Modeemi siltaavaksi

nina_

Mitä tarkoittaa modeemin asetusten muuttaminen siltaavaksi. Tein modeemin siltauksen ohjeen mukaan ja nyt p2p toimii taas, miksi siltaus auttoi p2p ongelmaan? Olis vaan kiva tietää. Kiitos!

4

14319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla reitittävänä

      Käsittääkseni asia menee näin asiaa hetken fundeerattuani:

      Jos sinulla on modeemi reitittävässä tilassa tai jos siinä on lisäksi palomuuri, ei mikroosi saada suoraa yhteyttä ulkoapäin, joka on hyvä asia sillä se estää hyökkäyksetkin. Maailmalle näkyy modeemin IP-osoite (mallia 84.230.x.x), ja hyökkäykset kohdistuvat sitten siihen modeemiin ja mikrosi on turvassa omalla IP-osoitteellaan (mallia 192.168.x.x). Mikron palomuurisofta ei näe hyökkäyksiä, koska ne torjutaan jo modeemissa.

      Siltaavassa tilassa yhteys on maailmalta suoraan mikroosi ja IP-osoitteeseesi voidaan hyökätä. Silloin hyökkäykset näkyvät mikron omassa palomuurisoftassa.

      Mutta säätämällä NAT-asetuksia ja palomuuria kyllä sitten saadaan P2P-ohjelmat toimimaan vaikka NAT ja palomuuri olisivatkin päällä. Asiasta täällä
      http://www.portforward.com/

    • käytä nattia

      palauta nat asetus. pysyt piilossa madoilta ja hakkereilta paremmin. tee portti ohjaus jos nyt p2p:tä käytät. riittää yleensä kun ohaat yhden tcp ja yhden udp portin

    • Mörkö

      Kyllä p2p toimii reitittävässä tilassakin. Se taitaa vaatia vaan pikkuisen enemmän säätöä porteille ja palomuurille kuin siltaava. En tiedä ihan tarkkaan kun olen käyttänyt pelkästään reitittävää yhteystilaa. Kummallista sinänsä, että Elisan sivuilla on ohjeet ainoastaan siltaavaan yhteyteen. What's the point? Itselläni siltaavalla yhteydellä jostain syystä WLAN tökki isosti. Nuo pari puheenvuoroa reittivästä yhteydestä ja NATin käytöstä allekirjoitan täysin.

    • Nördeee

      Oletan, että kun itse olen kyhnäillyt tietokoneiden parissa 7 vuotta otan asiakseni kertoa pari asiaa:

      1. Kun reititin asetetaan siltaavaksi se päästää yhteydet maailmalta suoraan mikroosi ja siitä ulos.

      2. Kenelläkään ei ole mitään hätää kunhan ennen siltausta varmistaa, että palomuuri on päällä PELKKÄ VIRUSTURVA EI RIITÄ!!! Kyllä ne matoset ja troijan hepat pysyvät mukavasti ihan siellä mikrosi ulkopuolella =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3144
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2212
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2060
    4. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2045
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      125
      1994
    6. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1680
    7. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      110
      1629
    8. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      98
      1312
    9. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      222
      1289
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1163
    Aihe