Salou toukokuussa!

jonna

Hei!!
Olisin todella kiitollinen jos joku kertoilisi vähän kokemuksia Salousta minulle kun toukokuussa sinne lomalle menossa!:) kaikki tieto tervetullutta,ja mielipiteet ja kokemukset myös hotellista Les Dalies.kiitos jo etukäteen sille joka viittii kirjottaa.:)

5

871

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espanjafanit

      Me myös ollaan lähdössä Salouhun toukokuussa!
      Ollaan yritetty löytää tietoa netistä, mutta hyviä sivuja ei ole oikein löytynyt. Tekemistä ainakin tuntuu olevan. Huvipuisto löytyy (sillä hyvät nettisivut)ja bussilla ja junalla pääsee hyvin muihin kaupunkeihin. Harmi vaan, että kuvien ja kertomusten perusteella taitaa olla ihan turisteille tehty kaupunki, mutta ainakin palveluja löytyy.
      Aikaisemmin ollaan käyty vaan etelä-Espanjassa, mutta kiva nähdä vähän muutakin.
      Toukokuussa ilmeisesti melko viileää (ylinlämpö n. 20-22 ja yöllä 10-13)
      Kuulin muuten, että Les Dalies olisi parhaimpia hotelleja siellä, sijainti on ainakin hyvä! Mekin mennään tietysti sinne!

    • anna_

      Oltiin perheen kanssa Saloussa viime kesänä, eri hotellissa kylläkin. Oikein mukava paikka. Ihan turistipaikka kylläkin, mutta eipä me muuta kaivattukaan. Siisti, ranta oli hyvä, paljon pikku ostoskojuja, bussilla pääsi helposti Tarragonaan, jossa enempi ostosmahdollisuuksia ja nähtävää. Englannintaito on vaan paikallisilla tosi surkea, nuoretkin palveluammateissa jopa ihan ummikoita. Jos viitsii, kannattaa siis opetella muutama sana Espanjaa. PortAventura-huvipuisto oli kokemisen arvoinen, loppunäytös upea (kannattaa valua loppunäytöstä varten hyvissä ajoin sinne lammen rantamille, siellä on niin hirveästi väkeä, että muuten ei tahdo nähdä kunnolla).

    • Mimitys

      Viime kesänä olin poikaystäväni kanssa Saloussa. Ihan kiva paikka. Turisteja kylläkin koko paikka täynnä, mutta niinhän moni muukin espanjan rantaloma kohde on. Saloussa paikallisten englannin kielen taito aika surkea. Saloussa ei myöskään ainakaan viime kesänä ollut hirveästi suomalaisia turisteja. Ja kuten monissa muissa espanjan rantaloma kohteissa ravintoloista löydät suomenkieliset menut, salousta emme löytäneet ainoatakaan. Salousta kannattaa ehdottomasti tehdä ainakin päivän retki viereiseen kaupunkiin, Tarragonaan. Siellä paljon paremmat ostosmahdollisuudet. Saloussa ei oikeastaan muuta kuin perus turisti kamaa myynnissä. Port aventura huvipuistossa kannattaa myös ehdottomasti käydä. Kuitenkaan viikonloppuna ei kannata sinne mennä koska silloin siellä ihan hirveästi porukkaa, joutuu jonottamaan joka paikkaan. Plussaa saloussa on myös todella puhtaat rannat. Kiva lapsi ystävällinen paikka. Ja mikä parasta, Barcelona vain parin tunnin juna matkan päässä :) Mukavaa matkaa!

    • Salou2017

      Hei minua kiinnostaa myös kokemukset Las Dalies hotellista?
      Perhe lähdössä heinäkuun alussa juurikin tuohon hotelliin!!

      Hotellin lisäksi kiinnostaa hintataso, hyvät ruokapaikat, parhaat nähtävyydet, julkinen liikenne, rannan palvelut, huvipuisto ja kokemukset viereisistä kaupungeista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1002
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      939
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      821
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      749
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      717
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      584
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      187
      556
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      255
      459
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      81
      412
    14. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      393
    15. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      141
      367
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      362
    17. 26
      356
    18. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      28
      356
    19. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    20. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      3
      346
    Aihe