Mulla on aika heikko näkö ja tarvitsisin ehkä silmälasit. Kuitenkaan kukaan kaveriseurassa ei käytä laseja ja he joskus vitsailevat tämmöisille tyypeille. Jos otan lasit käyttöön, pelkään että muut luulevat minun olevan esim. ahkera tietokoneen käyttäjä. Toisaalta lasit olisivat tärkeät liikenneturvallisuuden kannalta.
Tiedän, että nämä esimerkit ovan aika lapsellisia, mutta ei voi mitään. Yritän nyt selvitä tämän vuoden ilman laseja kunniallisesti, vaikka en näekkään aina oppitunneilla taululle. Olen tosin huomnannut, että joillekin ihmisille lasit käyvät oikein hyvin.
Joka tapauksessa haluan toivottaa kaikille mukavaa vuodenjatkoa!
Tiedän, että nämä esimerkit ovan aika lapsellisia, mutta ei voi mitään. Yritän nyt selvitä tämän vuoden ilman laseja kunniallisesti, vaikka en näekkään aina oppitunneilla taululle. Olen tosin huomnannut, että joillekin ihmisille lasit käyvät oikein hyvin.
Joka tapauksessa haluan toivottaa kaikille mukavaa vuodenjatkoa!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tuota oletko ajatellut piilareita? NIitähän ei kukaan huomaisi :)
Eikä minun mielestäni ainakaan silmälaseissa ole mitään naurettavaa. Joillekin ihmisille (tai useimmille) ne jopa sopivat erittäin hyvin.
Mut jep, hyviää vuodenjatkoa sullekin :)
Jos mielestäsi sulle ei sovi lasit kannattaa harkita piilolinssejä. Itse jos joutuisin samaan tilanteeseen ottaisin mieluummin piilolinssit.Mutta ei silmälaseissakaan ole vikaa.
En ymmärrä mitä pahaa laseissa on. Mutta kuitenkin, eihän sun tarvitse koko aikaa laseja pitää. Itselläni on lasit joita käytän nimenomaan tunneilla ja joskus ajaessa. Käytä niitä silloin kun tarvitset niitä, ei niitä tarvitse jatkuvasti pitää jos näkö ei ole vielä kamalan kehno.
Ja ties vaikka kaveripiiristäsi löytyisi joku muukin joka ei vaan uskalla ottaa laseja sen vuoksi mitä muut kavereista puhuvat.
En ymmärrä, miten jotkut eivät kehtaa käyttää laseja. Itsekin sain lasit todella myöhään, lukiossa, ja alussa ei tiennyt, mitenpäin niitä pitäisi. Mutta se ero ilman laseja ja lasien kanssa on hirvittävä. Mun näköni ei erityisen huono ole, mutta silti tuntuu kuin kävelisin sumussa, jos ei ole rillit nenällä.
Ja noista, jotka ehdottivat piilareita :) huomaa, ettei heillä laseja ole. Itsekin käytän piilareita suurimmaksi osaksi, mutta ne kuivattavat todella paljon silmää, eikä piilareita voi käyttää kuin kuusi päivää viikossa, mielellään vain viisi. Aikooko muut olla ne kaksi päivää sokeina? Lisäksi suositeltu käyttöaika on 8-12 tuntia, sen jälkeen surkeammat piilarit alkavat tuntua hyvin.. epämiellyttäviltä.
Huvittavinta oli, kun ensimmäistä kertaa kävelin piilarit silmillä kavereiden kanssa kaupungilla, kukaan ei edes huomannut, että mulla ei ollut laseja! Että kyllä niitä laseja on siroja ja melkein huomaamattomia, ja optikko osaa hyvin valita juuri omaan pärstään sopivat. Ellei sitten väkisin halua jotain 70-luvun paksusankaisia.
Mutta suosittelisin todella, että haet ne lasit. Käytä vaikka vain ensin tunneilla ja laita välkiksi koteloon. Näin ainakin minä tein aikanaan. Se meinaan latistaa aika paljon opiskeluintoa, kun ei oikeasti näe, mitä siellä taululla tai kalvolla tapahtuu.
Jollakin tasolla tosin ymmärrän inhon niitä rillejä kohtaan, itsekin sain lasit niin vanhana, ettei ne koskaan ole istuneet minä-kuvaani. Yllätyn esim. aina, jos joku sanoo, että käytän laseja, koska en koskaan ole hyväksynyt niitä osaksi itseäni. Siksi nuo piilarit takaavat jonkinlaista suojaa ja tuntee olevansa oma itsensä. Mulla on nyt menossa toivottavasti viimeiset vuodet, kun näkö heikkenee: muutos on ollut todella minimaalista. Joten eiköhän tässä kohta päästä jo sinne leikkaukseen ja sitten voi viskata kakkulat kaivoon :) Mutta sitä ennen aion ainakin nähdä kaiken, mitä haluan.
vai olet lukiolainen? hmm. mielestäsi toi sun kitinä kuuluostaa ala-asteikäisen ruikutukselta. Olet ehkä pahasti jäljessä tai muuten vaan vähän omituinen. Mieti nyt itsekkin omilla aivoillasi (jos sinulta sellasiet löytyy) että monellako ihmisellä näet silmälasejä päivittäin. Mä ainakin näen monilla.
mä hankin lasitpari vuotta si, ja en oo ikinä saanu kuulla niistä negatiivista palautetta, leikillä jtn rilli-vitsejä. mutta niitä on kehuttu ja tällästä.
varmaan joku jo ylempänä sanoikin, mutta kokeile itse että sopiiko sulle lasit vai ei, ja jos ne ei sovi niin voit alkaa käyttää piilareita? eikö ole ihan tarpeeksi hyvä ratkaisu =)? kivempi se kuitenkin on kun että sokeudut kokonaan. näkösihän siis jatkaa huononemista jos et hommaa niitä laseja.
Siis näön huononeminenhan ei riipu siitä käyttääkö laseja vai ei! Välillä on jopa hyväksi olla ilman laseja, jotta silmät harjaantuvat. Pikkulapsillakinhan peitetään parempi silmä ja pakotetaan käyttämään huonompaa, jotta se harjaantuu.
Usko pois, silmälasit voivat olla todella "coolit" jos ne sopivat käyttäjälleen. Tässä puhuu kokemus, sain lasit 13 vuotiaana ja kaverit sano järjestään sen jälkeen, että näytän sirommalta kuin ennen. Vilkaise vaikka profiilini kuvaa, näytänkö jotenkin epätavalliselta? :)
Sitäpaitsi, mitä ystäviä ne sellaiset on, jotka kääntyy ystävää vastaan kun tämä muuttuu? Etenkin kun muutos on vain ulkonäöllinen...
Oletko käynyt terkkarilla tai optikolla tarkistuttamassa näköäsi? Siitä ei ainakaan ole mitään haittaa ja tietää vähän, missä mennään.
Sain silmälasit jo kolmannella ala-asteella. Häpesin niitä niin paljon, että en pitänyt koulussa koskaan. Lisäksi ne olivat aina likaiset, huurussa, täynnä vesipisaroita jne. ja tippuivat päästä esim. rekillä (harrastin telinevoimistelua) mikä haittasi normaalia elämää mielestäni ylivoimaisen paljon.
Näköni huononi tuolloin kasvuiässä todella huimasti. Koko ala-asteen sinnittelin ilman laseja ja istuin eturivissä. Aloin käyttää laseja vasta yläasteella, jolloin näköni oli -3,75. Kuvitelkaa, miten huono näkö! Todellakin inhosin ja häpesin silmälaseja yli kaiken. Vaihdoin myös kehyksiä usein, jotta olisin löytänyt mieleiseni, mutta ei. Silmälasit eivät sopineet minulle ollenkaan ja olivat niiiiin epäkäytännölliset. Eikä kukaan koskaan sanonut minua edes rillipääksi tai mitään. Käytökseni takana oli siis vain itsestäni johtuva syvä inho silmälaseja kohtaan.
Yläasteen lopussa olin saanut tarpeekseni silmälaseista, menin optikolle ja hommasin piilolasit. Totutteluun meni oma aikansa, mutta tiesin heti, että tämä on mun juttu. Nykyään käytän ns. yötäpäivää-piilolaseja, joita voi pitää kuukauden putkeen. Pääsääntöisesti otan piilarit kuitenkin yöksi pois ja pidän vain päivällä. En halua kuitenkaan palata takaisin kuukausilinsseihin, sillä nämä nykyiset ovat paremmin hengittävää materiaalia ja siis terveellisemmät silmille.
Suosittelen hankkimaan sekä silmälasit että piilolasit. Pidät piilolaseja koulussa ym. tilanteissa, joissa koet, että "näkö ei riitä". Kotona voit sitten olla ilman piilolaseja tai käyttää silmälaseja, jos siltä tuntuu ja vähitellen totutella myös silmälaseihin.
Kuulostaa kyllä lukiolaisilta todella lapselliselta käytökseltä, että vitsaillaan silmälaseille. Se kuuluu ala-asteelle ja aikaan, jolloin silmälasit olivat harvinaisuus. Nykyäänhän suunnilleen joka toisella on silmälasit.
Tiädäkkö, toi "en kehtaa käyttää rillejä, kun ne näyttää typerältä" -asenne on pikkasen loukkaavaa, kun itellä on ollu rillit 6 vuotta.. Siis vähän lapsellista vitsailla muitten rilleistä, ku ei sille vaan voi mitään jos on huono näkö.. Pilkka osui omaan nilkkaan, vai? Ja nyt hävettää, kun joutuu laittaa ne kauheet rillit.. En voi muuta kirjottaa ku: ÄIKKIS!
Asiasta viidenteen, hommaa ne rillit. Mä ainakin nauran muiden mukana, jos/kun ne vitsailee mun rilleistä. Mä muuten todennäköisesti kirjotan nyt täyttä p-skaa, mut musta tuntuu aivan kun mä olisin jostain kuullu, et piilarit saa hankkii vasta kun on pitäny vuoden tai kax rillei..Mut älä nyt tee elämääs vaikiax jonkun niin luonnollisen asian takia kuin silmälasit!
hommaa piilarit.
Kyllä ne lasit kannattaa hankkia jos ei näe tunneilla.
Kyllä se on aika hassun näköstä ku joku ei millään näe mutta yrittää kuiteskin kauheesti.
esim. tossa jonkun aikaa sitten ku alko mun lähellä istu poika joka koko ajan siristeli silmiään ja hoki "mä en nää!" Välillä se kurottautu eteenpäin jotta se näkis tekstin mut en usko että sekään autto.
Toiset ei halua ja toisille ei sovi kasvonpiirteihin lasit joten voisit harkita piilareita.
Mä mietin kasilla monta monituista viikkoa, että alanko mä käyttämään laseja, uskallanko.. Mä sit päätin et alan käyttää, ei kehannu puolisokeena tallustella koulun käytäviä pitkin. Kaverit aluksi vitsaili "nörttiydestäni" mutta parissa päivässä ne jo tottu mun laseihin. Sit kaikki sano kummallisen näköseksi jos otin lasit pois :) Laseihin tottuu kuules muutamassa viikossa...
