Ylen TV-ykkösen hairahdus

Sens-Ori

Presidenttiehdokkainen tentti osoittaa että arvostetun tv-kanavan linja horjuu.
Kun vertaa tv:n rähinöintiä muihin varsinkin FST:n linjaan, ovat ne ihan eri planeetoilta.
TV-ykkösen journalismi on juorupalstaa ja möykkää asioilla, jotka mitenkään eivät valista katsojia.
Harmi juttu arvoisa Pääjohtaja

7

542

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajattelin

      Toimittajan käyttäytyminen haastatellessaan ehdokkaita sai minutkin närkästymään.Toimittajan mielipiteet tulivat selvääkin selvemmäksi mutta ehdokkaiden mielipiteet jäivät näiden epäasiallisten kysymysten ja toimittajan hyökkäävyyden alle.

      • Tosi-Teeveetäkin karttava

        Minä ahdistun niin, etten pysty seuraamaan vaalikeskusteluja ollenkaan. Tuntuu, että saan astmakohtauksen, kun ihmiset tv-ruudussa hyökkäävät toistensa silmille, huutavat ja kieltäytyvät kuuntelemasta muita.
        Minusta tuntuu ihan hirveältä, että noiden käsiin on annettava maan asioiden hoito.
        En voi millään saada itseäni uskomaan, että normaalisti nämä henkilöt ovat asiallisia ja tietorikkaita, viisaampia kuin me muut, diplomaattisia, kielitaitoisia, hyväkäytöksisiä eli siis ylen sivistyneitä.

        Ihmettelen itsekin, minkä numeron vaalilippuuni huomenna kirjoitan. Tulen yllättymään.


    • capt.cöpenick evp

      Yhteydenotot, valitukset möykkäävästä "ristiinkuulustelijasta"(J.P.R)
      olivat 80% kielteisiä.

      Mielestäni Vanhanen piti parhaiten kurissa Rantalan tulitusta vastaan.

      M.V: tuo on toimittajan näkemys. Mutta. Hyvä kun loppuvat- aikanaan.

      • pärjäsi

        Heidi Hautalahan se otti niskalenkin toimittajsta.
        Tunnelma oli väliin jopa leppoisa.


      • ii-li

        Katsoin YLEn sivuilta noita vaalitenttivideoita.

        Tuo Juha-Pekka Rantalahan oli aivan sietämätön.

        Käsittääkseni hän ei ole mikään kokenut eikä mikään tunnettu toimittaja. Varmaankin hän työskentelee YLE:n poliittisessa toimituksessa, mutta epäilen vahvasti päästetäänkö häntä enää uudelleen vaalitenttien haastattelijaksi. - Hänhän oli vielä epämiellyttävämpi kuin Leif Salmén.

        Jollakin TV-kanavalla on hupiohjelma aivan ääliömäisestä toimitusjohtajasta, jolla ei ole käsitystä mistään ympärillään tapahtuvasta asiasta.

        Tämä sama vaalitenttien toimittaja toimii aivan samalla tavalla, kaiken lisäksi hän on niin samannäköinen, että välillä oli vaikea muistaa, mitä ohjelmaa oikein katsoin.

        Summa summarum. Hänen vaalitenttinsä olivat yhtä tyhjän kanssa. Ei kandidaatin ärsyttäminen ja loukkaaminen millään tavalla edistä sitä, että kandidaatista saataisiin totuus irti.


      • täällä pätkän keskusteluista = rähinästä Ruotsin TV:n suomalaisuutisissa.
        Ihmettelin sitä "keskustelukulttuuria", jonka Suomen TV suvaitsee. Eikö siellä sanella ehtoja ennen lähetystä, jaeta puheenvuoroja ja puheenvuoron aikana pitävät toiset suunsa kiinni!
        Nythän ei saanut mitään selvää heidän puheenvuoroistaan kun kaikki puhuivat yhtäaikaa! Kiinnitin vaan huomion Niinistön pullistuviin silmiin :)


      • Tyynentyttö
        MdK-MdK kirjoitti:

        täällä pätkän keskusteluista = rähinästä Ruotsin TV:n suomalaisuutisissa.
        Ihmettelin sitä "keskustelukulttuuria", jonka Suomen TV suvaitsee. Eikö siellä sanella ehtoja ennen lähetystä, jaeta puheenvuoroja ja puheenvuoron aikana pitävät toiset suunsa kiinni!
        Nythän ei saanut mitään selvää heidän puheenvuoroistaan kun kaikki puhuivat yhtäaikaa! Kiinnitin vaan huomion Niinistön pullistuviin silmiin :)

        Sitä kiinnittää huomiota ihan epäolennaisiin asioihin jotka alkavat ärsyttää.Jokaisella tuntuu olevan omat maneerinsa.Kun kunkin mielipiteet ovat tulleet selviksi en jaksa enää edes seurata.Nyt se taitaa olla lähinnä sitä kuka saadaan keskustelussa epäonnistumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1573
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      300
      827
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      597
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe