460:n Volvon vikoja, meillä ollut kaksi vuotta 2.0l koneella oleva automaatti. Ei mitään vikoja, toimii kuin kello. No, autolla tosin ajettu vasta alle 150 000 km. Muutenkin mielestäni todella hyvä auto, hiljainen ja kiihtyykin ihan hyvin vaikka automaatti onkin.
Kovasti
4
942
Vastaukset
- 460
mielipiteitä näköjään herätä, ei edes provoja. Omituista?
- Miehinen Maahinen
Ei mullakaan ollut 440 1.6i -vm.91:ssä koskaan mitään suurempaa vikaa. Kilometrejä oli ennen vaihtoa vähän yli 290tkm.
Koko aikana laitettiin kerran uusiksi imusarjan tiiviste, kun tuli käyntihäiriöitä. Muut vaihdetut osat olivatkin näitä "kuluvia" osia. Hyvä oli ainakin toi mun yksilö.
- vikoja
Ostin noin kolme ja puoli vuotta sitten Volvo 460 1,8i Classic-mallin. Vuosimallina -97 (!) liikkeen rekisterissä ja otettu käyttöön vuoden -96 lopulla, joten aivan viimeisiä yksilöitä 400-sarjasta. On spoileria ja ilmastointia, keskuslukkoa ja käsinojaa, metalliväriä ja aluvanteita... Silloin ajettu 148 tonnia ja nyt noin 225 t. Olen autoon tyytyväinen ja pitänyt sitä kuin kukkaa kämmenellä: Aina huollettu ja ilmenevät viat korjattu.
Tällä hetkellä vikoina on takalokasuojien ruostuneet kaaret ja ajovalojen korkeussäädön heikko toiminta. Em. vikoja en aio sen kummemmin toistaiseksi laittaa kuntoon.
Mutta vioista: Korjatut/vaihdetut osat ja kohteet: Imusarjan tiiviste, kaikki 4 koiranluuta, alapallonivelet muistaakseni molemmat, takaiskarit, jarrulevyt taakse, jarrusatulat taakse, käsijarruvaijerit kahteen kertaan, vaihdelaatikko, ajovalojen korkeussäätö osittain, nokkahihna ja toinen rullista, osa pakoputkea, laturin hiilet (varalta ennakkoon...), vaihdelaatikon alta siirtäjän stefa, termostaatti, imuilman esilämmityksen putki, kampiakselin stefa ja samalla varalta kytkin, kun kerran aukaistiin. Alipaineputkia moottorista ja ohjausakselin alimmaiset nivelet teleskooppisesti käyttäytyvä akseli sekä raidetangon päät muistaakseni molemmat.
Ovien ja takaluukun reunoja on avattu, hapotettu, hitsattu, maalattu. Lisäksi tietysti varsinaisia huolto-osia, kuten tulpat, paljon takapolttimoita, muita ulko-ja sisäpolttimoita, öljyjä ja suodattimia, jarrupaloja, pyyhkijän kumeja yms. Niin ja renkaita.
Takapuskuri on jotenkin venähtänyt, ainakin osin edellisen omistajan syystä, mutta nyt ei enää roiku kovin pahasti, kun olen laittanut ja laitattanut liikkeessä. Toki vaihdettu lisäksi itse särjettyjä osia, kuten sumuvalo ja takavalo.
Nyt rämisee jostakin sisältä eikä kohdetta ole etsinnöistä huolimatta löytynyt. Keskuslukko ja sitä kautta käynnistyksen esto temppuilee lähinnä Jyväskylän Seppälän Prisman pohjoispäässä (!!!), mutta varon pysäköimästä sinne.
Eli siinä pikku listaa auton hankkimista suunnitteleville. Monet noista on joka autoon hankittava/vaihdettava aika ajoin - ei vain 460:een.
Kaikesta huolimatta auto on kiva. Pieni kulutus, ikäisekseen tyylikäs (?), mukava ja tukeva ajaa. Ilmastointi kruunaa kaiken huoltoihin ja korjauksiin liityvän hien! Kertaakaan ei ole välille jättänyt ja kyllä en pois vaihtaisi. Varsinkin, kun se on kakkosautona ja viimeisen päälle huollettu.- vikoja
Niin edelliseen vielä, että akku tietysti vaihdettu ja starttimoottori. Ja pariin kertaan pakosarjan ja etummaisen pakoputken välinen erikoistiiviste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,502294Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.932028Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e912000Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241767MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131731Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4941567Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S21540Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?491370Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas371275Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.761268