kantoliinailijat hoi

Haluaisin kuulla kokemuksianne lapsista ja kantoliinailusta. Hyviä ja huonoja - tähän mennessä olen kuullut pelkkää hyvää, että onko niitä huonoja puolia ollenkaan? Oletteko liinailijat sitä mieltä mitä minä oletan: kantoliinan käyttö voisi parantaa koko perheen sopeutumista lapsen tuloon? Kun on äidillä kaksi vapaata kättä ja vauvaa pystyy pitämään lähellä, niin sujuu muutkin kodin askareet kivuttomammin. Ja voi ylipäätään tehdä jotain muutakin, kuin vain kanniskella vauvaa ympäriinsä.
4457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainut ongelma tai ikävä asia on ,että en ole oppinut sitomaan liinaa niin ,että se ei osuisi maahan sidottaessa. Jos esim. mennään kauppaan,sidon liinan kotona päälle.

Liina on kätevä ja lapsi viihtyy meillä paremmin kuin vaunuissa/rattaissa/ostoskärryssä.

Koiran ulkoilutus on paljon helpompaa liinalla kuin vaunujen kanssa.

Äänestä

enkä huonoja puolia keksi muutaku että vauva heräs aina kun yritin saada sen nukkuvana liinasta pois sänkyyn nukkumaan.
Nyt lapsen ollessa vuoden ikäinen olmme siirtyneet patapum-kantoreppuun,siinä lapsi kulkee selkäpuolella.Siihenkin olen erittäin tyytyväinen.

Äänestä

Olisin tykännyt käyttää esikoisen ollessa pieni, mutta hän ei tykännyt olla yhtään liinassa. Nyt kun on toinen tulossa toivoisin, että hän synnyttyään viihtyisi paremmin jotta olisi kädet vapaana esikoisen kanssa, kun tuota ikää on esikoisellakin vajaa kolme vuotta.

Äänestä

liinailu käy kalliiksi...

Kun kantoliinakärpänen puree niin liinoja siunaantuu. Me emme lähde mihinkään ilman, että liina (tai 2 tai 3) on mukana :P Kannettaviakin on kaksi että se selittää jotain, mutta liinoja on siunaantunut 10 :P eikä suinkaan sieltä halvimmasta päästä. Tosin halvempia noi on vielä kun ne kalliit rattaat jotka seisoo nyt tyhjän panttina eteisessä ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti sitten joskus kirjoitti:

Haluaisin kuulla kokemuksianne lapsista ja kantoliinailusta. Hyviä ja huonoja - tähän mennessä olen kuullut pelkkää hyvää, että onko niitä huonoja puolia ollenkaan? Oletteko liinailijat sitä mieltä mitä minä oletan: kantoliinan käyttö voisi parantaa koko perheen sopeutumista lapsen tuloon? Kun on äidillä kaksi vapaata kättä ja vauvaa pystyy pitämään lähellä, niin sujuu muutkin kodin askareet kivuttomammin. Ja voi ylipäätään tehdä jotain muutakin, kuin vain kanniskella vauvaa ympäriinsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu