ihanaa

taas on hommattu pari röökiä
kyllä niillä pari päivää pärjää
kumpa tulis jo 18 vuotiaaksi niin sais ostaa röökit ite ja polttaa ilman että kukaa valittaa
131538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

voiei.. noin ajattelin itsekin vähän aika sitten. ajattelin polttavani askin tupakkaa ja lopettaa. noh, ei ollut mitään ongelmia ja se jäi siihen. seuraavaksi aloin kummastelemaan pientä kurkkukipua. kipu yltyi pikkuhiljaa ja vain muutaman tupakan tähden sain kuullä lääkäriltäni seurauksista, ja lupaili elinikää vielä ½vuotta. uskomatonta, mutta totta. vain pari tupakkaa.

Äänestä
  • Eihän tuo aloittaja ajattele pitemmälle kuin vain siihen 18 vuotiaaksi. Turha sille on sen jälkeisistä ajoista puhua. Ei sellaiset häntä koske. Nehän ovat vain ikäloppujen jaarituksia. Hän ei sitä ole, eikä sellaiseksi tule!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eihän tuo aloittaja ajattele pitemmälle kuin vain siihen 18 vuotiaaksi. Turha sille on sen jälkeisistä ajoista puhua. Ei sellaiset häntä koske. Nehän ovat vain ikäloppujen jaarituksia. Hän ei sitä ole, eikä sellaiseksi tule!

    Kuinkohan kertaa tämän kuluneen 15 vuoden aikana tuo aloittaja on kironnut tuota viestiään ja sitä että aloitti tupakoinnin. Onkohan edes yrittänyt lopettaa tänä aikana.

    Äänestä

Että kuinka typerä olinkaan,kun aloitin silloin 10 vuotiaana,ja 38 vuotiiaana ainainen hengenahdistus,ja syövänpelko,ja pakkomielle,että ennemmin röökiä kuin ruokaa,ja sitä on haettava vaikka sataisi räntää.Onneksi olen ollut jo yli vuoden tuota orjuuttavaa myrkyllisten savujen keuhkoihin vetämistä.

Äänestä
  • Kerran kolaroin autoni kun oli pakko kaahata keskellä yötä hakea röökiä vaikka oli aivan jäätävän liukas keli

    Äänestä

Itse oon tässä vähän aikaa sitten täyttänyt 18 vuotta. Ei se ikä loppupeleissä estäny polttamista kun en oo kovin pitkään kerennyt aktiivisesti polttamaan ja oli paljon täysikäsiä tuttuja. Nyt kuitenkin oon tässä viime aikoina vähentänyt ja koittanut myös lopettaa.

Tupakan polttaminen on ihan mukavaa mutta siinä vaiheessa kun siihen syntyy riippuvuus tulee miettineeksi että onko se tupakointi järkevää pitemällä tähtäimellä.

Luulen että tupakoinnin negatiiviset terveysvaikutukset ovat siedettävän pienet, jos se pysyisi vaikka muutamasssa tupakassa/sikarissa päivässä. Se hanskassa pitäminen on vaan aika vaikeaa. Tärkeintä olisi tiedostaa että tupakka todellakin on terveydelle vaarallista ja siksi koittaa hillitä polttamista tai mahdollisesti kokonaan lopettaa.

Itse pyrin pitämään tupakoinnin tahdissa pari pikkusikaria/per päivä. Jos en saa pidettyä polttamista kontrollissa koitan todella lopettaa tupakoimisen.

Äänestä
  • Minäkin poltin nuorempana vain viikonloppuisin hyvässä seurassa,ajattelin aina etten minä siihen koukkuun jää kun vartioin itse itseäni polttamasta useampaa kuin pari..muutaman vuoden kuluttua tuntui että no sama kai se on jos käyn nyt kerran arkipäivänäkin röökillä jne...lopulta poltin säännöllisesti vaikkei haluttanutkaan..siitä tuli vain mukava ajanviete ja tapa.Kaksi viikkoa sitten kävin lääkärissä hengenahdistusten takia,en ollut saanut nukutuksi moneen yöhön koska olin heräillyt aina kesken unien siihen etten saanut happea kun keuhkot tuntuivat olevan niin tukossa!Hirveä tunne! Henki vain pihisi eikä ollut mitään lääkkeitä..Koskaan en ollut sairastanut edes tupakkiyskää ja nyt oireet iskivät yhtäaikaa nurkan takaa.Lääkäri totesi ettei keuhkoistani kuulu kuin röhinää ja pihinää ja sanoi että jos en lopeta HETI tupakointia sairastan ainakin vakavaa astmaa koko lopun elämääni.En halunnut pelätä laittaa nukkumaan joka yö miettien että mitä jos en herääkään tuollaiseen "hengenahdistuskohtaukseen" tai mitä jos lääkkeeni eivät ole aina sentin etäisyydellä minusta! Jätin siis tupakoinnin sinne lääkärin vastaanotolle ja yritän tosissani lopettaa.Vielä en ole sortunut syöpäkääryleen edessä.Jos olisin ollut fiksumpi en olisi ikinä edes aloittanut!

    Äänestä

Kun tupakoi on olo kuin aikuisella? Saa tehdä mitä vaan, eikä äiti ole koko ajan vaippaa vaihtamassa!

Onkohan niin - olet tupakkateollisuuden mielikuvamainonnan uhri. Suorita laskutoimitus:
tupakat per päivä kertaa 365 kertaa yhden tupakan hinta. Hämmästyitkö hinnan suuruutta?
Mitä muuta "pahaa" samalla rahalla voikaan tehdä?

Äänestä

Sinä et perkele polta!!!!! Itun vimbesilli!!!!

Äänestä

Tupakointi on sekä terveydellinen että sosiaalinen haitta. Tupakointi leimaa savuttelijan negatiivisesti. Tupakointi on myös kuluerä.

Äänestä
  • Ei vuokra-asuntoa kunnon talosta tupakoivalle!

    Äänestä

Kyllä on ihanaa!!!

Äänestä

Taas tätä samaa saarnaa. Vanhakansa tiesi asian oikean laidan kun sanoi:
Se on leikki kun leipä loppuu,
mutta tuska jos tupakki.

No, tuo oli ennen. Nykyään noiden lopusta ei ole pelkoa. Sossusta saa seteliä jos seinä ei anna. Ja taas on molempia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alaikäinen kirjoitti:

taas on hommattu pari röökiä
kyllä niillä pari päivää pärjää
kumpa tulis jo 18 vuotiaaksi niin sais ostaa röökit ite ja polttaa ilman että kukaa valittaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu