Siis jotain kuvien kanssa sillä on tekemistä...? Mutta tuleeko ne pelkästään jos surffaa netissä ja sivuilla aukeaa kuvat vai pitääkö oikein tallentaa kuvat levylle? Sähköpostissa tulleet kuvat on varmaan pannassa ehdottomasti. Mutta entä muut mahdollisest tiedostot, joita netistä lataa? Pitäisikö nyt kaikki tuollainen siirtää sinne ensi viikkoon?
Meillä 2 konetta netissä, toisessa F-secure, joka ilmoitti että kone on suojattu wmf:ää vastaan. Toisessa Anti-Vir, joka aiempien keskustelujen mukaan näyttää pärjänneen kovin huonosti taistelussa wmf:ää vastaan... nytkin olen liikenteessä tällä antivir-koneella. Onko ihan oikeasti syytä huoleen? Voinko esim. olla mesessä? Onko Anti-vir siis täysi raato?
Meillä 2 konetta netissä, toisessa F-secure, joka ilmoitti että kone on suojattu wmf:ää vastaan. Toisessa Anti-Vir, joka aiempien keskustelujen mukaan näyttää pärjänneen kovin huonosti taistelussa wmf:ää vastaan... nytkin olen liikenteessä tällä antivir-koneella. Onko ihan oikeasti syytä huoleen? Voinko esim. olla mesessä? Onko Anti-vir siis täysi raato?
Vastaukset 2
Vanhimmat
" IE:n käyttäjät voivat saastua automaattisesti
F-Securen mukaan kone saastuu, kun käyttäjä vierailee verkkosivulla, jolla majailee hyväksikäytön sisältävä kuvatiedosto. IE:n käyttäjät saattavat saastua automaattisesti, kun taas Firefoxin käyttäjät altistuvat hyväksyttyään kuvatiedoston imuroinnin tai ajamisen."
"Cert-fi kehottaa luopumaan html-sähköposteista vähäksi aikaa
Viestintäviraston Cert-fi-ryhmä ennakoi wmf-aukkoa hyödyntävän sähköpostimadon tuloa ja kehottaa Windowsien käyttäjiä lukemaan html-muotoiset sähköpostiviestit tekstiesityksellä.
Wmf-tiedostojen käsittelyn haavoittuvuuden avulla hyökkääjät voisivat levittää sähköpostimatoja, jotka tarttuvat automaattisesti html-viestistä, johon on liitetty muokattu Windows metafile (wmf)-grafiikkatiedosto.
Cert-fi:n Tietoturva nyt -palstan mukaan hyökkääjät levittävät haittaohjelmia www-sivujen mainosbannereiden avulla, mikä on lisää merkittävästi vaarallisten www-sivujen määrää. Tietoturvayhtiö Sunbelt huomauttaa blogissaan, että surffaaja voi saada tartunnan myös "tavallisilta" sivuilta, jotka eivät sisällä pornoa tai kräkättyjä ohjelmia.
"
Jos on asiallinen virustorjunta päällä ja päivitettynä sekä palomuuri niin varmaan voi jatkaa asioidensa hoitoa netissä.
Sähköpostiviestejä kannattaa availla "rajoitetusti".
Nuo testissä huonosti menestyneet tietoturvayhtiöt varmaankin paahtavat ylikierroksilla näinä päivinä jotta saataisiin mahdollisimman kattavaksi nuo virustunnisteet.
Ja eiköhän ensiviikolla M$ jakele päivitystä.