"Aika on ajanut ohi maailman seitsemästä ihmeestä. 2200 vuotta vanhaa listaa päästiin päivittämään, kun maailmanlaajuinen äänestys uusista ihmeistä alkoi sunnuntaina."
http://www.mtv3.fi/matkailu/ulkomaat/uutiset.shtml?416051
Kohteet tuolta ja Moskovan Kreml löytyy myös listalta :-)(-:
http://cms.n7w.com/voting2f.php
http://www.mtv3.fi/matkailu/ulkomaat/uutiset.shtml?416051
Kohteet tuolta ja Moskovan Kreml löytyy myös listalta :-)(-:
http://cms.n7w.com/voting2f.php
Vastaukset 1
Vanhimmat
kun äänestys pitää tehdä puhelimitse eikä etukäteen tietoa kuinka monta minuuttia joutuu langoilla roikkumaan. Tosin virolaiset numerot eivät nostaisi laskua ylettömästi.
Oma suosikkilistani olisi (ei tässä järjestyksessä ehkä mutta kiistatta nämä 8 olisivat suosikkini):
1. Machu Picchu
2. Angkor Wat
3. Kiinan muuri
4. Stonehenge
5. Gizan pyramidit
6. Moai-patsaat Pääsiäissaarella
7. Joko Petra tai Neuschwanstein
Vasilin kirkko ja Kreml ylipäänsä ei pääsisi seitsemän joukkoon - ei edes lähelle. Vaikuttavuudestaan huolimatta niissä ei ole sinänsä mitään kauhean uniikkia. Historialliselta merkitykseltään vallan keskittymänä vuodesta 1918 alkaen on Kreml toki merkittävä. Arkkitehtonisesti tai esteettisesti taas se ei minulle edusta mitään niin uniikkia. Sitä paitsi jos ollaan rehellisiä: jos tausta leikataan pois, kuinka moni erottaa Pietarin Verikirkon ja Vasilin katedraalin toisistaan??? Se siitä unikaalisuudesta.