MOI.olen vaihtamassa vanhan akseliboksin vesivoideltuun. Vanha oli taliboksi eikä siinä ole muuta vikaa kuin se että tiputtaa aina vähän.Minkälainen olisi hyvä?Akselin halkaisija on 45 millimetriä ja vannasputki 71 millimetriä.Jos jollain on jäänyt nurkkiin pyörimään niin voisin ostaa pois.
Akseliboksi
kuntoon
123013
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jos pesä on muuten kunnossa, niin teflonnauha toimii hyvin. Éi tarvi rasvaa eikä vuoda.
teflonnauhaa saa? osaatko kertoa.
Onko boksissasi siis muuta tiivistettä/voitelua kuin nuo talinauhat? Mikäli ei niin tuolloinhan vettä pitää silloin tällöin pisara läpi tullakkin, että voitelutoimii ja nauha ei pala. Itse vaihdoin talin tilalle grafiitti nauhat,jonka kulutuskestävyys huomattavasti suurempi. Nauhaa löytyy LVI / Laakerialan erikoisliikkeistä.
korroosiota, koska se johtaa sähköä. Suosittelen teflonnauhaa. Sitä saa venedieseletä ja akselistoja myyviltä liikkeiltä.
siihen vaivaan.Kytket vain eri arvoiset metallit tiosiinsa ja sinkkipaloja mukaan niin johan toimii.
koska teflonnauha on kaikin puolin parempi.
Laitappa linkki jollekkin valmistajan sivulle.
Itselläni on sama ongelma, pitäisi löytää hyvä tiivistenauha vanhaan taliboksiin.
Kyse on liukuvasta veneestä, jossa akseli yulee ulos vannasputkesta siten, että se tekee imun tiivisteen taakse, jolloin se ei vedellä tule voidelluksi.
Boksiin johdetaan merivesi letkulla lauhduttimelta esim. jonka pitäisi voidella sitä.
Akselin kierrokset ovat myös merkittäviä, eli kehänopeus akselin ja tiivisteen välillä.
hakusanalla hytar
Ei toi ollut minkään tiivistevalmistajan sivu
Joku konepaja, joka toimittaa meidänkin tehtaalle komponentteja...
teflonauha tarvitsee myös vettä. Muuten palaa. Minulla on hyvät kokemukset teflonnauhasta yli 20 vuoden ajalta ja sadoista veneistä. Ihme, ettei sitä vielä tunneta. Tässä on yksi tavarantoimittaja: www.solediesel.com
mene vaihtamaan toimivaa ja hyväksi koettua boxia mihinkään vesileluun. Se kun hajoaa niin pääset nopeasti uimasilleen. Grafiittinaru boxiin ja huoletonta vene kesää sinullekkin! Kokemusta on.
...se vesivoitelu sellanen kumi lerssi,niin kun VP:ssä,että eikö siihen muuta tarvii tehä,kun imasta se vesi siihen keväällä?