Eilen tein testin, haalea plussa.... ennestään 3 lasta, nuorin 1v....Eli ns. "vahinko pääsi tapahtumaan"... Nyt hirvittää, isäntä abortin kannalla, elämä niin haipakkaa ollut viimeiset viisi vuotta...Itse alan päätyä samaan tulokseen... Mutta en haluaisi tk:hin, tuttu lääkäri, tehdäänköhän lääkkeellisiä keskeytyksiä Etelä-Pohjanmaalla yksityisellä sektorilla... Älkää moralisoiko, päätös ei ole helppo, mutta omamme kuitenkin...
Lääkkeellinen keskeytys
Etelöä-Pohjanmaalla
151425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eli haluaisin tietää myös, saako suomessa missään päin yksityisiltä lääkäriasemilta aborttia, haluaisin pitää tämän vain omana asiananai, ei tietoja terveyskeskukseen tms..
terveysasemalla ja sitten yksityisellä...mutta en tiedä onko noilla yksityisellä oikeuksia antaa lähetettä keskeytykseen kannattaa soittaa sinne...soita toiseen paikkakuntaan ja kysy sieltä asiasta nimettömänä ensin..
...Tehtiinkä keskytys sinulla yksityisellä puolella vai julkisella?
..koska halusin nopeuttaa asioita ja julkisella puolella oli kauheat jonot..
Abortti on ihan normaali asia, ei siinä ole mitään hävettävää! Moralisointia ei kukaan tarvitse ja tyhmähän sellainen on joka sellaiseen alkaisi. Lääkäritkin ovat vain ihmisiä ja sattuu heillekkin kaikenlaista normaalien ihmisten vahinkoja lääkärin tittelistä huolimatta.
jaksa henkisesti törmätä tuomitsemiseen kun asia ei ole itsellekään kevyt..
Tunnen lääkäreitä eikä heidänkään elämä aina kestä päivänvaloo. Nappuloita ja viinaa popsitaan enemmän kuin tavikset. Kaikenlaiset ongelmat värittää niidenkin elämää laidasta laitaan. Ja eihän sitä vastoinkäymiset ole yleensäkkään mikään kevyitä kenellekkään sillä hädän hetkellä.
Naisen on turha syyllistää itseään vahingosta sillä onhan siihen mieskin syyllinen mutta mies pääsee vähemmällä.
Ihmettelen näitä abortin tuomitsijoita nykyajan suomessa, kun sentään ollaan sivistysvaltiossa eikä missään ahdasmielisen uskonnon ohjailemassa maassa. Olen itsekkin abortissa ollut, enkä häpeile sitä mitenkään. Menisin heti uudelleen jos vahiko sattuisi, sillä lapsia en halua. Olemme mieheni kanssa olleet kaksikymmentä vuotta yhdessä, eikä abortti merkkaa yhtään mitään jos sellaiseen vielä joudun. Minulla on taito noin mitättömät ongelmat hoitaa pois päiväjärjestyksestä, hoidan isommatkin jos sellaisia tulee :)
Pääasia että ihmisellä pysyy terveys. Sen rinnalla kaikki muu on merkityksetöntä.
Toivon kaikkea hyvää sinulle!
kuin sinä ..tämä oli ihan puhdas kehu :)
T: edellinen kirjoittaja
Jos on tullakseen. Kaikkihan sitä joskus rämpii epävarmuudessa, eikä sellaista kannata pelätä.
Nämä abortin vastustajat vasta heikkoja ovatkin. Heikko ihminen tekee ei toivottuja lapsia. Vahva ihminen kykenee tekeen oikeita ratkaisuja oikeassa paikassa. Eikä siihen kannata antaa kenenkään vaikuttaa vaan tekee niin kuin oikeaksi näkee. Niin kun sanoin en häpee aborttia millään tavoin vaan se on kuin hampaan poisto, ei sen kummempaa.
Osaat sinäkin olla vahva ja päättäväinen kun haluat! Löydä se itsestäsi!
T: Jokainen löytää jos haluaa!
..pitkä on minulla vielä tie mutta mukava kuulla kantasi..arvostan sitä. :)
itse olin yksityisellä, mutta sieltä lähetettiin yliopistolliseen keskussairaalaan, jossa se sitten tehtiin. tai siis missä sitten otin sen tabletin. täällä päin ei ainakaan saa yksityiseltä aborttia, enkä usko että muualtakaan.
lääkkeellisen keskeytyksen..tosin lähetteen sain terveyskeskukselta ja he laittivat tyksiin mutta otin sieltä lähetteen ja menin sitten yksityiseen. Tampereella.
Kävin ensin täällä Tampereella yksityisellä lääkärillä, joka kirjoitti lähetteen TAYSiin. Kyselin tuolla vastaanotolla, mitä keskeytys maksaisi kokonaan yksityisesti tehtynä. Hinnat olivat niin tajuttomat, ettei minulla ikipäivänä olisi ollut siihen varaa... mutta TAYSissa onneksi kaikki sujui todella jouheasti, vaikka sitä paikkaa etukäteen hirveästi pelkäsin.
Kuinka pian lähetteen saamisen jälkeen sait Tampereelle Taysiin ajan? Itse menen ylihuomenna lääkäriin hakemaan lähetteen ja tätäkin aikaa jouduin odottamaan jo viikon, kun sanoivat ettei vielä 4:llä raskausviikolla voida varmasti nähdä ultralla mitään? Siksi aikaa siirrettiin viikolla eteenpäin.
Pelkään, että kuinka kauan joudunkaan vielä odottamaan itse keskeytystä, tämä yksi viikkokin on jo tuntunut ikuisuudelta... En jaksaisi toista vastaavaa odottaa..