Ongelma on että en saa nerolla poltettua koneella olevaa elokuvaa DVDR levylle. Pitääkö se muuttaa jollain ohjelmalla erimuotoon ja mistä sellaisen ohjelman saa? Kiitos avustanne etukäteen...:)
DVD:n polttoapua!
tytteliini
51171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
näin mä teen:
- kopioitava dvd-levy sisään
- avataan "dvd-shrin" ohjelma (saa ilmaseks)
- kun ohjelma on auki ilmastyy näytölle "paneeli"
- valitaan paneelin vasemmasta ylakulmasta "open files" ja avataan dvd-asema
- ohjelma käy nopeasti levyn sisällön läpi
- valitaan paneelista joku sellanen kohta josta voi ite hiukan pienentää levyn kokoa (jotta mahtuu 4,7G levylle. ei tarvi jos elokuva kirjotetaan levylle kaksi kerroksisesti) valitaan jotaan kutakuinkin koko 4,15G (voi ite säätää palkista)
- jos haluat säilyttää kaiken levyllä olevan valitaan "paneelin" ylälaidasta "back up" tai jotain sellasta siinä lukee
- kun painat nappia kone kysyy minne haluut elokuvan laittaa, luo mieluiten sille oma kansio johonki asemaan ja anna koneen laittaa elokuva sinne (prosessi kestää 20-40min)
jos elokuvasi on koneella liian isona ei se mahdu levylle, siksi sille on tehtävä pakkaus jos et voi kirjoittaa levylle kahta kerrosta tai jotain muuta vastaavaa (ite kirjotan dual layer levyille)
- kun elokuvan pakkaus on varmasti päättynyt ota elokuva pois ja laita tyhjä DVD-levy sisään
- seuraavaksi avaat neron
- valitse "luo data DVD"
- eteesi ilmestyy "paneeli", valitse oikeasta laidasta "add"
- klikkaa tiedostoa johon laitoit elokuvan kahdesti, jolloin tiedosto siirtyy nerolle
- klikkaa "paneelin" oikeaa alakulmaa "burn"
- jos haluat voit kirjoittaa elokuvan nimen ruudulle ilmestyneelle palkille
- paina jälleen "burn" nappulaa
- polton jälkeen voi seurata tarkistus ja kopion pitäisi olla valmis
Toivottavasti kaikki meni oikeessa järjestyksessä eikä mitään oleellista jäänyt pois.
Tietojani ei saa käytää mihinkään laittomaan eli kopioita ei saa myydä eikä antaa kavereille, itsellekkin riittää hyvin YKSI kopio. Et saa myöskään kopioida dvd:tä jossa on kopionti esto.
ps. hyviä kopionti hetkiä :-)
Kiitoksia hyvistä ja selkeistä ohjeista! Sain itse onnistumaan ensimmäisen kopioidun dvd:ni :)
Tästä on hyvä jatkaa..
Minä olen kyllä saannut Nerolla poltettua kaikki elokuvat dvdr levylle. Nero itse kääntää samalla eri muotoon jos tarvetta. Missä muodossa se leffa on?
avi ja mpeg-videoita, muunsin yhdellä ohjelmalla ensin jolloin elokuvasta tuli .bup .vob ja .ifo muotoisia tiedostoja...Elokuva ei siis mahdu cd levylle kokonaan sitä pitäisi pakata mutta miten? Tyhmä kysymys mutta polttaako dvd levyjä sama asema millä musiikki poltot tehdään? Alku aina hankalaa..:)
Eli olet jo muuttanut leffan DVD muotoon.
Seuraavaksi avaat Nerosta "polta DVD tiedostot" tai vastaava ja valitset kaikki tiedostot sinne, ja poltat levylle.
Toinen vaihtoehto on että avaat Nerosta "polta vidotiedostot" (muistaakseni) ja siirrät sinne sen .avi tiedoston, jolloin ohjelma kääntä sen DVD:ksi ja polttaa samalla levylle.
Jos sulla on polttava DVD asema, niin kyllä. :)