Talo on kolme vuotta vanha ja katossa olevien ilmanvaihtoventtiileiden ympärille on alkanut tulla aika paljon tummaa. Yritin otta yhden venttiilin ympäriltä likaa pois kostealla rätillä, mutta katosta meinasi lähteä pinnoite matkaan. Mikäpä avuksi? Kone on ILTO 350 ja suodattimet vaihdan kolme kertaa vuodessa.
Lautasventtiilin ympärys...
mustuu
112655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
siis paska kattoon tulee huoneilmasta ei kanavasta, sekundäärivirtaus tarttuu kattoon kiinni. Eli kaksi vaihtoaehtoa a) siivoa joskus ja b) maalaa katto mustaksi.
PS Ethän tupakoi sisällä, se on pahinta kynttilänpolton ohella.
Tuloilma aiheuttaa pyörteen venttiilin reunaan ja huoneilmassa oleva pöly törmää kattoon. Edellisten neuvojen lisäksi tarkista että ilmavaihtokoneen termostaatti on säädetty hiema alemmas kuin huonelämpötila.
Eli siivotaan kerran viikossa imuroimalla ja luuttuamalla lattiat sekä pyyhitään pölyt pois eikä kynttilöitä poltella. Varaava takka kyllä löytyy, jota lämmitän talvella joka päivä. Ilmastointikaveri sanoi, että takassa on juuri oikea veto eikä sen pitäisi vaikuttaa asiaan. Ystävät asuvat maalla ja sanoivat, että heillä on samanlainen kone ja vaihtavat suodattimet kerran vuodessa ja pölyä ei juurikaan ole.
Mutta ylempänä on aika mielenkiintoinen teoria...
Meillä pari vuotta vanha talo ja yhden tuloventiilin
ympärille ilmaantuu aina mustaa.(ei mihinkään muualle)Tuo tuloventtiili on meidän makkarissa,missä myös koira nukkuu ja viettää suurimman osan päivästä.Kai se sitten on edellä mainittu ilmiö tuosta liasta joka tulee kattoon huoneesta,eikä kanavasta,Aikakin ihmeellinen ilmiö tuo.Voi hitto olemmeko me vaimo,minä ja koira noin sottaisia!!!
Täytyy vissii ruveta käymään pesulla...:)
Käsittelettekö pyykkiä makuuhuoneessa? Siitä irtoaa paljon pölyä.
Lautasen ympärillä oleva pöly lähtee kätevästi imurilla, mutta pitää varoa katon pintaa.
asuinymäristö, jos asuu kaupungissa, vaikka sen laidalla, hiukkasia löytyy ilmasta. Ja nehän tulevat sisään, kun sitä "raikasta" ilmaa saadaan/halutaan avaamalla ikkunoita. Merkitystä on myös pölyimurin läpi kulkevan ilman suodatuksella.
Halvin vaihtoehto on jos laitat erinlaiset ventiilit jotka ovat ainakin 5-6 senttiä katosta alempana.
Jos on paljon puunpoltajia tai tie vieressä niin kyllä sitä nokea ja muita myrkkyjä ilmassa piisaa.
Tavalliset suodattimet ovat melkein yhtä tyhjän kanssa ja pitää mieluiten olla myös sähkösuodatin.
Mulla itellä on semmoinen ja pesen sen joka 2-3 kuukausi ja vesi on piki mustaa.
Kun katsoo sitä vettä niin kyllä mietityttää mitä me hengitettään sisään siitä raittiista ulkoilmasta.
http://www.hl-heat.fi/aircond/180ss.htm
Sähkösuodatin taitaa olla sittenkin ihan JEES!?!?!
Tässä muutama selventävä kysymys:
1) Poltetaanko talossa tupakkaa?
2) Tuleeko takan savut sytytettäessä sisälle?
3) Onko ilmastoinnissa takkakytkintä?
4) Ainoa ehkä negatiivinen kysymys olisi: ionisoiko sähkösuodin ilmaa?
Ovat todella järkyttävän näköisiä varsinkin kesäisin.Melkein 3 kertaa on pakko kaikki suodattimet vaihtaa kesällä ja talvi menee melkeimpä ilman suodattimen vaihtoa.Järkyttävää katsella mitä määriä pörriäisiä,nokea,pölyä ja siitepölyjä tonne kertyy.Itse olen osalle siitepölyistä allerginen ja olen huomannut että sisäilma nykyisillä ilmanvaihto koneilla on paljon parempi,johtuen näistä suodattimista.Itselläni ensimmäinen kesä viime vuonna oli allergian osalta helppo.Aamuisin ei ollut yhtään tukkoinen olo mitä aina ennen ja kiitos ilmanvaihto koneen suodattimien ja eihän näissä nykyisissä ilmanvaihto systeemeissä ole minkäänlaista vedon tuntua mitä yleensä vanhemissa taloissa ilmenee.
Itse olen erittäin tyytyväinen nykyisiin järjestelmiin..:)
taitaa murkaavan ylivoimaisesti enin osa tulla ihmisen itsensä tekemisistä sisällä, eli vaatteista, vuodevaatteista, ihmisestä itsestään, matoista, lemmikeistä, lehdistä, pöperönvalmistuksesta etc.
Ilmanvaihdon kautta "puhtaasta" ulkoilmasta tavallinen EU7 tai sähkösuodatin ottaa 99% massasta, joten suodattimen tasolla katon likaantumiseen ei ole mitään merkitystä.
Täytyy siten katsoa niitä sisäisiä ilmanpilaajia ja ehkä tuloilmalaitteen sijoitusta.
PS. Kannattaa myös tarkistaa venttiilin kiinnitys kanavaan, ettei kanavan ja venttiilikehyksen välillä ole vuotoa.
ainakin Haltonilta. Ei mustu venttiilin ympärys.