Mönkijää ostamassa

Meinasin ostaa tommosen 400-500cm3 Mönkkärin ja aattelin et josko täältä löytys vähän apuja että minkä lainen ois hyvä. Ensinnäkin jäykkä vai erillis jousitettu taka-akseli? Variaattori vai suora/sähkö vaihteinen? Tarkoitus olis käyttää sitä kiinteistö huolto hommissa ( lumen auraus, nurmikon leikkuu, pihan harjaus) Saako niihin minkälaista hydrauliikkaa? Tietys sillä pitäs voida ajella tuol maastoskii kavereiden kaa.
64906
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tullut tehtyä eli tuollainen peli
HONDA TRX 500 FE Foreman 4x4
Lisää tieto täältä
http://www.honda.brandt.fi/mp/monkijat.php?k_id=2&m_id=3

Hinta kyllä on hippasen korkea eli noin 9000€ varusteet.
Lumitöitä on tehty ilman ketjuja suoran puskulevyn (kääntyy kyllä) avulla aivan helposti. Jos laittaa ketjut päälle, niin todennäköisesti rikkoo ennemmin auran.

Auraamista on tehty kiinteistöauraamisena luistinradan auraamista jään päälle. Pakkaslumessa on voinut mennä, niin kovaa kuin on uskaltanut.
Tukkikärryä ko vekotin myös jaksaa vetää ihan helmposti. Hydrauliikasta ja nurmikkotöistä en valitettavasti osaa sanoa mitään. Onko markkinoilla edes mönkijöitä joihin saisi ruohonleikkurin.

PS: muistutus. KO: vekottimet ei ole alaikäisille sopivia leikkikalu. Hondan saa kulkemaan kaksi päällä jäälläkin yli 50 km/h!!!

Kerro minkä ostin sitten, kun olet löytänyt itsellesi sopivan.

Äänestä

Jos olet kiinnostunut niin minulla olisi kaksi monkkaria myytavana 500 HO Polaris vm.2000 (jaykka taka-akseli)ja 2002 600 Sportsman erillis jousituksella, kumpikin on vinssilla ja hyvassa kunnossa.

Äänestä
  • Joo laita jotai teknistä tietoo niistä vehkeistä. [email protected]

    Äänestä

Mulla 500 kuutioinen honda rubicon, jolla hoitanut metsätöitä... metsätöissä ja muussakin kunnossapidossa jossa on paljon painoja päällä, on jäykkä perä parempi... mm. siksi että maavara ei laske takana. Mutta parhaiten saat vastauksia kun rekisteröidyt palstalle keskustelu.sammysatv.com

Äänestä

Valmistan integroituja hydrauliikkoja mönkijöihin, eli hydrauliikka asennetaan mönkijään niin, että sitä ei päällepäin ei oikeastaan huomaa. Ohjaustankoon tulee pieni sähköinen kytkin josta koko hommaa hoidetaan. Hydrauliikat tehdään asiakkaan toivomusten mukaan.

Äänestä
  • Olisin ostamassa uutena 200cc crossi mönkijää... Hintaluokka 800-1500e. Mikä merkki ois luotettavin ja parhain? :) Jos joku hieman viittis neuvoo nii hyvä ois... :DDDDDD

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


trakpa kirjoitti:

Meinasin ostaa tommosen 400-500cm3 Mönkkärin ja aattelin et josko täältä löytys vähän apuja että minkä lainen ois hyvä. Ensinnäkin jäykkä vai erillis jousitettu taka-akseli? Variaattori vai suora/sähkö vaihteinen? Tarkoitus olis käyttää sitä kiinteistö huolto hommissa ( lumen auraus, nurmikon leikkuu, pihan harjaus) Saako niihin minkälaista hydrauliikkaa? Tietys sillä pitäs voida ajella tuol maastoskii kavereiden kaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu