Nyt meille on tulossa kanarian poikasia! Ensi maanantaista alkaen on laskettu kuoriutumisaika, jos hautomisaika on 14 vrk. Pesässä on viisi munaa.
Kysyn, minkä ikäisenä kanarianaaras on sukukypsä? Aion pitää yhden naaraspoikasen ja myydä loput. Voinko siirtää sen samaan häkkiin hieman vanhemman Saksasta tuodun kirjavan uroksen kanssa heti kun poikanen syö itsenäisesti? Nyt uros asuu yksin ja visertää kovasti. Poikasista tulee tod.näk. oransseja. Aion pesittää sitten ehkä ensi syyskuussa tätä oranssia naarasta ja kirjavaa urosta. Voinko pesittää näin yli "roturajojen" ja saada kirjavia poikasia?
Käykö papukaijan "Hand feed formula" kanarioiden poikasruoaksi? Se on ainoaa saatavilla olevaa poikasruokaa. Ennen olen aina antanut keitettyä kananmunan keltuaista yhd. porkkanaraasteella yms.
Mistä muualta saa häkkilintujen jalkarenkaita kuin Papukaijayhdistyksestä? Saako esim. Suomen lintutieteellisestä yhdistyksestä ja voiko käyttää samoja renkaita kuin luonnonvaraisten lintujen rengastamisessa?
Kanarian sukukypsyysikä?
1
377
Vastaukset 1
- -M-
Tarkemmin en kanarioiden sukukypyyttä tiedä, aika nuorena nuo pienet ylensä kypsyy, mutta pesittää ei kannata ennen kuin noin vuoden iässä että kroppa kestää.
Risteytyksistä en osaa sanoa tuleeko joillain väriyhdistelmillä esim letaaligeenejä ja kuolleita/vammaisia poikasia, mutta yleensä kahden erinäköisen risteytys on suht turvallista, joskin poikasten ulkonäkö voi sitten olla aika vinkeä riippuen siitä mitkä ominaisuudet värityksessä ovat dominoivia ja mitkä resessiivisiä tai yhteisvaikutteisia...
Pappareiden käsinruokintajauhe ei taida ihan optimaalista olla kanarioille (voi olla turhan hienorakeista), joskin tuskin siitä haittaakaan on jos vaan suostuvat syömään. Kaupallisista valmisteista poikasruoiksi kelpaavat erilaiset munaa sisältävät "voimaruoat" (esim Orluxin "gold patee" tai "forti pate" ovat ihan hyvälaatuisia), "universal"-ruokaa tai hyönteissyöjien ruokaakin voi tarjolle lisukkeeksi laittaa jos kelpaa. Nuo kotitekoisetkin seokset ovat kyllä ihan hyviä etenkin jos ropsauttaa välillä sekaan pikkuisen monivitamiinia ja kalsiumia.
Luonnolintujen renkaita ei tietääkseni lemmikeille myydä, ne kun on nimenomaan niiden luonnonkantojen seurantaan tarkoitettu ja niitä välitetään ainoastaan kurssitetuille rengastajille. SPY taitaa olla ainoa suomalainen renkaiden välittäjä lemmikkilinnuille tällä hetkellä.
Itse tilaamalla renkaita toki saa suoraan ulkomailta, esim englantilaiselta A.C.Hughesilta (min 10 kpl erissä) tai Saksasta, jolloin renkaisiin saa haluamansa kasvattajatunnukset. Joskus yhdistysten nimissä järjestetään kimppatilauksiakin renkaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va601701Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661179- 138963
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu15811Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63632- 41608
- 70583
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa91571- 45508
- 47495