Jos silmälasit nolottaa hanki piilarit. :)
Ei kannata ottaa vakavasti, jos kamut luulis "nörtiksi" tai sanoisivat rillipäitä ääliöiksi tai jotain. Itse olen joskus tällaisten puheiden kohteena, eikä se minua haittaa. Otan sen ihan huumorilla. :D
Itselläni on piilarit, koska minulle ei todellakaan sovi silmälasit. Eräs ystäväni hankki piilarit, koska ei pitänyt laseita. Hän kuitenkin lopetti piilarien käytön, koska silmälasit sopivat hänelle hänestä paremmin. :)
Jos rillipelkosi johtuu pelkästään siitä, että pelkäät tuntuvan kiusalliselta, kun muut ensimmäisen kerran lasisi nähdessään toteavat, että "ai sulla on rillit", ei silmälaseja kannata sitä varten jättää hankkimatta. Eivät nuo kommentit ole sen kummallisempia kuin jos joku huomaa sinun hankkineen uudet farkut. En ole kuullut, että ketään (missään iässä) olisi pilkattu sen takia, että hänellä on rillit. Kyllä ihmiset muista syistä kiusatuksi tms. joutuu - rilleihin on vaan sitten helppo kohdistaa muista syistä syntynyt (yleensä täysin asiaton) halveksunta.
Sen sijaan jos kyse on siitä, että rillit eivät sovi ulkonäköösi, kammosi on ihan ymmärrettävää. En itsekään halua näyttäytyä rillit päässä julkisesti. Likinäköisyytesi on todennäköisesti vielä niin lievää, että voit käyttää piilareita koulussa tms. ja muut ajat olla sitten ilman.
Hei haloo.. Voisit sanoo niille sun kavereilles, et on kyl aika tyhmää mennä nauramaan toisten rilleille. Itekkin sain rillit sillo joskus ylä asteel vaa six, ku en nähnyt hyvin taululle ja aina istuin siel ihan luokan taka rivissä eikä mun tarttenut käyttään niit, ku vaa niil tunneil ja nykyäänhän sitä ihminen voi saada lasit viimeistään 30 vuotiaana. No on kyl tosi tyhmää mennä sanomaan "ahkera tieto koneen käyttäjä". Elääx ne sun kaveris viel jollain ala asteella? Kenties itekkin saavat viel joskus rillit päähänsä. Osaa niil kyl olla sit aikamoinen ongelma, ku pitää tollasest asiast vitsailla. Sun parastas sun täytyy ajatella eikä niitten kavereittes parasta. Tuskinpa tuollasilla sanoilla sulle enää myöhemmässä elämässä mitään merkitystä on siis niillä kavereittes haukkumisilla. Tommoset tyypit idiootit vois kyl unohtaa. Sano niille, et aikuistukaa! Salli mun nauraa kaveris vitseille. Naurattaa jo..
Naurua on turha pelätä, mutta sillehän ei voi mitään, että kyllä rilleillä on olennainen vaikutus ulkonäköön. Ihmisethän katsovat toisiaan kuitenkin ensisijaisesti kasvoihin ja silmiin, joten silmälasit ovat siinä koko ajan kaiken keskipisteessä. Joillekin silmälasit voivat sopia hyvinkin. Nuorille miehille silmälasit eivät mielestäni kuitenkaan yleensä sovi ollenkaan. Ainakin minun kaveripiirissäni useimmat tavoittelevat urheilullista imagoa ja silloin silmälasit eivät yleensä sovi. Niihin liittyy aina sellainen pieni nörtti-luuseri-vivahde.
muta hienot silmälasit on seksikkäitä ostat kato jokku oikeen yli upeet niin oot vähä kuuma ;DD
... harvemmin rillit ketään kaunistaa. Poikkeukset toki vahvistaa säännön, mutta piilarit on parhaat.
nii harvemmin mutta on niitäkin joista tulee tosi hyvännäkösiä rilleillä ku vaan ei oo mikään mettäjuntti ja osta niitä kaikkein hirveimpiä vaan just oikeenlaiset :D ja sitte lisäksi viel piilareita nii ei tarvii rillit päässä ihan joka paikassa kulkea (;