lämmittämisensä noin 2 kWh:a. Jos tuo vesimäärän ottaa vaikkapa 5 minuutissa, niin tunnin aikana otettava määrä on silloin 12 kkertaa tuo 2 kWh:a eli 24 kWh:a eli tarvittava teho 24 kW:a.
Öljykattiloiden vesitila on varsin pieni, joten aika äkkiä siinä poltin lähtee käymään, kun suihku on päällä.Lisäksi kierukan tuottama lämminvesimäärä laskee jyrkästi, kun vesitilan lämpötila laskee.
- teillä
Lämminvesivaraajaa....? Jos on, niin minkäkokoinen ja jos ei, niin kipinkapin ostamaan :)!
Suihku vie n.30 kW, eli jos käyttövesitilavuus pieni, niin kyllä nopeasti jäähtyy!- ja muista
tarkastaa se vastuksen kunto! Voi olla, että se on sökönä, joten takuuseen vaihtamaan!
- maalampöön
niin riitää lämmin suihkuttelu vaikka 6 tuntia.
- vikaa..
Ihme neuvoja täällä.. Vika siinä vaan on, lämmin vesi riittää aivan varmasti ilman varaajaa, tai lämmitysmuodon muutosta.
Meillä on termaxin pannu ja oilonin poltin sarjan pienimmästä päästä, eikä minkäännäköistä varaajaa. Lämmin vesi ei ole loppunut vielä koskaan - paitsi tietysti öljyn loputtua.
Vika vois olla vaikka termostaatissa, jos lämpö on säädetty tarpeeksi korkealle. Kokeile vielä säätää pannun lämpö maksimiin, ennen kuin teet muuta.- täytyy olla
vikaa, kesällä ollaan pidetty kattilan lämpötila 65 astessa ja silti lämminvesi on riittänyt, vaikka suihkussa on lotrattu yli 10 min täytetty penskojen altaita. Talvellakin kattilan lämpötila on säädettynä 75 asteeseen ja hyvin riittää lämmin vesi.
T
- Papadopoulos
Meillä oli samantapaista pulmaa. Vaihdoin suihkukahvan tilalle Bauhausista ostamani RS -merkkisen kahvan ja vaihdoin siihen vielä tiukemman rajoittimen, joka tuli paketissa mukana. Tämä vähentää virtausta mukavasti, joten lämmin vesi riittää hyvin. Kuitenkin vettä tulee riittävästi ja melkein hierovalla paineella. Suosittelen.
- sähkölämmittäjä
Mulla on 150l lämminvesivaraaja joka lämpenee SÄHKÖLLÄ ja sen lämpötilaksi on asetettu 85 astetta ja lisäksi on sekoitusventtiili joka säätää lämpimän veden 65 asteiseksi ennen kuin menee putkistoon.Meillä voi täyttää ensin poreammeen ja sitten voi vielä 5 henkilöä saunoa ja suihkutella normaalisti eikä lämmin vesi lopu.
Eikä tartte kesken saunomisen käydä öljylle haisevassa kattilahuoneessa ihmettelemässä että riittääköhän se vesi vai jääkö muijalla shampoot päähän. Että näin meillä toimii SÄHKÖLLÄ. - teoriiaa
Monenlaista juttua näkyy enkä ihan kaikkia jaksa lukea läpi. Tuli kuitenkin yksi mieleen jota muut eivät olleet maininneet.
Mainitsit että vika on pikkuhiljaa pahentunut ja ennen on toiminut. tämä sulkee pois suuren osan arvauksista. Minä epäilen suntin toimntaa tai sitä että kierukkaan on kertynyt jotain töhnää ja teho näin pienentynyt.- rjj
Kiitoksia vaan kaikille asiallisesti vastanneille. On myös mukava kuulla, että jollakin toimii maalämpö tai sähkö hienosti. Se ei kuitenkaan auta tässä tilanteessa, eikä meistä jokainen ole kuitenkaan omaa lämmitysmuotoaan itse valinnut.
Suntissa tuskin lienee vikaa, koska talon lämmitys toimii ja automatiikka (Tiimi 3000) tuntuu muutenkin toimivan hienosti. Kierukkaa epäilisin itsekin muuten, mutta 1,5 v vanhalla kattilalla tuntuu oudolta, että siellä olisi vikaa - edellinen oli kuitenkin yli 20 vuotta vanha ja kierukka toimi hienosti.
Myös diagnosointi on vaikeaa: eilen lämmin vesi loppui jo minuutin suihkuttelun jälkeen - kuivailin pari minuuttia ja kävin tarkistamassa: kattilan lämmöt oli kohdallaan. Joskus taas lämpötila on suihkun jälkeen tosiaan pudonnut tuonne 60 asteen pintaan.
Voisikohan vika olla tuossa termostaatissa, joka sekoittaa kierukasta tulevan kuuman veden sekaan kylmää? Nyt se on täysillä eli kuutosella. - Utelias Savolainen
rjj kirjoitti:
Kiitoksia vaan kaikille asiallisesti vastanneille. On myös mukava kuulla, että jollakin toimii maalämpö tai sähkö hienosti. Se ei kuitenkaan auta tässä tilanteessa, eikä meistä jokainen ole kuitenkaan omaa lämmitysmuotoaan itse valinnut.
Suntissa tuskin lienee vikaa, koska talon lämmitys toimii ja automatiikka (Tiimi 3000) tuntuu muutenkin toimivan hienosti. Kierukkaa epäilisin itsekin muuten, mutta 1,5 v vanhalla kattilalla tuntuu oudolta, että siellä olisi vikaa - edellinen oli kuitenkin yli 20 vuotta vanha ja kierukka toimi hienosti.
Myös diagnosointi on vaikeaa: eilen lämmin vesi loppui jo minuutin suihkuttelun jälkeen - kuivailin pari minuuttia ja kävin tarkistamassa: kattilan lämmöt oli kohdallaan. Joskus taas lämpötila on suihkun jälkeen tosiaan pudonnut tuonne 60 asteen pintaan.
Voisikohan vika olla tuossa termostaatissa, joka sekoittaa kierukasta tulevan kuuman veden sekaan kylmää? Nyt se on täysillä eli kuutosella.Meillä kummitteli vanha suihkusekoittaja,termostaattisellainen.Vaihdettiin uuteen Orakseen ja sen jälkeen lämmintä vettä on riittänyt,öljylläkin.
- Öljynpolttaja
rjj kirjoitti:
Kiitoksia vaan kaikille asiallisesti vastanneille. On myös mukava kuulla, että jollakin toimii maalämpö tai sähkö hienosti. Se ei kuitenkaan auta tässä tilanteessa, eikä meistä jokainen ole kuitenkaan omaa lämmitysmuotoaan itse valinnut.
Suntissa tuskin lienee vikaa, koska talon lämmitys toimii ja automatiikka (Tiimi 3000) tuntuu muutenkin toimivan hienosti. Kierukkaa epäilisin itsekin muuten, mutta 1,5 v vanhalla kattilalla tuntuu oudolta, että siellä olisi vikaa - edellinen oli kuitenkin yli 20 vuotta vanha ja kierukka toimi hienosti.
Myös diagnosointi on vaikeaa: eilen lämmin vesi loppui jo minuutin suihkuttelun jälkeen - kuivailin pari minuuttia ja kävin tarkistamassa: kattilan lämmöt oli kohdallaan. Joskus taas lämpötila on suihkun jälkeen tosiaan pudonnut tuonne 60 asteen pintaan.
Voisikohan vika olla tuossa termostaatissa, joka sekoittaa kierukasta tulevan kuuman veden sekaan kylmää? Nyt se on täysillä eli kuutosella.Meillä oli myös lämpimän käyttöveden saannissa probleemaa. Vaihtamalla syöttösekoitusventtiilin(eli ilmeisesti se laite, joka teillä on kuutosella) neulan osineen(tiiviste renkaat, muovitappi ja itse neula, n.25€) ongelma ratkesi. Vanha oli jumissa.
Pääventtiili mittarilta kiinni. Sitten alakerran hana hetkeksi auki ja kaikki loput mahdolliset vennttiit mitä lähelläkään on, kiinni.
Samalla irroitin koko venttiilin ja uitin sitä etikkaliemessä kalkkeumien poistamiseksi, joita ei kylläkään paljon ollut. Tuskin menee putkimieheltäkään montaa tuntia. - vika oli
Öljynpolttaja kirjoitti:
Meillä oli myös lämpimän käyttöveden saannissa probleemaa. Vaihtamalla syöttösekoitusventtiilin(eli ilmeisesti se laite, joka teillä on kuutosella) neulan osineen(tiiviste renkaat, muovitappi ja itse neula, n.25€) ongelma ratkesi. Vanha oli jumissa.
Pääventtiili mittarilta kiinni. Sitten alakerran hana hetkeksi auki ja kaikki loput mahdolliset vennttiit mitä lähelläkään on, kiinni.
Samalla irroitin koko venttiilin ja uitin sitä etikkaliemessä kalkkeumien poistamiseksi, joita ei kylläkään paljon ollut. Tuskin menee putkimieheltäkään montaa tuntia.myös meillä, putkari vaihtoi sekoitusventtilistä jonkin osan, jonka sanoi monesti olevan "jumissa", eli kuuma vesi tuli vähän miten sattui sen jälkeen toimi hyvin.
- teoriiaa
rjj kirjoitti:
Kiitoksia vaan kaikille asiallisesti vastanneille. On myös mukava kuulla, että jollakin toimii maalämpö tai sähkö hienosti. Se ei kuitenkaan auta tässä tilanteessa, eikä meistä jokainen ole kuitenkaan omaa lämmitysmuotoaan itse valinnut.
Suntissa tuskin lienee vikaa, koska talon lämmitys toimii ja automatiikka (Tiimi 3000) tuntuu muutenkin toimivan hienosti. Kierukkaa epäilisin itsekin muuten, mutta 1,5 v vanhalla kattilalla tuntuu oudolta, että siellä olisi vikaa - edellinen oli kuitenkin yli 20 vuotta vanha ja kierukka toimi hienosti.
Myös diagnosointi on vaikeaa: eilen lämmin vesi loppui jo minuutin suihkuttelun jälkeen - kuivailin pari minuuttia ja kävin tarkistamassa: kattilan lämmöt oli kohdallaan. Joskus taas lämpötila on suihkun jälkeen tosiaan pudonnut tuonne 60 asteen pintaan.
Voisikohan vika olla tuossa termostaatissa, joka sekoittaa kierukasta tulevan kuuman veden sekaan kylmää? Nyt se on täysillä eli kuutosella.Tuota syöttösekoitusventtiiliä tarkoitin tuolla suntilla(käyttövesisuntti). Sen toimintaa voi tutkia tunnustelemalla sekoittimelta lähtevän putken lämpötilaa. Kun hanan aukaiseen niin tuon putken pitäisi pysyä tasalämpöisenä. Jos putki jäähtyy niin sitten pitää tunnustella pysyykö kierukalta tuleva putki kuumana. Jos pysyy niin vika sekoittimessa. Jos kierukalta tuleva putki jäähtyy paljon niin likaa kierukassa.
- Osku
Aiheelliseen kysymykseesi,
nimimerkille "rjj:lle" älä välitä asiattomista kommenteista olen niitä minäkin saanut.
Viereisessä, ylempänä olevassa ketjussa "tuntityö on halpaa" minua tituleerattiin kohteliaasti "umpi hulluksi"
Kirjoitit aluperin onko normaalia:
Ei ole:
>Voisikohan vika olla tuossa termostaatissa, joka sekoittaa kierukasta tulevan kuuman veden sekaan kylmää? Nyt se on täysillä eli kuutosella.<
Olet varmaan lämpimän käyttöveden puutteeseen syyn lähteillä,
myös viimeisten nimimerkkien, Utelias Sav...,Öljynpolttaja, vika oli, ja teoriiaa, ym. arviot suihku/syöttöventtiilistä olivat mielestäni aivan paikallaan:
Arimax S teknisissä tiedoissa on maininta
- 1suihku (12 l/min), 350 l / 40ºC
- 2 suihkua (20 l/min), 220 l / 40ºC
Omakohtaisia kokemuksia ja arvioita lämpimän käyttöveden riittämättömyydestä.
Itsellä 28 vuotta vanha Jämä toimi loppuun saakka ihan hyvin lämmintä käyttövettä riitti kahdelle hengelle suihkussa ei myöskään ”lotrattu” ja virtausta pidin ”suhkot” pienellä.
Pannu vaihdettu uuteen Jämä Novaan S:sään ( vesitila 160 l, sinulla 200 l ) 3.5.2005, samalla uusittiin syöttösekoitusventtiili, Oras CU22, jonka säädin kaksi viivaa yli 5:sen ( sinulla 6 ) nyt päästin keittiön pesuallashanasta vettä kuumana täysillä juoksuttamalla, mitattu käyttövesi on 55° C asteista, mittaa kuumavesi myös näin, koska vesi kulkee koko käyttövesiputkistossa säädetyssä lämpötilassa, jos käyttövetesi on ainakin 55 asteista tai kuumenpaa, vika on silloin SUIHKUVENTTIILISSÄ.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000049&posting=22000000007443751
Myös onko kaupungin/kunnan vesijohtoverkon paine riittävä, onko pääsulkuventtiili täysin auki?
Muuten kymmenen metrin etäisyydestä ei mielestäni ole muuta haittaa, kun joutuu kauemmin juoksuttaa vettä, apuna voisi tietysti käyttää ylimääräistä kiertopumppua joka pitää veden lämpimänä.
http://www.rte.vtt.fi/webdia/oljylampo/opastus/faq.asp?Viite1=OF223
Muuten oikeaoppinen kiertovesipumpun paikka olisi, patteriverkoston ilmavaivojen estämiseksi lämpimällä puolella
Öljylämmityksessä legionella-riskiä ei ole, koska kattilavesi lämmitetään aina 75-85 ( 80° C ) asteiseksi, jonka jälkeen termostaattinen käyttöveden sekoitusventtiili säätää vesihanoille menevän veden lämpötilaksi 55 astetta.
koska otan kuuman veden astianpesukoneeseen sekä suihkun ja käsienpesualtaiden vesi ei pääse polttamaan
Öljylämmityksen vikapuu joka löytyy:
http://www.rte.vtt.fi/webdia/oljylampo/opastus/faq.asp?Viite1=OF213#Miksi tarvitaan lämpimän käyttöveden säätöä ?
http://www.rte.vtt.fi/webdia/oljylampo/opastus/faq.asp?Viite1=OF219#Miksi käyttöveden kierron paluulämpötilaa pitää seurata?
Ps.Minulle uusittiin pannun lämpötilan termostaatti takuuna, alkoi näyttämään päin "prinkkalaa".
Seurasin myös pannun vaihtoa, huomasin että ainakin lämmitysjärjestelmän kiertovesiputki sahattiin rautasahalla poikki, ja jonka sahauslastuja meni melko varmasti lämmityspuolen kiertovesijärjestelmään, aika näyttää mihin termostaattiin, venttiiliin tai paisuntasäiliön kalvoon pysähtyvät haitaksi!- rjj
Kiitoksia vielä vastauksista. Teen lisätutkimuksia.
Oman kattilani asennuksessa huomasin saman asian: kierukan putkenpäät rautasahalla poikki ja purut putkien sisään. Olisin halunnut vetäistä sen vielä imurilla puhtaaksi, mutta en tohtinut häiritä asennustyötä. Asentajien mukaan purut voi sitten poistella hanojen poresuuttimista.
Itse epäilen entistä enemmän, että puru häiritsee tuon termostaatin toimintaa tuolla koko ajan... - jotain tietävä
rjj kirjoitti:
Kiitoksia vielä vastauksista. Teen lisätutkimuksia.
Oman kattilani asennuksessa huomasin saman asian: kierukan putkenpäät rautasahalla poikki ja purut putkien sisään. Olisin halunnut vetäistä sen vielä imurilla puhtaaksi, mutta en tohtinut häiritä asennustyötä. Asentajien mukaan purut voi sitten poistella hanojen poresuuttimista.
Itse epäilen entistä enemmän, että puru häiritsee tuon termostaatin toimintaa tuolla koko ajan...tarkista että pannun lämpötila on se 75-85 astetta kun poltin pysähtyy ja että kattilan tulipinnat ovat puhtaat ja sen jälkeen vasta muut asiat esim.sekoitusventtiili,tuleeko muista hanoista kuumaa vettä riittävästi vai onko ongelma vain suihkuhanassa termarihana(jos vika vain suihkussa) voipi auttaa asiaan ynnä muuta sellasta ens alkuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803