Alfa 2.0 ts, hihna + vesipumppu

Terve,

Vaihdatin Alfa 156 2.0 TS jakop hihtan 60 ktm huollossa mutta nyt kun on 85 ykm mittarissa
jäin huolehtimaan mikäs on vesipumpuntilanne?

Aiheuttaako vesipumpun rikkoutuminen jakopään hihnan rikkoutumisen?

Oliskos pitänyt vaihtaa se vesipumppu?
63474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei sitä vesipumppua tartte niin usein vaihdella kuin opelissa, vaihdata vaikka 120:ssa

Äänestä
  • Jeps, siks just kyselenkin kun vm 2002 opel astra 1.8 koneella vesipumppu meni paskaks ajossa.
    kilometrejä oli 80 000 ja viime syksynä
    jakop hihna vaihdettu 60 000 huollossa.
    no se lysti maksoi 2000 euroa.
    Terveiset Opel kuskeille,
    kukin tehköön omat johtopäätöksensä opeleista..

    Äänestä

Joo, kiinni leikannut vesipumppu tuhoaa jakohihnan. Saa kuitenkin olla aika huonoa tuuria että se noilla metreillä leikkaisi kiinni.

Itse ajattelin vaihtaa pumpun joka toisen hihnanvaihdon yhteydessä.

Äänestä

45.000 km vaihdon jälkeen. Vaihtoon meni hihna, puolet venttiileistä ja kiristin sekä joku muu rulla, myös vesipumppu vaihdettiin. Deltan hinta-arvio >4000€. Eli miettikää kaksi kertaa jos aiotte jätää jotain halpaa vaihtamatta ja vielä kolmannen kerran miten korjata jos hihna pettä. Alfan hihnanvaihto vaatii Alfa erikoistyökalun.

Äänestä

Ei siinä vesipumpussa varmaankaan mitään vikaa tule vielä olemaan, mutta sensijaan sun olis kannattanut
vaihtaa alfa johonkin AUTOON.

Äänestä
  • Kaiken maailman kateellisisa teinejä tällä palstalla pyörii.

    Taitaa Alfat saada aika monen suomalaisen riisikuskin silmät punaisiksi raivosta liikenteessä!? Nimim. kokemusta on. Viimeksi tänään Toyota Yaris T sportin kuljettaja sai jonkun raivokohtauksen ratin takana. Apparin penkillä istunut muija oli ihan hysteerisen näköinen kun tämä "hullu", perussuomalainen, juntti yhtäkkiä alkoi hiilostamaan mun Alfan takapuskuria, ja vieläpä ilman minkäänlaista syytä. Vauhtia minulla oli 10km/h yli sallitun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jalev_ kirjoitti:

Terve,

Vaihdatin Alfa 156 2.0 TS jakop hihtan 60 ktm huollossa mutta nyt kun on 85 ykm mittarissa
jäin huolehtimaan mikäs on vesipumpuntilanne?

Aiheuttaako vesipumpun rikkoutuminen jakopään hihnan rikkoutumisen?

Oliskos pitänyt vaihtaa se vesipumppu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu