Mitä tarkoittaa modeemin asetusten muuttaminen siltaavaksi. Tein modeemin siltauksen ohjeen mukaan ja nyt p2p toimii taas, miksi siltaus auttoi p2p ongelmaan? Olis vaan kiva tietää. Kiitos!
Modeemi siltaavaksi
4
14182
Vastaukset
- mulla reitittävänä
Käsittääkseni asia menee näin asiaa hetken fundeerattuani:
Jos sinulla on modeemi reitittävässä tilassa tai jos siinä on lisäksi palomuuri, ei mikroosi saada suoraa yhteyttä ulkoapäin, joka on hyvä asia sillä se estää hyökkäyksetkin. Maailmalle näkyy modeemin IP-osoite (mallia 84.230.x.x), ja hyökkäykset kohdistuvat sitten siihen modeemiin ja mikrosi on turvassa omalla IP-osoitteellaan (mallia 192.168.x.x). Mikron palomuurisofta ei näe hyökkäyksiä, koska ne torjutaan jo modeemissa.
Siltaavassa tilassa yhteys on maailmalta suoraan mikroosi ja IP-osoitteeseesi voidaan hyökätä. Silloin hyökkäykset näkyvät mikron omassa palomuurisoftassa.
Mutta säätämällä NAT-asetuksia ja palomuuria kyllä sitten saadaan P2P-ohjelmat toimimaan vaikka NAT ja palomuuri olisivatkin päällä. Asiasta täällä
http://www.portforward.com/ - käytä nattia
palauta nat asetus. pysyt piilossa madoilta ja hakkereilta paremmin. tee portti ohjaus jos nyt p2p:tä käytät. riittää yleensä kun ohaat yhden tcp ja yhden udp portin
- Mörkö
Kyllä p2p toimii reitittävässä tilassakin. Se taitaa vaatia vaan pikkuisen enemmän säätöä porteille ja palomuurille kuin siltaava. En tiedä ihan tarkkaan kun olen käyttänyt pelkästään reitittävää yhteystilaa. Kummallista sinänsä, että Elisan sivuilla on ohjeet ainoastaan siltaavaan yhteyteen. What's the point? Itselläni siltaavalla yhteydellä jostain syystä WLAN tökki isosti. Nuo pari puheenvuoroa reittivästä yhteydestä ja NATin käytöstä allekirjoitan täysin.
- Nördeee
Oletan, että kun itse olen kyhnäillyt tietokoneiden parissa 7 vuotta otan asiakseni kertoa pari asiaa:
1. Kun reititin asetetaan siltaavaksi se päästää yhteydet maailmalta suoraan mikroosi ja siitä ulos.
2. Kenelläkään ei ole mitään hätää kunhan ennen siltausta varmistaa, että palomuuri on päällä PELKKÄ VIRUSTURVA EI RIITÄ!!! Kyllä ne matoset ja troijan hepat pysyvät mukavasti ihan siellä mikrosi ulkopuolella =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2014221Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572994Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891608Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181296Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121264Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi81066Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231057- 471013
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2341002- 49956