Auttakaa stadilaista urpoa

Joo, missähän päin Oulua mahtaa sijaita linja-autoasema? Help me, olen helsinkiläinen joka ei sitä tietoa itse löydä.

nimim. Ouluun tullaan...
91245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

http://kartta.ouka.fi/
hakusanaksi "Ratakatu", zoomaa vähän lähemmäs ja se on siinä punaisen pallon kohdalla, tien toisella puolella...

Äänestä
  • Ratakadulla, asematunnelin toisella puolella.

    Äänestä

Hankala selittää, marketit, poliisi asema ja juna asema ovat ihan juna aseman vieressä/lähistöllä.

Äänestä
  • Hankala selittää, marketit, poliisi asema ja juna asema ovat ihan linkku aseman vieressä/lähistöllä.

    Äänestä

Toivottavasti löyvät Anttilan onnikkapysäkin, se on se Oulun onnikkaliikenteen pääväylä ja joukkoliikenteen tärkein pysäkki!
Kun oot sen löytäny niin: Anttilan pääovella ollessas katte suoraan etteenpäin - siittä otat suunnan oikialle eli Letkun puistoon ohittamalla Gallerian ja Raxin.

Kun oot Letkun puistossa (jossa vielä toistaiseksi myös grilli), kävele vaan puiston poikki kävelyreittiä poikkisuoraan, kunnes tuut n. 50 m. kuluttua tienhaaraan, johon vasemmalle jää taksiasema. Älä ihimeessä kuitenkaan sinne mee, vaan käänny siinä vaiheessa lievä käännös päinvastaiseen suuntaan eli oikialle Hallituskadulle, jonka kulumasa on mm. Sampo. Tallustele etteenpäin niinkauan kunnes katu loppuu (oiskohan n. 200 m). Kun tuut tien päähän, suora käännös vasempaan. Kuluje pieni pätkä katua, kunnes tuut kohtaan, jossa näkkyy tunneli. Se on rautatieaseman tunneli josta pääsee myös onnikka-asemalle! Rohkeesti sissään tunneliin, suoraan etteenpäin, ja siittä sitten kylttien mukaan valittet linja-autoaseman. Pittäis löytyä.

Ymmärrän suuren hämminkisi Oulun liikenteessä, varsinkin kun kaksijalkaisena kuljeskelet. Mutta älä hättäile. Näillä ohojeilla kun pinkaset, pitäs myös Hesan Mannerheim-Aleksanteri - ympyrään tottuneelta löytyä hieman 2 metriä kauemmas. Jos ei muuta, niin Oulusta löytyy myös karttoja myytäväksi, joita sulle lämpimästi suosittelen :)
t. Oulun likka

Äänestä

Et sä mikään urpo varmaan oo mut oululaiset vaan näyttelee fiksumpaa kuin ovatkaan, hah hah!

Äänestä
  • Jotkut ne aina kaivaa verta nenästään. Olisit nyt tyytyväinen kun tuli asiallisia vastauksia asialliseen kyssäriin. Mutta ei. Aina pitää öykkäröidä.

    Mee kotias kasvamaan, U dumb ass.

    Äänestä

Näissäkin vastauksissa näkyy oululainen ihminen. Tympeitä ja aina haastamassa riitaa. Huono itsetunto ihan jokaisella. Junttia porukkaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Plug-In kirjoitti:

Joo, missähän päin Oulua mahtaa sijaita linja-autoasema? Help me, olen helsinkiläinen joka ei sitä tietoa itse löydä.

nimim. Ouluun tullaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu