Hei. Pitäis salata kone niin ettei sitä saisi käyntiin. Windowshan ei aukea ilman järjestelmävalvojan salasanaa, mutta BIOSiin pääsee. Miten saisin BIOSiin tehtyä salasanan? Onko kone turvassa tämän jälkeen?
Vieraat pois
koneelta
2
847
Vastaukset
- Hex42
Windowsin "salasanat" ovat kevyttä kauraa samoin
biosin saliksen voi poistaa poistamalla biosin
patterin hetkeksi.
Biosiin saat kuitenkin salasanan menemällä biosiin
ja sieltä security tms. asetuksesta "supervisor" tms. password.- Hex42
Kunnollisen suojauksen saat vain salaamaalla koko kovalevyn esim. Compusec:llä, joka salaa koko kovalevyn käyttöjärjestelmineen, vie tietty jonkunverran resursseja eikä voi vanhoihin rouskuihin suositella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774412Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112323- 1681517
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431446- 1211301
- 1151227
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721149Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81116- 611038
- 35946