Modeemi siltaavaksi

Mitä tarkoittaa modeemin asetusten muuttaminen siltaavaksi. Tein modeemin siltauksen ohjeen mukaan ja nyt p2p toimii taas, miksi siltaus auttoi p2p ongelmaan? Olis vaan kiva tietää. Kiitos!
414373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Käsittääkseni asia menee näin asiaa hetken fundeerattuani:

Jos sinulla on modeemi reitittävässä tilassa tai jos siinä on lisäksi palomuuri, ei mikroosi saada suoraa yhteyttä ulkoapäin, joka on hyvä asia sillä se estää hyökkäyksetkin. Maailmalle näkyy modeemin IP-osoite (mallia 84.230.x.x), ja hyökkäykset kohdistuvat sitten siihen modeemiin ja mikrosi on turvassa omalla IP-osoitteellaan (mallia 192.168.x.x). Mikron palomuurisofta ei näe hyökkäyksiä, koska ne torjutaan jo modeemissa.

Siltaavassa tilassa yhteys on maailmalta suoraan mikroosi ja IP-osoitteeseesi voidaan hyökätä. Silloin hyökkäykset näkyvät mikron omassa palomuurisoftassa.

Mutta säätämällä NAT-asetuksia ja palomuuria kyllä sitten saadaan P2P-ohjelmat toimimaan vaikka NAT ja palomuuri olisivatkin päällä. Asiasta täällä
http://www.portforward.com/

Äänestä

palauta nat asetus. pysyt piilossa madoilta ja hakkereilta paremmin. tee portti ohjaus jos nyt p2p:tä käytät. riittää yleensä kun ohaat yhden tcp ja yhden udp portin

Äänestä

Kyllä p2p toimii reitittävässä tilassakin. Se taitaa vaatia vaan pikkuisen enemmän säätöä porteille ja palomuurille kuin siltaava. En tiedä ihan tarkkaan kun olen käyttänyt pelkästään reitittävää yhteystilaa. Kummallista sinänsä, että Elisan sivuilla on ohjeet ainoastaan siltaavaan yhteyteen. What's the point? Itselläni siltaavalla yhteydellä jostain syystä WLAN tökki isosti. Nuo pari puheenvuoroa reittivästä yhteydestä ja NATin käytöstä allekirjoitan täysin.

Äänestä

Oletan, että kun itse olen kyhnäillyt tietokoneiden parissa 7 vuotta otan asiakseni kertoa pari asiaa:

1. Kun reititin asetetaan siltaavaksi se päästää yhteydet maailmalta suoraan mikroosi ja siitä ulos.

2. Kenelläkään ei ole mitään hätää kunhan ennen siltausta varmistaa, että palomuuri on päällä PELKKÄ VIRUSTURVA EI RIITÄ!!! Kyllä ne matoset ja troijan hepat pysyvät mukavasti ihan siellä mikrosi ulkopuolella =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nina_ kirjoitti:

Mitä tarkoittaa modeemin asetusten muuttaminen siltaavaksi. Tein modeemin siltauksen ohjeen mukaan ja nyt p2p toimii taas, miksi siltaus auttoi p2p ongelmaan? Olis vaan kiva tietää. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu