Elektra Angelina?

Eli siis tuollainen. Mielipiteitä? Sukunimi tavallinen suomalainen nen-päätteinen.
11983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mun mielestä tuo angelina on ihan ok. mut toi elektra on ihan hirvee... Ja jos sukunimikin on joku normaali suomalainen nen-päätteinen... EIHH! Tää on mun mielipide.

Äänestä
  • Angelina on kaunis, mutta Elektra ei oikein toimi. Miten olisi Etta? ;)

    Äänestä

  • Gil kirjoitti:

    Angelina on kaunis, mutta Elektra ei oikein toimi. Miten olisi Etta? ;)

    aivan kamala toi elektra, electrolux tulloo mieleen...

    Äänestä

  • Gil kirjoitti:

    Angelina on kaunis, mutta Elektra ei oikein toimi. Miten olisi Etta? ;)

    antiikin ajan kreikkalainen. Elektraa ei nimittäin löydy ortodoksisesta kalenterista. Sen sijaan sieltä löytyy esim Elena, Eudokia, Epikharis, Eulampia, Elpis, Ennata, Eunike sekä Eupraksia. Ehkä Elektra on meille Suomeen hiukan liian eksoottinen. Angeliina sen sijaan on minusta kaunis. Miten olisi Elena Angelina tai Ennata Angelina?

    Äänestä

Elektra saattaa olla vähän vaikea suomalaisen suuhun?

Suuri tarukirja tietää kertoa, että Elektra on useiden antiikin draamojen päähenkilö Agamemnon ja Klytaimestran tyttären ja Orestesin sisaren ominaisuudessa. Hän auttaa sisartaan surmaamaan heidän äitinsa kostaakseen isälleen.

Äänestä

Tulee mieleen elektroninen enkeli.

Elektra jokin E-alkuinen sopisi mielestäni
esim. Elektra Emily Eskelinen

Äänestä
  • Niin, munkin mielestä Angelina on kauniimpi. Elektra on jotenkin kova nimi. Erikoinen kyllä, jos se on tärkein kriteeri.

    Ella Angelina Ahvenainen

    Angela Eveliina Koskinen

    ja PARAS:
    Rissanen Elektra Angelina :-D

    Äänestä

Järkky yhdistelmä!
Elektra-nimen muuten olisi voinut antaa korkeintaan joku venäläinen lapselleen Neuvostoliiton sähköistämisen kaudella!

Äänestä

vastata tähän, vaikka aikaa onkin jo kulunut.
Mielestäni tuo nimi on ihan tekemällä tehty ja väkisin väännetty suomalaiselle lapselle. Siitä tulee mieleen lähinnä se, että vanhemmat ovat antaneet lapselle nimen, joka kuullostaisi muiden korvissa mahdollisimman hienolta. Ikävä kyllä se tekee aivan täysin päinvastaisen vaikutuksen. Yäk, sanon minä. Tämä oli rehellinen mielipide.
No ton Angelinan vielä jotenkin voi sulattaa, mutta yhdistettynä Elektra Angelina todella kamala ja todella teennäisen kuuloinen. On haluttu selvästi vain ja ainoastaan tavoitella jotain naurettavaa erikoisuutta, joka tosta nimestä suorastaan pistää sekä silmään että korvaan. Sori. En tarkoita, että lapselle pitäisi antaa nimi tyyliin Matti ja Maija, vaikkei niissäkään suurempaa vikaa ole. Mutta rajansa kaikella. Tyylitajua pitää olla ja silleen.

Äänestä
  • aiemmin joku ehdotti Elena Angelinaa ja se kuulostaa jo tosi paljon paremmalta ja siinä on tyyliä. Sointuu paremmin kuin ruma Elektra.
    Se on suorastaan kaunis, niin pienestä voi olla kiinni, parista kirjaimesta.

    Äänestä

Kannattaa lukea hieman netistä, minkälainen Elektra on Antiikin mytologiassa. Ei kovin ihastuttava hahmo. Vähän sama kuin antaisi suomalaisen nimen Louhi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mammali kirjoitti:

Eli siis tuollainen. Mielipiteitä? Sukunimi tavallinen suomalainen nen-päätteinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu