Minulle on joskus -70 luvulta ammattikoulusta jäänyt mieleen että polttomoottorin hyötysuhde parhaimmillaakin oli jotain 40% luokkaa.
Siis 60% lämpönä harakoill tai talvella lämmityslaitteesta ihmiselle auton sisälle niin paljon kuin tarvitaan.
Tuo hyötysuhde on vain hatara muisto, mutta kuitenkin niin että enemmän hukkalämpöä ja vahemmän fyysistä tehoa.
Miksi nykydieseleissä on usein Webasto lisälämmittimenä, kai sitä hukkalämpöä sen verran syntyy että autossa tarkenee?
Tehon tarvehan 0n tosin hyvin muuttuva, ehkäö 60km/h kuluu n.10kw joten lämpöä varmaan saman verran. Tyhjäkäynnillä kyllä diesel ei tuota lämpöä juuri mitään.
Mutta tarvitaanko lisälämmitin ihan vain sen takia ettei autossa palele?
nykydiesel
3
558
Vastaukset
kennot on liian pienet. Tätähän ei myönnetä vaan valehdellaan nykydieselien hyötysuhteen olevan niin suuri, ettei hukkalämpöä juuri synny.
Tästä 60 %:sta karkeasti puolet menee pakoputken kautta. Sieltä lisälämpöä löytyisi siis toinen mokoma.- kyllästynyt
Taitaa olla aina samat aiheet, joita kysytään säännöllisin välein !
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000157&posting=22000000007086632#22000000007086632 - hyotysuhde
Totta näemmä oli että kyseinen asia on ollut esillä viimevuoden maaliskuussa.
Vaan eipä sitä satunnainen kävijä saata tietää, joten ei kai kovin happamasti pidä suhtautuman jos joku kysyy samaa asiaa uudestaan.
Kiitos valaisevasta vastauksesta, vaikuttaa järkeenkäyvältä ja uskottavalta. Täytyypä tuolta lukea ja kysyä jos sitten vielä on kysyttävää.
KÄTEVÄÄ TUO LINKITTÄMINEN VANHOILLE SIVUILLE, VÄHENTÄÄ KYLLÄSTYTTÄVÄÄ SAMOJEN ASIOIDEN JAUHAMISTA JOTEN KIITOS SINULLE.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin28010498IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3337376Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861987Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231741Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut791699Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61541- 1101201
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48989Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26848MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772