Psykoterapia

Olen hakemassa kognitiivista psykoterapiaa. Kysymykseni on, että jos terapeutti on YET-koulutuksessa, sulkeeko se Kela:n tuen pois? Saako siis Kela:n tukemaa terapiaa vain jo YET (tai VET)-koulutuksen omaavilta terapeuteilta?
2280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kelan tuen voi saada vain jos pätevyys on jo hankittu.

Äänestä

YET: Ylempi ErikoisTaso. Eli siis terapeutilla on jo ET: ErikoisTaso ja sitäkautta siis Kelapätevyys.

Tämän Kelapätevyyden terapeutit varsin hanakkaasti ilmoittavat yhteystietojensa lisäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietääköjoku kirjoitti:

Olen hakemassa kognitiivista psykoterapiaa. Kysymykseni on, että jos terapeutti on YET-koulutuksessa, sulkeeko se Kela:n tuen pois? Saako siis Kela:n tukemaa terapiaa vain jo YET (tai VET)-koulutuksen omaavilta terapeuteilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu