Miksi minä 40 v kaveri, joka ajan autolla kohtuullisen paljon (n. 40 tkm/v) valitsin BMWn?
- Olen kokeillut japski/italiaan/ruotsalais/muita saksalais-merkkejä aiemmin --> halusin siis kokeilla jotain jota kannattaa odottaa
- BMW on ympäri maailmaa tunnettu premium auto, joka herättää tunteita
- Tavis Volvot ym. autot on niin hitsin konservatiivisia: niitä ajaessa tulee fiilis "massa-tavis-neutraali"
- BMW on sen verran kallis, että vasta nyt oli varaa
- Olen käytökseltäni siisti, kohtelias, myös liikenteessä --> nykyisin BMW sopii imagooni
Sellaista se on ajaa ja omistaa Bemu...
- Olen kokeillut japski/italiaan/ruotsalais/muita saksalais-merkkejä aiemmin --> halusin siis kokeilla jotain jota kannattaa odottaa
- BMW on ympäri maailmaa tunnettu premium auto, joka herättää tunteita
- Tavis Volvot ym. autot on niin hitsin konservatiivisia: niitä ajaessa tulee fiilis "massa-tavis-neutraali"
- BMW on sen verran kallis, että vasta nyt oli varaa
- Olen käytökseltäni siisti, kohtelias, myös liikenteessä --> nykyisin BMW sopii imagooni
Sellaista se on ajaa ja omistaa Bemu...
Vastaukset 19
Vanhimmat
uistetaan että tämä munanjatke auto on se paras auto:
"Eteläsaksaksalaiset eivät saa juuri mitään irti
sinänsä tehokkaasta H7-polttimosta: huono kantama,
kehnosti leveyttä. Valoa riittää juuri ja juuri omalle kaistaille"
(AutoBild Suomi 18.11.2005)
J.D.Powerin 2005 luotettavuus testissä BMW vasta sijalla 11, esimerkiksi
Toyota oli kolme sijaa korkeammalla.
(http://www.jdpower.com/news/releases/pressrelease.asp?ID=2005089)
Saksalainen laatututkimus vuodelta 2004: Kärjessä Mazda, Toyota, Honda
ja saksalainen munanjatke BMW sijalla 15.
Keltainen enkeli 2005-Paras laatu: Kärjessä Toyotat ja Mazda ja varsinaista
BMW:tä ei ole kymmenen kärjessä paitsi Mini sijalla 7.
BMW:n 5-sarja ei selviä väistötestistä, nk. "hirvitestistä". Syynä on ilmeisesti
ajonhallintaelektroniikan (ESP) ja run-flat -renkaiden yhteensopimattomuus.
(http://www.aftonbladet.se/vss/bil/story/utskrift/0,3258,716805,00.html)
Ruostunut BMW vuosimallia 98 siis 1998:http://www.finikor.fi/.composer/upload/modules/med_archive/75.jpg
Toki 20 vuotta vanhoja ruostuneita corollia on mutta hei alle 10 vuotias laatuauto BMW!
...että kyllä tunteet herää...
Olen ajanut Mazdalla ja Toyotalla. Ei niitä kannata ylistää ne on vaan kulkuneuvoja...Nyt puhuin BMWstä, joka herättää tunteita... :)
Jaksat kaivella sivuilta joitakin yksittäisiä negatiivisia lauseita. Menisit töihin ja kuluttaisit siellä riittävästi tehojasi - ei tarvitsisi meidän sinua elättää.
Nämä kun eivät vaikuta mitenkään meihin BMW-kuskeihin. Kokeile joskus vaikkapa 500-sarjalaista niin sinun ei tarvitse enää lueskella minkään maailman lehtiä.
Ja jos ryhdyt kaivamaan lehdistä bemareista annettuja positiivisia lausuntoja, ei sinun töihin tarvitse mennäkään, koska joudut lopun elämääsi kirjoittelemaan keskustelusivuille!
En muuten ole yhtään asiasta kiinnostunut, mutta pomppasi näin vaimon silmille tuo työasia... Mieheni viettää töissä keskimäärin 10 tuntia päivässä..valitettavaa vaimon kannalta. Kyllä hän täällä kävijöistä aika montaa elättää... Ja bemu on 500-sarjaa.
