Modeemi siltaavaksi

nina_

Mitä tarkoittaa modeemin asetusten muuttaminen siltaavaksi. Tein modeemin siltauksen ohjeen mukaan ja nyt p2p toimii taas, miksi siltaus auttoi p2p ongelmaan? Olis vaan kiva tietää. Kiitos!

4

14211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla reitittävänä

      Käsittääkseni asia menee näin asiaa hetken fundeerattuani:

      Jos sinulla on modeemi reitittävässä tilassa tai jos siinä on lisäksi palomuuri, ei mikroosi saada suoraa yhteyttä ulkoapäin, joka on hyvä asia sillä se estää hyökkäyksetkin. Maailmalle näkyy modeemin IP-osoite (mallia 84.230.x.x), ja hyökkäykset kohdistuvat sitten siihen modeemiin ja mikrosi on turvassa omalla IP-osoitteellaan (mallia 192.168.x.x). Mikron palomuurisofta ei näe hyökkäyksiä, koska ne torjutaan jo modeemissa.

      Siltaavassa tilassa yhteys on maailmalta suoraan mikroosi ja IP-osoitteeseesi voidaan hyökätä. Silloin hyökkäykset näkyvät mikron omassa palomuurisoftassa.

      Mutta säätämällä NAT-asetuksia ja palomuuria kyllä sitten saadaan P2P-ohjelmat toimimaan vaikka NAT ja palomuuri olisivatkin päällä. Asiasta täällä
      http://www.portforward.com/

    • käytä nattia

      palauta nat asetus. pysyt piilossa madoilta ja hakkereilta paremmin. tee portti ohjaus jos nyt p2p:tä käytät. riittää yleensä kun ohaat yhden tcp ja yhden udp portin

    • Mörkö

      Kyllä p2p toimii reitittävässä tilassakin. Se taitaa vaatia vaan pikkuisen enemmän säätöä porteille ja palomuurille kuin siltaava. En tiedä ihan tarkkaan kun olen käyttänyt pelkästään reitittävää yhteystilaa. Kummallista sinänsä, että Elisan sivuilla on ohjeet ainoastaan siltaavaan yhteyteen. What's the point? Itselläni siltaavalla yhteydellä jostain syystä WLAN tökki isosti. Nuo pari puheenvuoroa reittivästä yhteydestä ja NATin käytöstä allekirjoitan täysin.

    • Nördeee

      Oletan, että kun itse olen kyhnäillyt tietokoneiden parissa 7 vuotta otan asiakseni kertoa pari asiaa:

      1. Kun reititin asetetaan siltaavaksi se päästää yhteydet maailmalta suoraan mikroosi ja siitä ulos.

      2. Kenelläkään ei ole mitään hätää kunhan ennen siltausta varmistaa, että palomuuri on päällä PELKKÄ VIRUSTURVA EI RIITÄ!!! Kyllä ne matoset ja troijan hepat pysyvät mukavasti ihan siellä mikrosi ulkopuolella =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5107
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3656
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      23
      3069
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      2697
    5. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      2665
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      103
      2253
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2117
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2095
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe