Minulta löydettiin vajaatoiminta, kun menin lääkäriin muutaman kuukauden kestäneen kuumeilun ja väsymyksen takia. Mitään tulehduksia ei löytynyt, mutta anemia ja vajaatoiminta kyllä. Vasta-aineita ei kuitenkaan löytynyt. Nyt olen kuukauden verran syönyt lääkettä ja parin viikon päästä katsotaan kontrolli.
Kuumeilu häipyi välillä, mutta nyt se näyttää tulleen takaisin. Onko teillä kellään kokemuksia kuumeilusta vajiksen yhteydessä, vai johtuukohan tämä jostakin muusta?
Kuumeilu häipyi välillä, mutta nyt se näyttää tulleen takaisin. Onko teillä kellään kokemuksia kuumeilusta vajiksen yhteydessä, vai johtuukohan tämä jostakin muusta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
kun vajaatoimintaisilla tuntuu usein olevan päin vastoin alilämpöä.
En kyllä tiedä miten siinä vaiheessa jos on kilpirauhasen tulehdus.
Itellä on flunssaisena helposti 35,5 ja allekin. Normaalisti vähän yli 36.
Oli melkein koko ajan vähän kipeä olo ja lämpö oli iltaisin jotain 37,5-37,9. Mitään syytä ei löytynyt verikokeissa tai muissakaan tutkimuksissa. Kun kilpirauhasen vajaatoiminta paljastui ja tyroksiini aloitettiin, lämpö tippui pikku hiljaa normaaliksi.
Tuli nyt vaan mieleen kysyä kun itsekin just vasta alkanu syömään thyroxinia jne. Kun mulla on ollut tasapainohäiriöitä välillä, niin uteliasuuttani kysyn onko muilla kanssa ollut? Mä mietin kans et liittyyköhän ne vajaatoimintaan vai jotain muuta sitten.
Ei muistanu lääkäriltä kysyä kun kävin.
tuli mieleen, et mulla kans sillon ennen lääkityksen aloitusta, koko maailma ikäänkuin pyöri ympärillä. nyt ollu lääkitys useita vuosia, mut vuosi sitten olin taas vajaalla ja sillon alko olee samoja tuntemuksia.joo, täytyy mielenkiinnosta kysyy asiasta seuraavalla lääkärikäynnillä.