moikka !
haluisin kysellä sellasta kun että onko kukaan lukenut kyseistä kirjaa elikkä STEPHEN KING - PAINAJAINEN ?
kun selailin tuossa äsken noita kauhu kirjoja ja tämä pisti silmään ja ajattelin nyt teiltä kysyä että minkäläinen juoni siinä kirjassa on? voisitteko kertoa lyhyesti kirjan juonen? ja oliko teidän mielestä kirja hyvä ?
kiitos oikein paljon jos joku viitsii vastata! =)
haluisin kysellä sellasta kun että onko kukaan lukenut kyseistä kirjaa elikkä STEPHEN KING - PAINAJAINEN ?
kun selailin tuossa äsken noita kauhu kirjoja ja tämä pisti silmään ja ajattelin nyt teiltä kysyä että minkäläinen juoni siinä kirjassa on? voisitteko kertoa lyhyesti kirjan juonen? ja oliko teidän mielestä kirja hyvä ?
kiitos oikein paljon jos joku viitsii vastata! =)
Vastaukset 10
Vanhimmat
luin tämän kirjan, tykkäsin ihan. juonta en muista kunnolla,joten en oikein voi kertoa etten valehtele, toivottavasti joku muu kertoo sulle sitten :)
tosiaankin painajaismainen tarina siitä kuinka idyllisen pikkukaupungin asujaimisto joutuu vampyyrien kovakouraiseen käsittelyyn, suurinpiirtein kaikista tulee vampyyreja jotka tekee naapureistaan vampyyreja jotka tekee naapureistaan vampyyreja jne jne........melko pitkäveteinen stoori, mutta ennemmin tuon lukee kuin selekäänsä ottaa as they say
Hyvä kirja. King päivitti onnistuneesti Draculan teemat 1900-luvulle.
Muistan kuulleni väitteen, että King olisi lyönyt kollegansa Peter Straubin kanssa vetoa siitä, että onnistuu päivittämään Draculan. Straub taas oli ollut sitä mieltä, että vampyyritarinat eivät toimi nykyajassa vaan vaativat viktoriaanisen miljöön.
taas kerran King yhdistelee uusia ja vanhoja kirjoja kun Callan sudet-kirjassa tuota Painajainen-kirjan juonta sivutaan.Siksi mielestäni ainoa oikea tapa lukea Kingiä on lukea ne kirjat kirjoitusjärjestyksessä muuten jäävät huomaamatta ne risteävät polut kirjasta toiseen.
Eräs lempikirjoistani, jonka luen joka syksy. Suosittelen lämpimästi muillekin, vaikka joku ehti jo kritisoida kirjaa tylsäksi. Henkilökohtaisesti minusta se on eräs parhaimpia nykyaikaan sijoittuvia vampyyritarinoita.
Edellä viestiketjussa on hyvin tiivistetty kirjan juonta, joten siihen en puutu sen enempää.
Stephen Kingin tuotantoa on kuitenkin koottu varsin mukavasti Piina.netiin. Sivustoon kannattaa siis tutustua, jos kyseisen herran kirjat kiinnostavat.
http://www.piina.net/
kiitoksia :) täytyykin sitten hankkia tuo kirja
aloitin lukemaan tuota kirjaa, olen jo ohittanut sivun 60 enkä ole saanut juonesta vielä ollenkaan kiinni! siinä vaihtuu henkilöt ja paikat ihan koko ajan, voitteko selitttäää mitä siinä oikein tapahtuu noin oikeesti ?
ei sitä oikein pysty selittämään, kahlaa vaan urheasti läpi vaikka se vaatiikin kärsivällisyyttä...
...se tuo hyllyssä kummittelee mut en mäsitä viä oo lukenu :D
Lukemaan aivan omalla tavallaan,siis Kingin tavalla. Ne ovat todella jänniä,kamalia ,romanttisia ja humoristisia tarinoita,siitä lähdetään jos aikoo ne lukea,siihen eivät kaikki tosin ehdi tai jaksa keskittyä,ja jäävät paljosta vaille. Vain mun mielipide,on muitakin joita ymmärrän.