Tämän syksyn tuulilasissa on vertailtu ketkä ovat autoihinsa tyytyväisimpiä 2-3 v vanhat autot voitti Toyota, 6-7 v vanhat autot voitti Toyota. Missähän kohtaa BMW mahtoi mennä kun en muista?
halusin siis kokeilla jotain jota kannattaa odottaa
>>
Odottaa? Miksi odotit BMW:tä? Maínosmiesten puheiden takia?
Kyllä. BMW-miehissä, koska on huonompi, kuin esimerkiksi Skoda!
Kuuluu siis Lada perheeseen.
Z4 kasataan jenkeissä.
Uusi BMW on joka pojan unelma. mutta vain ne joilla on hilloa ostaa BMW, uskaltavat sen tunnustaa;)
kommentoida.
Ei se ihan niin olen.
Itse laitan keväällä tilaukseen audi quattro kutosen, koska olen sellaisesta "unelmoinut" jo monta vuotta. Se vaan oli niin uskomattoman hyvän tuntuinen ja tuli muuten bemarin 5 koeajettua pariin kertaan myös. Mutta älä hikeenny. Tämä on vain minun mielipide.
Minäkin kävin marraskuussa koeajamassa Audi A6 sedanin. Oli tämän hintaluokan autoksi liikaa rengasmelua! Alla oli kitkarenkaat 17" aluvanteilla. Kun sitten koeajoin nelivetoisen 5-sarjan BMW:n, ero oli huomattava. BMW oli paljon hiljaisempi. Alla myös kitkat 17" aluvanteilla. Ajo-ominaisuuksissakin ja jousitusmukavuudessa Suomen tieolosuhteissa BMW veti pidemmän korren. Pistin koeajon päätteeksi auton saman tien tilaukseen. Tulee helmikuussa... :)
kuten totesin, mielipideasioita...
Itse en rengasmelusta tai jousitusmukavuudesta osaa sanoa, koska en niissä hirveästi eroja huomannut. Sen sijaan BMW oli melko tuuliherkkä.
Jokainen valitsee kuitenkin autonsa mieltymyksiensä mukaan.
Laadukkaita ja turvallisia kilometrejä sinulle!
Hyviä kilometrejä sinullekin! 5-sarjan BMW ja Audi A6 ovat mielestäni kaksi parasta alle 100k€ autoa tällä hetkellä. Olivat minullakin finaali-kandidaatit. Muita en loppusuoralla enää edes vakavasti harkinnut. Vaaka kallistui minulla tällä kertaa BMW:n suuntaan...
...tai voitte te jaetun kakkossijan pitää valinnoillenne.
Minä kaasutan piskuisen Z-nelosen kolmosen koneella sinne piikkipaikalle ;)
Mikä bemari sulla on???
Ookko kokeillu mersua...uutta c-tä tai uutta e-tä...ovat kuulemma parempia kuin bemut.
BMW 530 D touring. Parempi on suhteellinen käsite...Mersu on hyvä mutta imago "pappamainen".
Yllätyin positiivisesti kun käväisin koeajamassa Skoda Superbin, hinta/laatu-suhteeltaan vallan mainio auto. Melua oli _todella_ vähän, sinänsä hauskaa kun skoda kuitenkin maksaa n. 30ke ja samanhintaisissa mazda 6:ssa ja avensiksessa on selkeästi kovempi sisämelu.
Autossa oli vagin ihan asiallinen 1.8t, toki lastulla piristettynä olisi paljon mukavampi, vaikka vaan siihen 180 heppaan.
Jos itse valitsisin, niin ottaisin kunnolla varustetun superbin bmw 300-sarjalaisen sijasta.
Suberb on varmasti hyvä auto...mutta. Kirjoittelijat tuntuvat unohtavan, että BMW:n omistajat olivat taas kerran tyytyväisimpiä ajoneuvoonsa. Valitettavasti kehuttujen Skodien omistajat olivat aika rajusti keskiarvon alapuolella. Miksi? Itsehän he ovat kysymyksiin vastanneet.
Ja pitemmän päälle - bemaria nimitellään epäluotettavaksi. Näyttäisi kuitenkin, että se on todella kestävä ja pitkäikäinen auto.