kotia on ikävä

ikävöijä

Muutin pari vuotta sitten toiselle paikkakunnalle opiskelemaan, ja aina toisinaan mieleen pulpahtaa hirveä koti-ikävä. Vaikka asunkin onnellisesti avopuolisoni kanssa, ikävä kalvaa sisintä toisinaan ahdistavan paljon. Etenkin nyt, kun vietin puolet lomastani kotipaikkakunnalla. Itkin koko paluumatkan. Olemme perheeni kanssa hyvin läheiset ja meillä on tapana puuhailla kaikkea mukavaa yhdessä. Kotona on aina puheensorinaa ja iloista jutustelua. Puolisoni kanssa olemme vain me kaksi. Romanttista (?), mutta niin hiljaista. Vaikka olenkin saanut opiskelupaikastani uusia kavereita, niin mikään ei korvaa sisaruksia kotona. En tiedä voiko tätä verrata "todelliseen" yksinäisyyteen, mutta aika orvolta välillä tuntuu. Ehkä tämä tästä helpottaa, kun aurinko alkaa taas kohta paistamaan..Olenko jotenkin hidas aikuistumaan vai mikä minussa on vikana, kun "pillitän äidin perään"???

5

916

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...tuo ole ihan normaalia että ikävöi ihmisiä jotka ovat aina olleet tärkeitä, ja olleet aina mukana sinun elämässäsi. Kuitenkin ne ihmiset, jotka ovat tunteneet sinut aina, ymmärtävät sinua paremmin ilman sen kummempia selityksiä.

    • Rover, wanderer, nomad, vag...

      Minullakin on koti-ikävä. En vain tiedä minne.

    • koira

      Se auttoi ystävääni eteenpäin samanlaisessa tilanteessa. Osta vielä terrieri, niin vauhtia ja vilinää riittää.. ;)

      • hyvänen aika

        kotisi on siellä missä sydän on.Ainankin sinun ei tarvitse olla yksin, sinulla on mies ja parisuhde.Ajatteleppa asiaa miehesi kannalta.Tunteeko hän kenties itsensä riittämättömäksi?

        kaikkea ei voi saada.


    • mitään

      kummallista ole. Vie aikansa ennenkuin tottuu olemaan kotoa pois. Minulla vei vuosia irtautua lapsuudenkodistani, usein halusin käydä, silloinkin kun oli jo lapsia. Pikkuhiljaa omasta kodistani muodostui se oikea koti, mutta kas kummaa, nyt vanhetessani huomaan kaipaavani lapsuusaikaa ja kotiani. On se lapsuuskoti edelleenkin jäljellä, siellä iäkkäät vanhemmat, mutta lapsuusaika on usein muistoissa.

      Perheellisestä tyttärestäni huomaan kuinka tärkeä
      hänelle olen edelleenkin, vaikka hän on asunut muualla vuosia. Aina on kiire tulla lapsuuskotiin, kun vähänkin ehtii.

      Miten onnellista kun olette perheesi kanssa läheisiä ja on koti mitä ikävöidä. Kyllä ajan kanssa helpottaa, ei Sinussa mitään vikaa ole.
      Onhan ihmisiä, jotka ovat niin kiintyneet kotiinsa ja kotiseutuunsa etteivät halua muuttaa muualle ollakseen lähellä perhettään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1029
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      185
      726
    3. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      200
      651
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      34
      627
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      156
      617
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      100
      595
    7. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      40
      507
    8. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      488
    9. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      25
      470
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      31
      429
    Aihe