Sormuksessani on seuraavat merkinnät: AAA, jonkunlainen "kruunu", 813H, sitten joku epäselvä luku ja vielä Z6 vai olisikohan 26.
Auttakaahan tumpeloa, ei kait tuo nyt ole hopeasormus? Näyttää ainakin kullalta. Sormus on mustalla kivellä, olisikohan joku topaasi tai jotain.
Auttakaahan tumpeloa, ei kait tuo nyt ole hopeasormus? Näyttää ainakin kullalta. Sormus on mustalla kivellä, olisikohan joku topaasi tai jotain.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei!
Sormuksesi on kullattua hopeaa, siitä kertoo numerot 813 (hopean pitoisuusmerkintä), kruunu taas on ns.tarkastusleima, Z6 kertoo sormuksen valmistusvuoden, ja AAA kertonee valmistajan. Tärkein leimoista on kuitenkin kruunuleima, jolla leimataan vain aidot jalometallituotteet. Musta kivi saattaa olla onyx-kiveä, ei välttämättä topaasi.
Vuosileima-avain on virallinen leimojen luettelo, josta voit tarkistaa kaikkien jalometalliesineittesi iän. Z6 on sen mukaan 1953.
Internetistä saa muutakin tietoa naputtamalla hakuun sanoja kulta ja hopea tai jalometalli tms.
se mikä näyttää kruunulta on itseasiassa sydän jonka pohjalla on kissa-eläimen tassun kuva
Jos tiedot pitävät paikkansa, niin sormus on vuodelta 1953 tehty Porvoossa kultasepänliikkeessä A.A Alm
Juuri näin!!